HDMI - VGA adaptörü çözünürlük sorunu

Boerue

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Birkaç gün evvel, evimde duran ikinci monitörü halihazırda kullandığım dizüstü bilgisayarıma bağlamaya karar verdim. Ancak monitörüm biraz eski olduğundan (Dente D185W), sadece VGA çıkışı var. Dizüstü bilgisayarımın da sadece HDMI girişi var.
Bu yüzden bir HDMI - VGA adaptörü aldım. Harici monitörümü, dizüstü bilgisayarıma bağlayıp görüntü almayı başardım. Ancak bazı sorunlarım var:
  1. VGA yüzünden olsa gerek, monitörün 1366x768 çözünürlüğe kadar desteklemesine rağmen (bildiğim kadarıyla öyle çünkü 16:9 bir monitör), en son 1024x768'e kadar kullanabiliyorum.
  2. 1024x768'e de razıyım ama "aspect ratio" (Türkçe'sini bilmiyorum...) otomatik olarak 16:9 oluyor (Böylece görüntü lastik gibi uzuyor ve kötü bir görünüm oluşuyor). Bunu 4:3 yapmak istiyorum, internetten bir müddet araştırdım ancak bir çözüm elde edemedim. (AMD ekran kartı kullanıyorum. AMD Catalyst Center ve Radeon Settings'de monitöre dair bir ayar bulamıyorum)
Windows 10 kullanıyorum. "Gelişmiş görüntü ayarları" diye bir seçenek bulamıyorum (internette buradan "aspect ratio"yu ayarlayabileceğim yazıyor).
Sanırım Windows 7'de bunu ayarlayabiliyorduk.
Windows 10'da, Windows 7'nin görüntü ayarları kısmını açmayı denedim (evet bu yapılabiliyormuş), ancak başaramadım.

Diğer çözünürlükleri de denedim, örneğin 1280x720 gibi. Ancak 1024x768'den sonrasına "Out of Signal" hatası veriyor.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı sürücüsünün içinden 1366x768 çözünürlüğünü elle ekleyin ve aktifleştirin. VGA'nın belirli bir çözünürlük sınırı yoktur fakat 768p veya destekli bir monitörle 1080p görüntü alabilirsiniz.

Ekran kartı sürücüsünün içinden 1366x768 çözünürlüğünü elle ekleyin ve aktifleştirin. VGA'nın belirli bir çözünürlük sınırı yoktur fakat 768p veya destekli bir monitörle 1080p görüntü alabilirsiniz.

Nasıl yani? Catalyst Control Center'da ve Radeon Ayarları'nda monitörlere dair bir seçenek yok.
Radeon Ayarları'nda EyeFinity var ama harici monitörümü bağlayınca o sekmeye giremiyorum.
Lütfen açıklar mısın? Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı