HDMI mı, DVI mı kullanmalıyım?

HDMI görüntü aktarımında kesit alanlar yeterince derinlik ve keskinlik sağlayamamaktadır bu nedenle grafik işlemlerinde HDMI önerilmez.. Bu duruma alternatif DVI vardır.. DVI üzerinde Ses taşıyamaz ve bu veri için kullanılan bit'ler HDMI 'ın aksine DVI 'da bu kesit yüzeylerin netliği için kullanılır.. HDMI max 1920x1080 çözünürlüğe izin verir yani 1080P Full HD imkani tanır.. DVI da ise bu 1920x1080 çözünürlük sınırı çok daha ileri noktalara taşınmaktadır. Eyefinity gibi Sanal Ekran görüntüsü çoğaltmalarda HDMI bu görüntüyü sabit çözünürlük yapısıdan dolayı bölememektedi ve bu konuda gene imdada DVI yetişir... Şuan Hem HDMI hemde DVI 'a halef olarak gelen hatta gelmiş DisplayPort mevcuttur.. Fakat bu sistemde kablo ücretleri vs çok yüksektir.. Çünkü içinde kullanılan elementler şuan bu sistemi pahalı kılan en temel özelliktir.. Fiyatlar düştükçe pek yakında UHD 4K tv ve monitörlerle sınırlı kalmayıp tüm sistemler Displayport a geçiş yapacaktır.

Asus VC236H aldım dün, pahalı da, fakat HDMI kablosu yok dediler içinde. Ben de almayı düşünüyordum fakat Vatan'daki eleman dedi ki DVI daha iyidir görüntü aktarımında, ses için iletim kanalında yer işgal edilmez, gibisinden anlatmıştı, bu yorumla beraber daha iyi anladım. Teşekkürler. DVI kullanayım (Giriş/Çıkış Portları - Sinyal Giriş: HDMI, D-Sub, DVI-D)

Desteklenen maksimum çözünürlük ve FPS değerleri aynı olduğu sürece veya farklı olsa da o kadar üst değerlere çıkmadığın sürece hiçbir farklılık hissetmeyeceğinin garantisini verebilirim HDMI ve DVI arasında :)

Ben şahsen ticari oyun sistemlerimizde Displayport kullandırtıyorum, yüksek çözünürlük ve yüksek FPS, makineler de o çözünürlükte o FPS değerlerine çıkmaya olanak sağlıyor neticede. Asıl gözle görülür fark budur çünkü.

Çok profesyonel bir kullanımın haricinde sizi ilgilendiren mevzular değil bunlar :) HDMI son derece kaliteli bir yol. Hani aklınızda kalitesiz bir port gibi kalmasın HDMI, soğumayın porttan :)

Ben zaten 7.1 surround gaming kulaklık veya 2+1 ses sistemi kullanıyorum, HDMI gereksiz benim için, DVI daha iyi... Evde kullanmayanlar için HDMI iyi olabilir ses açısından...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı