Her şeyden endişe etmek

Emir Bozat

Kilopat
Yer
Yalova/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyiz aga.
Selamlar.
Yaşadığım bir şeyden bahsetmek istiyorum.
Her gün birisi beni öldürecekmiş gibi hissediyorum.
Birisiyle tartıştığımda acaba beni sonra tekrar karşıma çıkıp bıçaklar mı? Diye sürekli endişeye kapılıyorum ve bir arkadaşıma küfür ettiğim için neredeyse tüm arkadaşlarımla aram bozuk tekim kafamı dağatamıyorum bisikletle iniyorum gene aklıma saçma şeyler geliyor aslında tamam olan şeyi ben daha da uzatıyorum ve 1-2 hafta bunu düşünüyorum benim ne yapmam gerek evde tek başıma bunu giderebilir miyim?

O düşüncene önem verirsen daha da şişer, önem vermezsen söner gider. Biliyorum içini yiyip bitiren bir düşünceyi düşünmemek, önem vermemek kolay değil ama yapabilmelisin. Aklına hep bu tür düşünceler geldiğinde kafanı dağıtacak bir işe yönel. Ben de yaklaşık 1.5 senedir bu durumdan müzdariptim. Düşüncelerimi kontrol edebilmeyi öğrendim ne zaman aklıma saçma düşünceler gelse önem vermiyorum yani düşünmüyorum ve geçip gidiyor.

İşe gir. Bu olayın biraz değişik halı bende de vardı. Doktorun illa da işte çalış diyordu. Hem para kazan hem düşünme hem de kendine özgüvenin olsun. Tabi bu dediğim insanın yaşından yaşına fark eder.

Selamlar.
Yaşadığım bir şeyden bahsetmek istiyorum.
Her gün birisi beni öldürecekmiş gibi hissediyorum.
Birisiyle tartıştığımda acaba beni sonra tekrar karşıma çıkıp bıçaklar mı? Diye sürekli endişeye kapılıyorum ve bir arkadaşıma küfür ettiğim için neredeyse tüm arkadaşlarımla aram bozuk tekim kafamı dağatamıyorum bisikletle iniyorum gene aklıma saçma şeyler geliyor aslında tamam olan şeyi ben daha da uzatıyorum ve 1-2 hafta bunu düşünüyorum benim ne yapmam gerek evde tek başıma bunu giderebilir miyim?
Bence psikiyatriste görünmelisin cidden, evde haledilecek bir işe benzemiyor.
Şu videoyu izlemeni öneririm, dediklerin doğru ise çok geçmiş olsun.

Video :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin düşüncelerin, inandıkların ve deneyimlerin ile alakalı olarak bu durumlar seni korkutuyor. Bu kafa yapısı bir hastalık değildir. Kendinde sorun olduğu fikrine varma. Kitap okuyarak, insanlar ile konuşarak veya hayal kurarak bir nebze deneyimleyerek bakış açını değiştirebilirsin. Psikolojik destek almak sen de takdir edersin ki daha iyi bir tavsiyedir. Ben yine şunun altını çizmekte fayda görüyorum. Korkmak normaldir, düşünmek normaldir. Fakat bu korkularımız, düşüncelerimiz, ritüellerimizi aşmak bizi daha iyi bir yere getirir. Korkunun nedenini ben bilemem fakat illa ki bir nedeni vardır. Korkmanın normal olduğunun farkına var ve korkunu aşmaya odaklan. Korkmaktan korkma.

Aklı olmayanın fikri var resmen, konuya verilen yanıtları okudum da...

Senin teşhisini biz koyamayız fakat ben tecrübelerime göre rahatsızlığına yakın bazı hastalıklarının isimlerini verebilirim. Anksiyete ve Obsesif bozukluğun var bence, artı olarak panik atak. Maddi durumun varsa bir yardım almayı dene.

Aklı olmayanın fikri var resmen, konuya verilen yanıtları okudum da...

Senin teşhisini biz koyamayız fakat ben tecrübelerime göre rahatsızlığına yakın bazı hastalıklarının isimlerini verebilirim. Anksiyete ve Obsesif bozukluğun var bence, artı olarak panik atak. Maddi durumun varsa bir yardım almayı dene.
Aksiyete ve obsesif bozukluk tanısı koyarken ironi mi yaptın!

Geri
Yukarı