Çoğu şeyden utanmak

LEGEND.35

Hectopat
Yer
İzmir
Ben çoğu şeyden utanıyorum. Dışarı çıkmaya, insan arasına girmeye, arkadaşlar çağırınca bile utanıyorum. İstesem de engel olamıyorum. Bilgisayar salonda duruyor şu an oda da kimse olmasa bile tedirgin oluyorum. Nedir bunun çözümü?

Ben karşı cinsle mümkün olduğunca konuşmuyorum mutluyum.
Evdeysen, dışarı çıkmıyorsan normal. Hele ki bu yaşta çok çok normal. Fakat ben 26 yaşındayım ve çalışıyorum. Çalıştığım yer ise kamu kurumu ve günde en az 200-300 insanla muhatap oluyorum. Yani illa ki karşı cinsle konuşuyorum.

Ben çoğu şeyden utanıyorum. Dışarı çıkmaya, insan arasına girmeye, arkadaşlar çağırınca bile utanıyorum. İstesem de engel olamıyorum. Bilgisayar salonda duruyor şu an oda da kimse olmasa bile tedirgin oluyorum. Nedir bunun çözümü?
Sana verilebilecek en verimli tavsiye bir uzmana görünmek. Psikiyatrist veya psikolog.
Ancak kişisel bir tavsiye istiyorsan bu da "maruz kalmak" olacak. Korktuğun şeyden ne kadar uzaklaşırsan onu bilmekten de uzaklaşırsın. Bir şeyi ne kadar bilemezsen de ondan o kadar korkarsın. Kendini korktuğun şeye maruz bıraktığında aslında korkulacak bir şey olmadığını beynine kanıtlamış olursun.
Unutma forumdaki tavsiyelerin büyük çoğunluğu deneyimsel ve kişisel. En iyi, en güvenli tavsiyeyi uzman verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı