Her açılışta BIOS çöküyor

Ayhan dereli

Decapat
Herkese selam,
Arkadaşlar elimde hazırda bir sistem var. Bu sistemi güncel olarak kullanıyorum belirli bir işler için, depolama ve yedek gibi. Lakin şimdi sorunum şu şekilde:
Önceden bilgisayar hiç acılmıyor, bazen de acılıyor fakat bu sefer kapanmıyordu, PSU anahtarı ile kapatıyordum. Birçok çözüme bakarak RAM, işlemci vs. yaptıktan sonra anakart üzerinde bulunan BIOS çipinin Olisatör Crystal parcasını değiştirdim. Acılma kapanma sorunumu çözdü, fakat bu sefer BIOS çöküyor her acılışta. BIOS'u yüklediğimde acılıyor fakat kapatınca tekrar başladığında EC Flash BIOS çöktü ibaresi geliyor. Sorunum bu şekilde. En son BIOS güncellemesini de yapsam aynı, eskisini de yapsam aynı. BIOS entegresinin bozulma olasılığı var mıdır?
Anakart modeli. ASUS M5A97 r2.0

IMG_20210505_164958.jpg

Konu çözülmüştür. Çözüm BIOS çhipinin aldığı voltaj değeri ile alakalı. Aynı model BIOS çhipi ile değiştirilip son güncel BIOS yüklenerek sorun çözülmüştür. BIOS'u yüklerken eprom cihazı ile yükledik. ASUS modellerinde genelde bulunan bips çhip modeli şu şekildedir. 25Q064FVAıg 1417 veya sonlarındaki 1417 rakamları değişiktir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı