Hediye çeki ile dolandırıcılık

TRickboy

Kilopat
Yer
Çamlıca
Daha fazla  
Meslek
Vardiya Zabiti
Merhaba arkadaşlar,

Annemin Instagram hesabından bir arkadaşı hediye çeki kazanacagını öne sürerek telefonuna mobil onay kodu göndermiş, annemde bu kodları karşı tarafa göndermiş. PUBG için hattından ödeme gerçekleşmiş haliyle fatura kabarmış. Şimdi ben bu faturayı ödeyeceğim ama bu parayı polise başvurarak veya farklı yollar kullanarak geri alma şansım var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Annemin Instagram hesabından bir arkadaşı hediye çeki kazanacagını öne sürerek telefonuna mobil onay kodu göndermiş, annemde bu kodları karşı tarafa göndermiş. PUBG için hattından ödeme gerçekleşmiş haliyle fatura kabarmış. Şimdi ben bu faturayı ödeyeceğim ama bu parayı polise başvurarak veya farklı yollar kullanarak geri alma şansım var mıdır?

Ne yazık ki parayı geri alamazsın ama polise şikayet edebilirsin aynısını benim anneme de yapmışlardı mesaj geldiğinde gelen kodu bana yollattırmaya çalıştığında olayın ne olduğunu anladım ve arkadaşını telefondan arayıp olayı anlattık eğer kadın kodu yollasaydı aynısı bizim başımıza da gelecekti.

O mesajlarda "Kodu banka çalışanlarımız dahil kimseyle paylaşmayın." yazıyor. 3D Secure'u bu kadar kolay aşmak yetenektir. 200-300 liraysa kimse bakmaz muhtemelen.
Durumu değerlendirin veya yargılayın diye konu oluşturmadım, parayı geri alma şansımın olup olmadıgını merak ettim.

Durumu değerlendirin veya yargılayın diye konu oluşturmadım, parayı geri alma şansımın olup olmadıgını merak ettim.
Son cümleye bakın. Eğer mobil ödemeyse operatörle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Ya da PUBG hesabını oyun yapımcılarına şikayet edebilirsiniz. Ama kartla alındıysa 200-300 liralık dolandırıcılık için polis hiç uğraşmaz.

Son cümleye bakın. Eğer mobil ödemeyse operatörle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Ya da PUBG hesabını oyun yapımcılarına şikayet edebilirsiniz. Ama kartla alındıysa 200-300 liralık dolandırıcılık için polis hiç uğraşmaz.
Lütfen daha fazla mesaj atmayın, beni sinirlendirmeyin. Son cümlenizden önceki cümle aşagılayıcı ve alaycı bir cümle olarak algılanabilir.
Güzel taktikmis bu arada. Az bir miktarsa polis yüzünüze bile bakmaz.
1000 TL fatura gelmiş, polise başvuracagım ama pek ümidim yok. İnşallah dolandırıcılar yakalanır, başkalarına zarar vermesinler.

Operatörler asla bakmıyor bu olaya ve bu dolandırıcılığa çanak tutuyorlar. Bir tane 4 haneli numara var EVET yazıp mesaj gönderince 89 TL faturaya yansıtıyor. Annemin yakın arkadaşının hesabını çalıp bu tarz taktikle dolandırdılar operatörü aradık ilgilenmediler. Hangi hizmetin bedeli olarak 89 yansıtıyorlar anlamıyorum ve müşteri hizmetlerinin de haberi yok.

Operatörler asla bakmıyor bu olaya ve bu dolandırıcılığa çanak tutuyorlar. Bir tane 4 haneli numara var EVET yazıp mesaj gönderince 89 TL faturaya yansıtıyor. Annemin yakın arkadaşının hesabını çalıp bu tarz taktikle dolandırdılar operatörü aradık ilgilenmediler. Hangi hizmetin bedeli olarak 89 yansıtıyorlar anlamıyorum ve müşteri hizmetlerinin de haberi yok.
Operatörü ilgilendiren bir durum yok, hata sonuçta kullanıcıda oluyor. Kodu paylaşmayın vb. uyarıcı ifadeler oluyor fakat işte çok fazla bu konulara hakim olamayan insanlar kandırılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı