Her işlem sonrası bilgisayarın anlık donması

spancer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, son 1 haftadır bilgisayarımda bu sorun ve bu sorun oluyordu ve son bi' gündür bilgisayarımda yaptığım her işlem sonrası fare dahil donma yaşıyordum (normal oyun oynarken hiç sorun yaşamıyordum sadece aktif günlük PC kullanımında). Birkaç araştırma yaptım, sonunda sorunun hangi bileşende olduğunu buldum gibi. SanDisk SSD Plus SCSI 480GB SSD'den kaynaklandığını düşünüyorum.

Technopat Blog'dan yardım alarak bir test yaptım ve sonuç çok kötü gibi geldi, yanlış yapmıştır diye düşünüp bir daha yaptım ve hemen hemen aynı sonucu aldım. Ve sizinle paylaşmaya karar verdim. Aşağıya iki testi de bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler!

Sistemim
GTX 1050 Ti 4 GB.
1x16 GB DDR4 RAM.
Ryzen 5 3600X.
MSI B450M-A PRO Max.
SanDisk SSD Plus 480GB
Toshiba 1TB HDD.

ssd benchmark 2.png
ssd benchmark.png

Yazma hızın anormal şekilde düşük muhtemelen test programıyla alakalı olabilir. HD Tune ile tekrar test edip doğrulatabilirsen emin olabiliriz. Bahsettiğin gibi donma sorunu bundan kaynaklı olabilir.

Edit: Dalgınlığıma geldi sanırım HD Tune değil de CyristalDiskMark ile test edebilirsin...

Son düzenleme:
Başlığı okuyunca kesin HDD kullanıyor. Bir de işlemin aslında ne olduğunu bilmiyor demiştim. Test sonucunu görünce aslında haklı olduğumu düşünüyorum. O depolama birimini bedava verseler kullanmam. Benim için tek işe yarayacağı şey sallanan masanın altına koymak olur.

Eli hızlı bir insan bile yeteri kadar zorlasa o hızda veri depolayabilir. Mübalağa olduğunu söylememe gerek yoktur umarım.

Yine de başka program ile de test etmenizi tavsiye ederim. Bir de gerçekten bilgisayarın boşta olduğundan emin olun. Görev yöneticisi üzerinden kontrol edin.
Belki de arkada Windows Update iş yapıyordu.

Yazma hızın anormal şekilde düşük muhtemelen test programıyla alakalı olabilir. HD Tune ile tekrar test edip doğrulatabilirsen emin olabiliriz. Bahsettiğin gibi donma sorunu bundan kaynaklı olabilir.

Edit: Dalgınlığıma geldi sanırım HD Tune değil de CyristalDiskMark ile test edebilirsin...
Hemen dediğiniz yazılım ile test yapıyorum.
RAM tek kanal, galiba o yüzden.
Ram'i yaklaşık 7-8 aydır bu şekilde kullanıyorum fakat bu sorun çok çok yeni.
Başlığı okuyunca kesin HDD kullanıyor. Bir de işlemin aslında ne olduğunu bilmiyor demiştim. Test sonucunu görünce aslında haklı olduğumu düşünüyorum. O depolama birimini bedava verseler kullanmam. Benim için tek işe yarayacağı şey sallanan masanın altına koymak olur.

Eli hızlı bir insan bile yeteri kadar zorlasa o hızda veri depolayabilir. Mübalağa olduğunu söylememe gerek yoktur umarım.

Yine de başka program ile de test etmenizi tavsiye ederim. Bir de gerçekten bilgisayarın boşta olduğundan emin olun. Görev yöneticisi üzerinden kontrol edin.
Belki de arkada Windows Update iş yapıyordu.
Evet haklı olabilirsiniz fakat bütçe maalesef buna yetti. Üstteki arkadaşın bahsettiği yazılım ile yeni bir test yapacağım sonucu hep beraber göreceğiz. Bu arada Görev Yöneticisi sürekli arkada açıktı ve anormal bir şey göremedim maalesef.

Düzenleme : CrystalDiskMark ve İlk testi yaptığım yazılım ile yaptığım testlerin sonuçları.. Düşünceleriniz?
1621004567480.png
1621005156163.png

Dipnot : Kasma ve donma şimdilik yok fakat donmalar yine başladığında her iki yazılımda da test yaparsam ve sonuçlar ilk attığım ekran görüntülerindeki gibi olursa sorun kesin ve net bi şekilde SSD'de diyebilirmiyiz?
Düzenleme 2:
Aynı şekilde kasmalar başlayınca test yaptım ve sonuç hiç stabil olmadı. Ya okuma değeri 130'lara inip geri çıktı ya da yazma değeri 40-50'lere düşüp geri çıktı. Sorun SSD de diyebilir miyiz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı