Hedef kararsızlığı

Ranaa

Decapat
Daha fazla  
Esenlikler herkese burada yeniyim ve bir şey danışmak istiyorum. Hayatım boyunca kararsız biriyim maalesef iki seçeneğim var; istediğim üniversitede dil ve edebiyat okumak (fransız, alman veya Rusça aralarından biri) 2.seçenek ise sevmediğim bir üniversitede Türkiye şartlarında iyi denilebilecek bir meslek olan mütercim tercümanlık okumak. Bahsettiğim üniversite Marmara üniversitesi fakat ısınamıyorum bir türlü. İstediğim üniversitede İstanbul üniversitesi. Siz olsaydınız istediğiniz üni orta bir bölüm mü yoksa sevmediğiniz bir üni de iyi bir bölüm mü okumayı tercih edersiniz? Teşekkürler.

Çok uygun bir cevap olmayacak belki ama Marmara'da iyi bölüme gidip İstanbul'da da açıktan okuyabilirsiniz. Bu sayede İstanbul'un imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

İstemediğin bölüm olunca alttan 5-6 dersin olabiliyor, kendimden biliyorum. Okulu dondurup askere gidesin bile geliyor, marketçilik işlerini vs. araştırıyorsun; esnaflığı düşünüyorsun. Kendi kendine "Hurdacılıkta da iyi para var ha." derken bulabiliyorsun kendini.

Kesinlikle istediğin bölüm-üniversite.

Son düzenleme:
Yanlış anlamayın, çok bilgim yok fakat ben 1. seçeneği daha doğru buluyorum.

2. seçeneğe bakacak olursak, sanırım dil öğreniyorsunuz ve tercüman oluyorsunuz. Dil öğrenmek Türkiye şartlarında sizi her zaman ileriye atar, fakat bunun bir meslek haline getirilmesini önü açık bulmuyorum. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, sanki tercümanlık rafa kalkacak bir meselekmiş gibi geliyor bana. Bu yüzden ilk seçeneği sizin için daha doğru uygun buldum.

Benim düşüncem bu yönde. Umarım istediğiniz bölümü kazanırsınız. Hayatta başarılar.

Yanlış anlamayın, çok bilgim yok fakat ben 1. seçeneği daha doğru buluyorum.

2. seçeneğe bakacak olursak, sanırım dil öğreniyorsunuz ve tercüman oluyorsunuz. Dil öğrenmek Türkiye şartlarında sizi her zaman ileriye atar, fakat bunun bir meslek haline getirilmesini önü açık bulmuyorum. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, sanki tercümanlık rafa kalkacak bir meselekmiş gibi geliyor bana. Bu yüzden ilk seçeneği sizin için daha doğru uygun buldum.

Benim düşüncem bu yönde. Umarım istediğiniz bölümü kazanırsınız. Hayatta başarılar.
Teşekkür ederim, aslında bende sizin gibi düşünüyordum. Teknoloji arttıkça artık insan iş gücü azalıyor vb.. hatta dil ve edebiyat okuyup akademik olarak ilerlemek vardı hedefimde fakat Türkiye şartlarında yapılabilecek en gerçekçi bölümler öğretmenlik ve tercümanlık gibi geliyor bana.
Biraz eksik yazmışım konuyu aslında istediğim üniversitede istediğim bölüm aynı zamanda ama üniversite ikinci dil gibi imkanlar sunmuyor ve tek bir dilden ilerliyor lakin akademik olarak eğitimi çok iyi. Çok yönlü ilerlemek için kendi imkanlarımla diğer dilleri öğrenmem gerekiyor. Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ediyorum.🙏🏽
İstemediğin bölüm olunca alttan 5-6 dersin olabiliyor, kendimden biliyorum. Okulu dondurup askere gidesin bile geliyor, marketçilik işlerini vs. araştırıyorsun; esnaflığı düşünüyorsun. Kendi kendine "Hurdacılıkta da iyi para var ha." derken bulabiliyorsun kendini.

Kesinlikle istediğin bölüm-üniversite.

Açıkçası ben ilk başta tercümanlık okur ardından tekrar sınava girer ve dil edebiyat okurdum.

Dil bölümü seçen biri olarak ben en azından bu şekilde bir yol izlerdim. Hem açıkta kalmam hem de sevdiğim işi de bir yandan yaparım.

Ancak gönülden geçen meslek her zaman daha iyidir.

Geri
Yukarı