Her seviyede İngilizce sorularınızı cevaplıyorum

English Teacher

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Selamlar ELT son sınıf öğrencisiyim, sosyalde ingilizcesini geliştirmek isteyen yahut bir konuda sorusu olan arkadaşlara yardımcı olabilirim. Malum nedenden dolayı şu günlerde vaktim bol, çekinmeden bölüm ya da genel İngilizce hakkında istediğinizi sorabilirsiniz.

Nasıl geliştirebilirim neler önerirsiniz?

Selamlar lise 2 öğrencisiyim bildiğin gibi bölüm seçmemiz gerekti sayısal derslere pek merakım olmadığından dil okumak istedim ama tahmin edeceğin gibi ailem (büyüyünce ne olucan) diye okumama izin vermeyip eşit ağırlık seçtirdi hukuk okuyup avukat falan olmamı istiyorlar ama hala da İngilizce okumak istiyorum okulun başında istersek bölüm değiştirebiliyoruz ama ben hala kararsızım
Sence ne yapmalıyım :))

Seviyenizi, eğitim durumunuzu ve hedefinizi belirtirseniz o doğrultuda tavsiye vermek daha mantıklı olacaktır.

Lise ilk sınıftayım hedefim akıcı bir şekilde konuşmak. Seviyemi bilmiyorum.

Akademik/bilimsel yazilari okumak cok zorluyor bazenleri. Kitap okumamda pek sikinti yok, ama ozellikle akademik yazilari okurken hizlanmak icin napmam lazim?
Seviyem > B2 idi en son sanirim, pek takildigim nokta degil.
Biraz arastirdim, Reader at Work serisini buldum. Hatta aldim ilk kitabi da bitirdim, ama nafile.

Telaffuzu geliştirmek için ne önerirsiniz? İngilizcede bulunup Türkçede bulunmayan sesler için eğitim aldım, bunun yanında IPA için de. Ancak vurgu, tonlama, nerede hızlanıp nerede yavaşlamamız gerektiği gibi detayları nasıl öğrenebilirim. Teşekkürler. 🙂

Son düzenleme:
Lise ilk sınıftayım hedefim akıcı bir şekilde konuşmak. Seviyemi bilmiyorum.
Şu anda birinci önceliğin kelime bilgini arttırmak olmalı. İngilizce yazmaya alışırsan akıcı konuşman da gelişecek. O yüzden önerim "Tandem" gibi İngilizce sohbet edebileceğin uygulamalar kullanmak, seviyeni belirttiğinde senin seviyende partnerler bulduğu için çok faydalı buluyorum.

Akademik/bilimsel yazilari okumak cok zorluyor bazenleri. Kitap okumamda pek sikinti yok, ama ozellikle akademik yazilari okurken hizlanmak icin napmam lazim?
Seviyem > B2 idi en son sanirim, pek takildigim nokta degil.
Biraz arastirdim, Reader at Work serisini buldum. Hatta aldim ilk kitabi da bitirdim, ama nafile.
Akademik okumalar yaparken hızlanmanın teknikleri vardır (Skimming, Skipping, Scanning). Geliştirmenin tek etkili yolu pratikten geçiyor. Özellikle hızlı okuma yapmak ise hedefin, Skimming tekniğini geliştirmen gerekli. Üniversite birinci sınıfta hocalarımız bize şu tarz ödevler vererek geliştirmişti:
Örneğin 2500 kelimelik bir makaleyi açıyorsun, ortalama bir dakikada 220 kelime civarı okuruz genelde. Normalde 11 dakika civarında sürmesi gereken makale için telefonundan zamanlayıcı açıyorsun ve kendine 7-8 dakika veriyorsun. Süre bittikten sonra makalenin ana hatlarını genel anlamda kavrayabilmen bekleniyor. Başlarda zorlanabilirsin ancak bir süre sonra bu süre 5 dakikalara kadar çekilebiliyor. Dediğim gibi bu teknikte amaç her cümleyi kelime kelime anlamak değil genel anlamda bir fikre sahip olmak olmalı.

Telaffuzu geliştirmek için ne önerirsiniz? İngilizcede bulunup Türkçede bulunmayan sesler için eğitim aldım, bunun yanında IPA için de. Ancak vurgu, tonlama, nerede hızlanıp nerede yavaşlamamız gerektiği gibi detayları nasıl öğrenebilirim. Teşekkürler. 🙂
Kulak dolgunluğu ve pratik. Pronounciation tamamen kişiyle alakalı ve genel geçer bir tekniği olmayan bir konu. Bir metni ideal bir şekilde artiküle edip ses kaydı almak, daha sonra o kaydı defalarca dinleyip tek tek seslere odaklanmak ve sürekli aynı sesleri telaffuz etmek bende işe yaramıştı. İmkan varsa ana dili İngilizce olan biriyle sürekli diyalog halinde olmak tabii ki en ideali. Nerede hızlanıp nerede yavaşlama konusu ise "sentence stress, word stress" konusu. Cambridge sözlüğünde fonetik yazılışları bulunuyor her kelimenin, eğer fonetik bilmiyorsan yine aynı site dinleme imkanı veriyor. Dinleyip aynı sesi yakalayana kadar telaffuz etmeye çalışabilirsin. Zamanla otomatikleşiyor zaten.
"Kaç önceki parolamı kullanabilirim?" cümlesini ingilizceye çeviriniz.
Türkçesinde tam olarak vermek istediğin anlamı anlamadım ancak sanırım bunu demek istiyorsun
Which previous password can i use?

Selamlar lise 2 öğrencisiyim bildiğin gibi bölüm seçmemiz gerekti sayısal derslere pek merakım olmadığından dil okumak istedim ama tahmin edeceğin gibi ailem (büyüyünce ne olucan) diye okumama izin vermeyip eşit ağırlık seçtirdi hukuk okuyup avukat falan olmamı istiyorlar ama hala da İngilizce okumak istiyorum okulun başında istersek bölüm değiştirebiliyoruz ama ben hala kararsızım
Sence ne yapmalıyım :))
Dil okumak her bölüm kadar risklidir. TM okuyup da hiçbir meslek sahibi olamayacağın gibi dil bölümü okuyup da işsiz kalman mümkün. Bu tamamen senin performansına bağlı bir durum. Hangi bölümde daha iyi performans sergileyeceğine ve hangisinde daha çok mutlu olacağına iyi karar verip bunu ailene izah etmen gerekiyor. Dil okumak benim için doğru bir karardı ancak herkese tavsiye edemem, kendiniz karar vermeniz gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı