Hepsiburada beni dolandırdı

mrakkıllı

Centipat
Merhabalar. 2019'da (yılın ortalarında) Hepsiburada üzerinden Mi Band 4 satın aldım. Siparişin gelmesi 2 haftadan fazla sürdü. Geldiğinde çok sevinmiştim. Açtığım an şarja taktım. Şarj simgesi çıkmıyordu ve sonradan anladımki, saat bozuktu. Hatta case4u çıktı. Yani taklit ürünü. Bu sinirle hemen iade başvurusunda bulunduk. Bozuk diye belirttiğimiz saati iade başvurusunda bulunduktan sonra kabul ettiler. Hemen hallediyoruz dediler. Şu an 2020 Mayıstayız. Hala iade halledilmedi.
Tam dolandırıldım diyemem fakat hiç ciddiye bile almadılar.

İşini takip etmen gerekiyor, gerekirse müşteri hizmetlerini defalarca her yerden araman gerekiyor. Ayarlar kısmından IBAN bile bırakmış olman gerekiyor. 200-300 TL için kendi isimlerini lekelemezler.

İşte bu yüzden mümkün olduğu kadar Türkiye içinden değil de Amerikan firmalarından sipariş veriyorum. 8 TB HDD alıyorum, biri bozuk çıkıyor diyorum ikisini de iade edip X markanın şu ürünlerini almak istiyorum diye. Kargo parasını bile ödeyip sorgusuz geri alıyorlar. Modem sipariş ediyorum ama harici satıcı bir bakıyorum ürüne telekomünikasyon etiketi basmış, diyorum bu gümrükte sorun çıkarır ürünü çekin diye ve yapıyorlar. Sıvı soğutucumun bir parçası kayboluyor, Corsair'a ulaşıp durumu anlatıyorum sadece o parçasını satın almak istiyorum. O parça ve ürün artık üretilmiyor diye yenisini kargoluyorlar ücretsiz olarak. (H110 - H115i)

Sepete attığımda olan işlemciyi başkasına kargoladıkları için 160 $ hediye kredi verildi, sipariş ettiğim Corsair setin klavyesini gene başkasına önce yolladılar da beni mağdur ettiler diye siparişimi iptal edip iadeyi almama rağmen ücretsiz yolladılar. Burada benim hakkımı korumayı bırak tüm uğraşı beni mağdur etmek olan firmalardan alışveriş yapmayı zorunlu olan çok az an hariç tamamen bıraktım artık.

Not: Modem elime ulaştı ama geri kargolamamı istemediler. Modemin fiyatından da fazla olacaktı muhtemelen.

Screenshot_34.png

Screenshot_35.png

Sadece birkaç dakikalık yazışmayla böyle şeyler yapan Amazon Global ve Corsair gibi firmalar varken burada vatandaşını öpmeyi marifet sayan firmalar bana uzak olsunlar.

Son düzenleme:
Merhabalar. 2019'da (yılın ortalarında) Hepsiburada üzerinden Mi Band 4 satın aldım. Siparişin gelmesi 2 haftadan fazla sürdü. Geldiğinde çok sevinmiştim. Açtığım an şarja taktım. Şarj simgesi çıkmıyordu ve sonradan anladımki, saat bozuktu. Hatta case4u çıktı. Yani taklit ürünü. Bu sinirle hemen iade başvurusunda bulunduk. Bozuk diye belirttiğimiz saati iade başvurusunda bulunduktan sonra kabul ettiler. Hemen hallediyoruz dediler. Şu an 2020 Mayıstayız. Hala iade halledilmedi.
Tam dolandırıldım diyemem fakat hiç ciddiye bile almadılar.
Sahsen bende bu tarz bir şey yaşamıştın Hepsiburada sitesi ile.Kendileri telefonlara dönmeye tenezzül etmiyorlar.Daha önce 3 aylık bir yavru köpeğim vardı onun için ND mama siparişi vermiştim.Gelmesi 1,5 ay sürmüştü.Gelmesi dediğime bakmayın 1,5 ay boyunca haftanın üç günü kargo şirketine kontrol e gidiyordum (SÜRAT KARGO MAALESEF).Hergün aramayı deniyordum gram dönmüyrolardı bile bir gün artık büyük bir sinirle mailler yazdım ve sanırım dediklerimden dolayı beni kaale almaya başladılar.

İşte bu yüzden mümkün olduğu kadar Türkiye içinden değil de Amerikan firmalarından sipariş veriyorum. 8 TB HDD alıyorum, biri bozuk çıkıyor diyorum ikisini de iade edip X markanın şu ürünlerini almak istiyorum diye. Kargo parasını bile ödeyip sorgusuz geri alıyorlar. Modem sipariş ediyorum ama harici satıcı bir bakıyorum ürüne telekomünikasyon etiketi basmış, diyorum bu gümrükte sorun çıkarır ürünü çekin diye ve yapıyorlar. Sıvı soğutucumun bir parçası kayboluyor, Corsair'a ulaşıp durumu anlatıyorum sadece o parçasını satın almak istiyorum. O parça ve ürün artık üretilmiyor diye yenisini kargoluyorlar ücretsiz olarak. (H110 - H115i)

Sepete attığımda olan işlemciyi başkasına kargoladıkları için 160 $ hediye kredi verildi, sipariş ettiğim Corsair setin klavyesini gene başkasına önce yolladılar da beni mağdur ettiler diye siparişimi iptal edip iadeyi almama rağmen ücretsiz yolladılar. Burada benim hakkımı korumayı bırak tüm uğraşı beni mağdur etmek olan firmalardan alışveriş yapmayı zorunlu olan çok az an hariç tamamen bıraktım artık.

Not: Modem elime ulaştı ama geri kargolamamı istemediler. Modemin fiyatından da fazla olacaktı muhtemelen.

Eki Görüntüle 569745

Eki Görüntüle 569746

Sadece birkaç dakikalık yazışmayla böyle şeyler yapan Amazon Global ve Corsair gibi firmalar varken burada vatandaşını öpmeyi marifet sayan firmalar bana uzak olsunlar.
Hocam genellikle buraya sorunu olanlar yazıyor. Kimse "ben hepsiburada'dan (veya başka e-ticaret sitesinden) şunu aldım da bana şöyle iyi davrandılar" demez. Yani iyi olan bir çok durum buraya yazılmaz. İnsanlar burayı daha çok sorununu çözmek için yazıyor. Onun için sanki Türkiye'de internet alış-verişlerinin çok büyük bir kısmında sorun çıkıyor algısı oluşmamalıdır.

Bana kalırsa Türkiye'deki şirketler de gayet başarılı. Tecrübelerimize dayanarak şöyle izah edeyim;
Henüz internet kullanımı dahi yaygınlaşmadan önce, herkesin evine bırakın interneti (herkeste) bilgisayarın olmadığı yıllarda biz tüketici olarak e-ticaret sitelerinden alış-veriş yapıyorduk. İnsanların %99'undan fazlasının "ben gözümle görmediğim, elimle tutmadığım malı almam" denilen yıllar. Belki de on binlerce lira internetten alışveriş yaptık. Bu anlattığınız olayları biz bir çok kez Türkiye'deki e-ticaret sitelerinde yaşadık. Ama hiç dillendirmedik. Neden? Çünkü bu gibi forumlar daha çok sorunları çözmek için kullanılıyor. Yani firmaların eksik gönderilen ürünün telafisi olarak bir kaç tane göndermeleri, kargoda kırılan ürünün (ki kargoyu kabul etmemek gerekir) yenisini göndermeleri, ürünün iadelerin hiç sorun çıkarmamaları, iade olunan ürünlerin para iadesinin 1-2 günde yatırmaları, rengini beğenmediğimiz telefonu iade vs. Yani demem o ki tecrübelerimiz hem uzun yıllara hem de harcadığımız binlerce liraya dayanıyor.

Bunun yanında ürünlerinin ayıplı olması nedeniyle dünya devi olarak anılan bir çok firma ile muhatap olduk. Bu firmalar bariz haksız oldukları konularda dahi işi yokuşa sürdüler. Biz de hakkımızı THH'de aldık. Bundan dolayı "şu firma kaliteli dünya devi, kesinlikle marka imajını bozmaz, kesinlikle işi yokuşa sürmez, müşteri hizmetleri kalitelidir, bize değer verir, kolay iade yapar vb." şeklinde 'markaya haddinden fazla güven duyulan' yorumları okurken 'tebessüm' ediyorum.

Bundan dolayı "İşte bu yüzden mümkün olduğu kadar Türkiye içinden değil de Amerikan firmalarından sipariş veriyorum. " sözünüze kesinlikle katılmıyorum.

Bu dediğime ek olarak "N11'de sıkıntı yaşayan" bir kullanıcı "n11'i bir daha asla kullanmam" derken; aynı konuya yorum yazan başka bir kullanıcı "ben yüzün (100) üstünde ürün aldım. Sadece bir kaç tanesinde kargo ezik geldi." dedi. Yani genel olarak uzun yıllar ve onlarca (belki yüzlerce) alış-verişi olanların yorumları daha sağlıklı bilgi verir.

Dolayısıyla Türkiye'de veya nerede olursa olsun sorunlardan bahsedilen konularda yapılan çıkarımlar doğru sonuç vermez. Alış-verişlerin tümüne bakılarak karar verilmesi gerekir.
Eleştirilerimiz elbette var. Diğer konulara yaptığım yorumlarda zaten Hepsiburada.com'a da yaptığım eleştirileri görebilirsiniz. Eleştirmek farklı şey, bazı olumsuzlukları genellemek farklı bir şeydir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı