Hem çalışıp hem okumak

Coğrafya hariç iyi bir de fizik biraz korkutuyor o kadar ama sebep bu değil ben klasik öğrencilik şeyinden hoşlanmıyorum. 15 yaşında para kazanmaya başlamak varken 8 yıl otur-dinle-oku-yaz-kalk döngüsüyle uğraşıp sonra da aklımı zekamı zorlayacak işlere girmek istemiyorum.

Hem bana bir motivasyon geldi böyle hem genç yaşta hem de kol gücüyle para kazanmak bana çok hoş.
Zaten okumama engel değil yine liseyi bitirmek var belki üniversite de var.

Ben fiziksel güç kullanma eğilimim olduğunu fark ettim klasik öğrencilik yapıp akıl-zeka odaklı işlerle uğraşmak bana harcanmak gibi geliyor.
Sürekli ders sandalyesinde oturacağıma fiziksel güç kullanarak para kazanmayı tercih ediyorum.

Belki bu eğilim Orta Çağ silahlarına olan sevgimden, hayranlığımdan ve merakımdan gelmiştir. İzlediğim film, dizi ve çizgifilmlerden de gelmiş olabilir. İçimden de gelmiş olabilir.

Savaşçı, dövüşçü ve süvari esintisi var. Kendime ve dünyaya kas gücü kullanarak fayda sağlamak istiyorum. Eski konargöçer atalarımız 4 duvardan nefret ettiği gibi ben de okuldan soğuyorum.
Ah, ahh.. Dostum bu konuda fikrin olmadığı nasıl belli.. Sanayi öyle anlattığın toz pembe yok fiziksel güç kullanayım dan ibaret değil. Ömür boyu rahat etmeyeceksin, bi pazar günleri tatilin olacak, sosyal aktiviten az olacak, usta olabilmek için kaç sene uğraşacaksın, tozun toprağın içinde. İleride milletle de uğraşacaksın, ayrıca o kas gücü de öyle kolay sergileniyor :D. İlk gününde sana göğüs sokturmeyecekler. Yeri gelecek ustanın azarını yiyeceksin, işleri kavramaya kadar zorlanacaksın, çünkü okulda ki gibi konuyu anlamadım abi diye olmuyor.Her gün eve yorgun argın geleceksin. İşin pis kısaca, kimi meslek daha pistir. Özellikle kışları daha fenadır. Çatır çatır elin tutmaz. Seni korkutuyor değilim, bunlar eğer çalışacak olursan karşılaşacağın şeyler. Bir dersten korkuyorum diye, ayrıca yukarıda anlattıkların ile okul bırakıp sanayiye geçilmez. Şuan yazdıkların ile tam bir ergensin , sözlerimi yanlış anlama ama yazdıkların sığ ve gerçekten haberdar olmayan şeyler. Anne-Baban ve o kadar insan neden oku diyor? Şüphesiz beynin yorulması bedenin yorulmasından iyidir. Ayrıca , Sanayide kalırsan bir bakıma cahil de kalacaksın, Edebiyat,Sanat, Kültür vs.den uzak kalacaksın, bilmiyor olacaksın. Tabi elinde altın bilezik, mesleğin var orası ayrı. Yinede ben okumayacagim arkadaş dersen acele etme, bu yaz ilgini çeken bir yerde ise gir, torna,kaporta,tamirci vs. Sonra, yaparım ben uğraşmayacağım okulla dersen o zaman çıkarsın. Tabi ki her dersi iyi olanda okuyacak diye bir şey yok ama üstteki yazdıklarımı düşün. Dediğim gibi, bu hayattan bir tane daha yok.

Ayrıca zekanı işletirsen neden harcanasın? Oturursan iki tarafta da bir şey olmaz. O sandalyede boşa oturmuyorsun ya.

O zaman şimdilik bilişime geçmekle falan yetinebilirim.

Ayrıca zekanı işletirsen neden harcanasın? Oturursan iki tarafta da bir şey olmaz. O sandalyede boşa oturmuyorsun ya.

Ders sırasında oturmak kendimi küçük, ham ve ezik hissettiriyor. Ama meslek lisesi yada mesleki eğitim merkezinde okursam böyle olmaz.
Ben de kendime iki seçenek sunuyorum.
Meslek lisesine geçmek ya da Mesleki Eğitim Merkezine geçmek.
Babamı ikisinden birine ikna etmeye çalışıyorum önemli olan hangisi olduğu.
Bir de beni sanayiye en çok çeken şey de para. Para için büyümek bezdiriyor bazen. Hele ki babam istediğim bir şeyi bana almadığı zaman. O yapmazsa ben yaparım düşüncesi.

Son düzenleme:
O zaman şimdilik bilişime geçmekle falan yetinebilirim.

Ders sırasında oturmak kendimi küçük, ham ve ezik hissettiriyor. Ama meslek lisesi yada mesleki eğitim merkezinde okursam böyle olmaz.
Ben de kendime iki seçenek sunuyorum.
Meslek lisesine geçmek ya da Mesleki Eğitim Merkezine geçmek.
Babamı ikisinden birine ikna etmeye çalışıyorum önemli olan hangisi olduğu.
Bir de beni sanayiye en çok çeken şey de para. Para için büyümek bezdiriyor bazen. Hele ki babam istediğim bir şeyi bana almadığı zaman. O yapmazsa ben yaparım düşüncesi.
Dediklerinin hiçbiri mantıklı sebepler değil. Ders sırasında oturmak sizi neden küçük hissettiriyor? Eğitim sistemimiz pek iyi değil, ama eninde sonunda üniversiteye geçtiğinizde rahatlayacaksınız. Paraya bu yaşında bu kadar itibar etmene gerek yok. Çalışırsan o ileride gelecek zaten.

Dediklerinin hiçbiri mantıklı sebepler değil. Ders sırasında oturmak sizi neden küçük hissettiriyor? Eğitim sistemimiz pek iyi değil, ama eninde sonunda üniversiteye geçtiğinizde rahatlayacaksınız. Paraya bu yaşında bu kadar itibar etmene gerek yok. Çalışırsan o ileride gelecek zaten.

Ders sırasında oturunca ciddi ve havalı olamıyorum alay konusu da olabiliyorum can sıkıntısından bir şeyler yapınca.
Ama meslek lisesinde de bu his azalır yine rahatlarım.
Ama sanayi çok çekici. Şair demiş ki "Hangi vicdanlar eğilmez para sesine?".
Para motivasyon kaynağım bu yaşta bir kazanayım rahatlayacağım.

Ders sırasında oturunca ciddi ve havalı olamıyorum alay konusu da olabiliyorum can sıkıntısından bir şeyler yapınca.
Ama meslek lisesinde de bu his azalır yine rahatlarım.
Ama sanayi çok çekici. Şair demiş ki "Hangi vicdanlar eğilmez para sesine?".
Afedersin ama gülesim geliyor.. Elin ayağın kara olup motor başında söküp takarken havalı mı olacaksın? Eve yorgun argın geliş çalışan çocuk.. :D. Çalışmadan çok çekici diyorsun. Atalar demiş ki: Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

Afedersin ama gülesim geliyor.. Elin ayağın kara olup motor başında söküp takarken havalı mı olacaksın? Eve yorgun argın geliş çalışan çocuk.. :D. Çalışmadan çok çekici diyorsun. Atalar demiş ki: Davulun sesi uzaktan hoş gelir.
İstemiyorum hocam finansal güçsüzlüğü babama muhtaçlığı babamın eline cebine bakmayı.

İstemiyorum hocam kendi finansal güçsüzlüğü babama muhtaçlığı babamın eline cebine bakmayı.
Yahu arkadaşım, nasıl bir mantık güttüğünü anlayamıyorum. Bu yaşta tabi ki babanın eline bakacaksın, adı üstünde baba. Ha dersin ki, ben şöyle ufaktan çalışayım kendi cep harçlığımı çıkarayım ama senin mantık o da değil. Bu yaşta biraz sabredip ileride isteklerine kavuşursun.

Yahu arkadaşım, nasıl bir mantık güttüğünü anlayamıyorum. Bu yaşta tabi ki babanın eline bakacaksın, adı üstünde baba. Ha dersin ki, ben şöyle ufaktan çalışayım kendi cep harçlığımı çıkarayım ama senin mantık o da değil. Bu yaşta biraz sabredip ileride isteklerine kavuşursun.
Peki, zihnimde istişare yapacağım. Senin dediklerin baskın gelirse sanayi yerine meslek lisesini düşünmeye başlayacağım.

Dostum senin harbiden ne yapacağından haberin yok. Meslek Lisesinde ne yapacaksın?

1.Plan bilişim okuyup ardından üniversitede yazılım ya da bilgisayar mühendisliği okumak. Yada bilgisayar ile yapılan herhangi bir şey.
2.Plan başka bölüm seçmek ve böylece üniversite okumadan liseyi bitirince çalışıp para kazanmaya başlamak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı