HDMI'dan elektrik çarpması

ExecutioneR_

Kilopat
Makaleler
1
Bugün kasamı televizyona bağlamak istedim. Kabloyu ekran kartının HDMI portuna yaklaştırdım ve ufak bir kıvılcım oluştu ancak kabloyu kasaya değdirince olmadı. Ekran kartını yakarım diye korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun elektrikçiniz topraklamayı takmamış küfür edebilirsiniz.

Şaka bir yana topraklama gerçekten
takılmamış olabilir.

HDMI ilk başta bilgisayarda ise : PSU marka model belirtin. Halının üstünde mi?

HDMI televizyonda iken elektrik çarpıyorsa, başka cihazda deneyin, bobin aşınması olabilir.

Şaka bir yana topraklama gerçekten.
Takılmamış olabilir.

HDMI ilk başta bilgisayarda ise: PSU marka model belirtin. Halının üstünde mi?

HDMI televizyonda iken elektrik çarpıyorsa, başka cihazda deneyin, bobin aşınması olabilir.

Hocamizin dedigi gibi topraklamadan dolayi yapabilir. Dikkatli olun masraf acabilir size.

takılmamış olabilir.

Kasayı prize takmadım. Üçlü prize taktım. Ama zaten prizlerimiz de topraklama var. Kasa halının üzerinde değil. Tahta üzerinde. Bu arada HDMI kabloyu ekran kartına takdığımda bir sorun olmadı. Gayet normal çalıştı.

PSU:SHARKOON SHP650V2 650W 80+ EU Güç kaynağı - inventus

takılmamış olabilir.

Öncelikle iyi akşamlar, televizyon gibi ürünlerde prizin yanındaki metallerden topraklama yapılmaz, öyle aletlerin kendi içinde topraklaması bulunuyormuş. Yani elektrikçinin suçu yok. :D

Kıvılcımın oluşma nedeni ark olması. Mesela siz prize bir alet taktığınızda kıvılcım çıkar. Bunun nedeni o aletin o anda yüksek amper çekmesi veya prizin gevşemesi. Yani siz bir süpürge açıkken onu prize takarsanız muhtemelen kıvılcımı göreceksiniz. O yüzden deprem olduğunda lamba anahtarlarını ellemeyin diye o yüzden diyorlar. Olası bir gaz kaçağında ev havaya uçar. 😅

Neyse sorun muhtemelen ark olmasıyla alakalı. Bende her zaman oluyor. Topraklama, halı, PSU ile direkt olarak alakası yok diye düşünüyorum. Tabi elektrik kaçağı da olası ama orada olur mu bilmem.

Ben kendi çapımda elektrik-elektronik işleriyle uğraşıyorum, yaklaşık 0,5 amper çeken cihazı 12V aküye değdirdiğimde ufak bir kıvılcım oluşuyor. Bunun nedenini yukarıda belirttim. HDMI kablosunun nedeni de bu. :)

İnternette yabancı kaynaklardan da bu dediklerimi teyit edebilirsiniz. Muhtemelen benzer şeyler yazar.

Konu sahibine şu öneriyi yapayım, eğer kablo sağlamsa, iki alet kapalıyken aralarındaki bağlantıyı yap. Yani TV ve PC kapalı iken tak kabloyu muhtemelen kıvılcım oluşmayacaktır. :)

HDMI üzerinden 5V akım geçer, buda ufak bir şasi'ye yol açabilir. Birçok müşterimin televizyon ve monitörlerinde yakın bölgeye düşen yıldırım sebebiyle HDMI çipsetinde yanma vs. gibi sorunlar oldu. Uzun lafın kısası, HDMI üzerindeki akımdan kaynaklı birşey olmaz. Ancak tüm devrelerde olduğu gibi statik elektrik birikmesi sonucu yanmalar vs. olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı