Hepsiburada'nın satmadığı ürün değişim yapılabilir mi?

LionelMaradona

Hectopat
23 Kasım 2018 Black Friday indirimlerinden MSI MAG241C monitör satın aldım, gelen monitörde ölü piksel ve ışık sızması vardı, bu sebepten ötürü ürünü servispoint'e yollayıp İade/Değişim belgesi alıp monitörü sözde "sıfır" olarak Hepsiburada üzerinden değiştirdim.

Ama gelen sözde "sıfır" monitörün kutu içindeki köpük, bant kısmında saç taneleri gözlemledim. Şaşırmadım, böyle bir şey bekliyordum. Çünkü; o indirim döneminde Hepsiburada tarafından satılan birçok monitörün iade ürünü olduğu ben dahil olmak üzere hemen herkes tarafından konuşuluyordu.

Monitörü indirimden aldığım için yapacak fazla seçeneğim yoktu, mecburen kurup kullanmak istedim ve eski monitöre göre daha fazla ışık sızması olduğunu fark ettim, ölü piksel ise 3-4 adet gözlemledim. Daha önce dediğim gibi iade etmek istemedim çünkü bana iade edilecek parayla Gamepower monitörleri bile o ücretle alamıyordum.

Zaten ilk monitörden ötürü 15-20 günlük bir garanti süreci atlattım. Aracım olmadığı için monitörü kargoya götür getir derken tekrar bu süreci yaşamak istememiştim o dönem. Bu yüzden sürekli erteledim, son zamanlarda araya bir de üniversite sınavı hazırlığı girdi derken iyice bu durumu unuttum diyebilirim ama ürünün garanti bitimine az kaldı, ayrıca şu an bununla uğraşacak zamanım az da olsa var. Bu yüzden ürünü garantiye değişim raporu almak için göndermeyi düşünüyorum. Ama Hepsiburada benim monitörümü uzun zamandır satmıyor, farklı bir satıcıya aracı oluyor ama kendisi satmıyor.

Uzun uzun okumak istemeyenler için (uzun lafın kısası);

Hepsiburada üzerinden satışta olmayan bir ürün için değişim raporum olsa dahi para iadesi olmadan değişim yapan oldu mu? Hepsiburada benim ürünümün üst ve alt modellerini satıyor ama maalesef benim ürünüm site üzerinde satıcı "Hepsiburada" olarak mevcut değil. Farklı bir mağaza satıyor sadece.

Hakların var. Para iadesi veya ürün değişimi sana bağlı. Ürün ellerinde yoksa üst model ile değişim yaparlar. Garantiyi Hepsiburada değil MSI veriyor. Hepsiburada ürünü satıp satmaması önemli değil.

Tüketicinin seçimlik hakları

MADDE 11 –
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Hepsiburada satmıyorsa değiştirmezler. Para iadesi olur. Hepsiburada'nın satıcıya sen sağlam monitörü bana ver benim daha önce sattığım kusurlu iade ürününü sana mı vereyim demesini bekliyorsunuz?

Lütfen bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

1.Bana benim monitörümün alt modelini verebilir. Bir çok firma bunu yapıyor.
2.Benim ona iade ettiğim ürünü tedarik ettiği yere iade ediyor. Tedarikçi de o ürünü fabrikaya iade ediyor. Her üründe bu böyledir. Yoksa dediğiniz gibi düz mantık olsa dünyada "değişim" diye bir şey olmazdı.

Lütfen bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

1.Bana benim monitörümün alt modelini verebilir. Bir çok firma bunu yapıyor.
2.Benim ona iade ettiğim ürünü tedarik ettiği yere iade ediyor. Tedarikçi de o ürünü fabrikaya iade ediyor. Her üründe bu böyledir. Yoksa dediğiniz gibi düz mantık olsa dünyada "değişim" diye bir şey olmazdı.

Neden kullandığınız monitörün alt modelini isteyesiniz ki? Hepsiburada zaten ürünü tedarik edebiliyor olsa kendisi satardı. Bir kişi için o kadar uğraşacağını sanmam. Büyük ihtimalle fatura bedelini iade ederler.

Hakların var. Para iadesi veya ürün değişimi sana bağlı. Ürün ellerinde yoksa üst model ile değişim yaparlar. Garantiyi Hepsiburada değil MSI veriyor. Hepsiburada ürünü satıp satmaması önemli değil.
Tüketicinin seçimlik hakları

MADDE 11 –
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Sevgili "DarkOrbit" sever hocam:

Tüketici Hakları Kanunlarına vakıfım ama MSI servisi (ServisPoint) iade/değişim raporu vererek beni satın aldığım yer (Hepsiburada) ile karşı karşıya bırakıyor. Bu kısımda da sevgili Hepsiburada firmasının kendi koyduğu kurallar işliyor.

Bunlar;

1. Eğer bünyemizde satış stokunda mevcut ise değişim yaparız.
2. Eğer bünyemizde satış stokunda mevcut değil ise para iadesi yaparız.

Maddeleri devreye giriyor. Böyle bir durumda ne yapmam gerektiğini soruyorum.

Eğer cevap THH ise hiç şansımın olduğunu zannetmiyorum. Çünkü tarafsızlığı olmayan bir kurum ya da kuruluşa güvenim yok.

Bu durumda da mahkeme yolu devreye giriyor ama aile avukatımızın bu durumda güzel bir ücret isteyeceğini düşünüyorum.
Neden kullandığınız monitörün alt modelini isteyesiniz ki? Hepsiburada zaten ürünü tedarik edebiliyor olsa kendisi satardı. Bir kişi için o kadar uğraşacağını sanmam. Büyük ihtimalle fatura bedelini iade ederler.

Ölü piksel ve ışık sızması olmasın da. Üst model güzel olur, alt model olsa da sorun değil.

Son düzenleme:
Sevgili "DarkOrbit" sever hocam:

Tüketici Hakları Kanunlarına vakıfım ama MSI servisi (ServisPoint) iade/değişim raporu vererek beni satın aldığım yer (Hepsiburada) ile karşı karşıya bırakıyor. Bu kısımda da sevgili Hepsiburada firmasının kendi koyduğu kurallar işliyor.

Bunlar;

1. Eğer bünyemizde satış stokunda mevcut ise değişim yaparız.
2. Eğer bünyemizde satış stokunda mevcut değil ise para iadesi yaparız.

Maddeleri devreye giriyor. Böyle bir durumda ne yapmam gerektiğini soruyorum.

Eğer cevap THH ise hiç şansımın olduğunu zannetmiyorum. Çünkü tarafsızlığı olmayan bir kurum ya da kuruluşa güvenim yok.

Bu durumda da mahkeme yolu devreye giriyor ama aile avukatımızın bu durumda güzel bir ücret isteyeceğini düşünüyorum.

Ölü piksel ve ışık sızması olmasın da. Üst model güzel olur, alt model olsa da sorun değil.
Benim aklıma gelen yöntemler bunlar.
1-) Mevcut monitör ile idare etmek.
2-) Para iadesini kabul etmek.
3-) Değişim sorununu THH ile çözmek.
4-) İkinci el olarak satmak. Ölü piksel olduğu için fiyatı düşecektir.
Ben olsam THH ile şansımı denerdim.
Bu monitörü ne kadara almıştınız?

Benim aklıma gelen yöntemler bunlar.
1-) Mevcut monitör ile idare etmek.
2-) Para iadesini kabul etmek.
3-) Değişim sorununu THH ile çözmek.
4-) İkinci el olarak satmak. Ölü piksel olduğu için fiyatı düşecektir.
Ben olsam THH ile şansımı denerdim.
Bu monitörü ne kadara almıştınız?

Monitörün serviste panelini sıfır olarak değiştirebiliyorlar mı?

1217 liraya almıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı