Hearts Of Iron IV Almanya ile SSCB'yi almak

Levia

Hectopat
HOI IV Almanya oynarken taktiğim genellikle şudur;

Paraşütçüler ile Fransayı düşür.
Benelüks'ü al.
Balkanları al.
Kanada, Avustralya, Güney Afrika ülkeleri İngiltere'ye gelince İngiltere'ye çıkartma yap.
İngiltere'yi düşür (bunun yanında Kanada, Avustralya gibi ülkelerde düşecek. )
Sovyetlere dön.

Bu planın büyük kısmı işliyor ancak Sovyetler Birliği'ni ne yaparsam yapayım düşüremiyorum. Bunun için bir taktik var mı?

Not: Aynı zamanda "Template" nedir? Nasıl yapılır? Bilen varsa anlatabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Benelüks'ü al.
Balkanları al.
Kanada, Avustralya, Güney Afrika ülkeleri İngiltere'ye gelince İngiltere'ye çıkartma yap.
Sovyetlere dön.

Bu planın büyük kısmı işliyor ancak Sovyetler Birliği'ni ne yaparsam yapayım düşüremiyorum. Bunun için bir taktik var mı?

Benim oynayış tarzım genellikle tarihsel oluyor gerçekteki alman birliklerinin savaş düzenlerinin aynısını uyguluyorum tümenlerime ilk olarak 1 eylül 1939'da Polonya'yı işgal ediyorum daha sonra 6 paraşütçü 2 panzer 3 dağcı 6 piyade tümeni ile Danimarka ve Norveç'i işgal ediyorum daha sonra 10 mayıs 1940'ta Fransa,Belçika,Hollanda,Lüksemburg a yıldırım harbi başlatıyorum daha sonra da 22 haziran 1941'de Sovyetler Birliğini İşgal ediyorum en sonunda da Donanma geliştirip İngiltereyi ve müttefiklerini düşürüyorum bütün bu harekatlarımda en etkili unsur Zırhlı birliklerim oluyor genelde onlarla cephe attını yarıp büyük miktarlarda düşman birliklerini kuşatıyorum her kuşatmada (150k-800k) arası 'Template' Birliklerin savaş düzeni ve birliklerin asker sayısı oluyor.

Benelüks'ü al.
Balkanları al.
Sovyetlere dön.

Şu oyunu oynamayı çok istiyorum ama çooook karmaşık ya :(

Şu oyunu oynamayı çok istiyorum ama çooook karmaşık ya :(

Karmaşık değil aslında , Girdikçe alışırsın :D ancak oyunda yetenek değil , tecrübe önemli. Yani eskiden ben Fransayı almaya çalışırken Polonya arkadan girmişti ve hiç farketmemiştim. Berline geldiklerinde görmüştüm. Ancak şuan 2 yıl içerisinde bütün Müttefikleri yenecek durumdayım (singleplayerda tabii :D)

Sovyetleri, erken oyunda ezmemen hata. Bence önceliğin Doğu cephesi olsun. Ben İngiltere'nin savaşa girmeyeceğini görürsem Fransa'yı alıyorum yoksa İngiltere'ye hiç girmeden Fransa'yı alıp Sovyetlere yürüyorum. 1942'den sonra Sovyetler 500-600 birlik basıyor. Amerika savaşa dahil olursa işler iyice zorlaşıyor.

Sovyetleri erken oyunda bitirip Batı'yı da Amerika savaşa girmeden almak en iyisi. En sonunda Amerika'yı da Kanada üzerinden alırsın.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim :)

Sovyetleri başta almak imkansıza yakın. Nedeni ise (150-200) askerleri varken benim sadece 50 askerimin olması. Yani olmuyor , bir taktiğimde yok. Fransayı vs. alabiliyorum ancak Sovyetleri almaya çalıştığımda onlar 300 asker iken benim 100 askerim oluyor. Sadece doğu cephesinden saldırdığım için bir şey de yapamıyorum , takılı kalıyorum.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim :)

Sovyetleri başta almak imkansıza yakın. Nedeni ise (150-200) askerleri varken benim sadece 50 askerimin olması. Yani olmuyor , bir taktiğimde yok. Fransayı vs. alabiliyorum ancak Sovyetleri almaya çalıştığımda onlar 300 asker iken benim 100 askerim oluyor. Sadece doğu cephesinden saldırdığım için bir şey de yapamıyorum , takılı kalıyorum.
Eğer hile yapmaktan korkmazsan (ufak bir hile) Almanya iken Japonya'yı seçip Sovyetler'e daldırıp sonra tekrar Almanı seçip Sovyetleri kesebilirsin. Adamların 2 cephesi olur ki Japonların asker sayısı o kadar da az değil yani iyi bir asker dizmeleri gerekir oraya. Ayrıca Sovyetler Finlandiya'ya dalınca bu dediğimi yaparsan daha etkili bir sonuç görebilirsin.

Paraşütçüler ile Fransa'yı düşür.
Benelüks'ü al.
Balkanları al.
Sovyetlere dön.

Bu planın büyük kısmı işliyor ancak sovyetler birliği'ni ne yaparsam yapayım düşüremiyorum. Bunun için bir taktik var mı?

Not: Aynı zamanda "template" nedir? Nasıl yapılır? Bilen varsa anlatabilir mi?

