Çözüldü Hearts of Iron 4'de "0xc00007b" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 7
Çözüm

DirectX'i kurup tekrar deneyin. Kurulum esnasında Bing Bar seçeneğini işaretlemeyin.
Hatanın kaynağı büyük ihtimalle güncel olmayan Windows 7'den kaynaklanıyor. Bu hatayı alanların çoğu genelde Windows 7 kullanıcıları. Process Monitor'u 32 Bit olarak çalıştırmayı deneyin bir de. Windows 7 olmasından ötürü 0xc000007b hatasının kaynağı API DLL dosyaları da olabilir.

Eğer Process Monitor'u yine açamayacak olursanız ezberden gidip birkaç çözüm deneyebiliriz. İşe yaramayacak olursa muhtemelen API dosyaları hata veriyordur.

Hatanın kaynağı büyük ihtimalle güncel olmayan Windows 7'den kaynaklanıyor. Bu hatayı alanların çoğu genelde Windows 7 kullanıcıları. Process Monitor'u 32 Bit olarak çalıştırmayı deneyin bir de. Windows 7 olmasından ötürü 0xc000007b hatasının kaynağı API DLL dosyaları da olabilir.

Eğer Process Monitor'u yine açamayacak olursanız ezberden gidip birkaç çözüm deneyebiliriz. İşe yaramayacak olursa muhtemelen API dosyaları hata veriyordur.

Denedim aynı hatayı aldım API dosyaları derken pek anlamadım.

O zaman ezberden gidip birkaç çözüm önerisinde bulunacağım. Bunlar işe yaramayacak olursa dediğim gibi sorun Windows 7'nin eski olmasıyla alakalı olabilir. Güncellemeler tam olmasına rağmen aynı sorunu yaşıyorsanız mümkünse Windows 10'a geçmelisiniz.

Aşağıda (varsa) belirttiğim konumdaki DLL dosyalarını kaldırın yoksa direkt paketi kurun.

C:\Windows\System32\MSVCP140.dll

C:\Windows\System32\VCRUNTIME140.dll

C:\Windows\SysWOW64\MSVCP140.dll

C:\Windows\SysWOW64\VCRUNTIME140.dll

Bilgisayarınızda halihazırda Visual C++ 2015 paketleri bulunuyorsa belirtilen DLL dosyalarını sildikten sonra Denetim Masası üzerinden onarmayı deneyebilirsiniz. Mevcut değilse direkt aşağıdaki paketi hem x86 hem de x64 (ARM paketi hariç) olacak şekilde kurun.

Yukarıdaki paketler Visual C++ 2015-2022 sürümlerini içeriyor.

Bu işlemden sonra aşağıdaki konumda bulunan DLL dosyalarını kaldırın ve ardından verdiğim paketi yine x86 ve x64 sürümü (ARM hariç) olacak şekilde indirip kurun.

C:\Windows\System32\MSVCR100.dll

C:\Windows\SysWOW64\MSVCR100.dll

Deneyip geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

O zaman ezberden gidip birkaç çözüm önerisinde bulunacağım. Bunlar işe yaramayacak olursa dediğim gibi sorun Windows 7'nin eski olmasıyla alakalı olabilir. Güncellemeler tam olmasına rağmen aynı sorunu yaşıyorsanız mümkünse Windows 10'a geçmelisiniz.

Aşağıda (varsa) belirttiğim konumdaki DLL dosyalarını kaldırın yoksa direkt paketi kurun.

C:\Windows\System32\MSVCP140.dll

C:\Windows\System32\VCRUNTIME140.dll

C:\Windows\SysWOW64\MSVCP140.dll

C:\Windows\SysWOW64\VCRUNTIME140.dll

Bilgisayarınızda halihazırda Visual C++ 2015 paketleri bulunuyorsa belirtilen DLL dosyalarını sildikten sonra Denetim Masası üzerinden onarmayı deneyebilirsiniz. Mevcut değilse direkt aşağıdaki paketi hem X86 hem de X64 (ARM paketi hariç) olacak şekilde kurun.

Yukarıdaki paketler Visual C++ 2015-2022 sürümlerini içeriyor.

Bu işlemden sonra aşağıdaki konumda bulunan DLL dosyalarını kaldırın ve ardından verdiğim paketi yine X86 ve X64 sürümü (ARM hariç) olacak şekilde indirip kurun.

C:\Windows\System32\MSVCR100.dll

C:\Windows\SysWOW64\MSVCR100.dll

Deneyip geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

Bunu 10 kere denedim olmadı.

O zaman sorunun kaynağı Windows 7'nin güncel olmaması. Eğer Windows 7 güncel olmasına rağmen sorun yine çözülmüyorsa yavaştan Windows 10'a doğru yolculuk alma zamanı gelmiş demektir.

Windows 7 en güncel sürümünü yükledim Windows 10'a geçemem çünkü sistemim o kadar iyi değil. Aslında format attıktan sonra böyle oldu bir öncekide Windows 7 idi.

Yeni konular

Geri
Yukarı