Rusya'nın önemli şehirlerine paraşütçü gönder ben genelde iskandinavyayı ele geçirip leningradı alıyorum ardından Türkiye'den gönderdiğim paraşütçüler ile sivastopol veya stalingrad ı alırım bu sayede moskova yolu bayağı açılıyor sana tavsiyem Türkiye'yi ya kendi safına çek ya da ele geçirip kafkasyayı ele geçir rommel ve guderian ile de moskovaya git tabii bu taktiği dikkatle uygula çünkü tüm gücü doğuya verdiğinden batıdan johnnyler gelebilir.

Oyunda 700'den fazla saatim var. Taktiğim genellikle şudur:

(Division Template'yi bu şekilde yaparım: 7 piyade 2 topçu. Support bölümüne ise 3 tane birlik eklerim. O Support kısmında kesinlikle topçu olur.) bu birlikleri Sovyet'e karşı kullanmasam da bu template ile sovyetleri alırsınız. Sovyet'i almanız için 5 tane generale (hepsi 24 birlik taşıyacak şekilde) ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu yeni başlayanlar içindir, ben tüm birlikleri motorize yapıyorum :)

1939'da Polonya'yı işgal ederim.
Ondan sonra Hollanda'yı alırım, ardından askerlerimi Belçika'ya dizerim, panzerleri de Lüksemburg'a.
Ardından Hollanda'ya ve Lüksemburg'a savaş açarım Paris'e kadar ilerlerim. Zaten paris düşünce Fransa'da düşüyor. Fransa'nın hepsini almanızı öneririm, çünkü güneyde sizin ihtiyacınıza yarayacak kaynak var.
Ondan sonra ki hedefim İngiltere oluyor. Nedeni ise eğer beklersem Japonya Filipinler'e savaş açacak ve Amerika İngiltere'nin yanında savaşa katılacak. Savaşa katılınca İngiltere'ye deli gibi asker yığıyor. Öyle olunca da haliyle çıkarma imkansız oluyor. (Çıkarma için 1936'dan itibaren sadece denizaltı basmanız lazım. Çıkarma hazır olduğunda tüm uçaklarıma çıkarma yapacağım yeri bombalaması için Emir veririm ve tüm filomu çıkarma için deniz üstünlüğü sağlamam gereken yerlere konvoy eskortu yapın derim.

İngiltere düşünce Sovyet'e saldırırım ve Sovyet'i işgal ettikten sonra hedefim Amerika olur.

Amerika için "kesinlikle" motorize bir template oluşturmanız gerekir. 20 combat Witdh'lik bir motorize templatesi iş görür. Burada ki amaç çıkarma yaptığımız anda en yakınımızda ki limanı alıp hıp hızlı ilerlemek ve ondan sonra oraya İngiltere üzerinde bulunan ordumu yollamak. Motorize templatesinin yanına sakın piyade gibi veya motorize topçu dışında bir şey koymayın. Hızınızı yavaşlatır. Bu arada 24 tane motorize tümeninizin olması lazım (çıkarma için). Gemi kısmından da en alta inip orada ki 2. şeyi yapmanız lazım, yoksa sadece 10 birlikle çıkarma yaparsınız. Washington'un sağında bir yer var, orası çıkarma için en uygun yerdir. Bu arada demeyi unutmuşum İngiltere'yi aldıktan sonra Kanada'yı da alıyorsunuz. Kanada'ya sakın askerlerinizi yollamayın, bırakın siz çıkarma yaparken onlar Kanada'yla uğraşsın. Oraya asker yollarsanız demiryolu az olduğu için tıkanır kalırsınız.

Amerika'dan sonra ki hedefim Japonya oluyor. Japonya cephesi ufak olacağı için o savaş başlayana kadar atom bombası üretmeniz lazım. Ben tıkandığım yere atom bombası atıp direkt askerlere saldırın diyorum :) ondan sonra zaten bir tek Çin kalıyor tabii Çin'i almakla uğraşmıyorum çünkü yıl 1947'ye falan geldiği için zaman kaplumbağa gibi akıyor :D size böyle yaparsanız hangi sınırlara ulaşacağınızın bir fotoğrafını atayım. Not: Ben bu fotoğrafta umc germany kullandım tabii bu mod focus Tree'ye çok şey eklediği için azcık buff verebiliyor, ancak eksi de veriyor. Neyse mod kullanmasanız bile ortalama şu sınırlara ulaşırsınız:

1600629226161.png

Paraşütçüler ile Fransa'yı düşür.
Benelüks'ü al.
Balkanları al.
Sovyetlere dön.

Bu planın büyük kısmı işliyor ancak sovyetler birliği'ni ne yaparsam yapayım düşüremiyorum. Bunun için bir taktik var mı?

Not: Aynı zamanda "template" nedir? Nasıl yapılır? Bilen varsa anlatabilir mi?

Bende bir farkını yapıyorum İngitere savaşınca.
Falandaya savaş ilan ediyorum tabii ingilis garenti ediyor.
Bir zaman sonra Sovyet falandaya dalıyor ve otomatik olarak Sovyet ve İngiliz savaşıyor.
Sovyet askeri geçiş izni alıyorum.
Sonra Sovyet garnizon 120 Division 4X asker (kırım Ukranya Uzak Doğu tarfları liman/kıyı/en önemli hava üstü(çok önemli) şehirli gibi.
Mogalistan'a savaş ilan ediyorum ve sSovyet savaşa gelince.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı