Her şeyi sürekli ertelemek

KartalBarryVV

Picopat
Daha fazla  
Of off bıktım artık bu durumdan. Eminim aranızda bu durumu yaşayanlar, önceden yaşamış kişiler vardır. Neler önerirsiniz?

Artık cidden bıktım. Mesela ders çalışacağım ayın bitmesine 3 gün kalmış ve ben bugün de dinleneyim yarın başlarım diyerek başlıyorum. Sonra yarın oluyor. Tarihe bakıyorum ve ay başından itibaren başlıycam düzenli olarak diyorum. 2 gün daha dinleniyorum. Ay başı oluyor günlere bakıyorum cumartesi. Pazartesiden itibaren diyorum ve bu uzayıp gidiyor. Ders konusunu çözdüm yaklaşık 3 aydır ama diğer her şeyi erteliyorum. (Durumu daha kolay anlatabilmem için ders çalışma örneği verdim.)

Not: En sonunda psikolojik destek falan almayı düşünüyordum. Virüs muhabbeti çıktı. Mümkünse Psikolog önermeyin. En azından şu anlık kendim uğraşacağım. Virüs geçene kadar gidemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Of off bıktım artık bu durumdan. Eminim aranızda bu durumu yaşayanlar, önceden yaşamış kişiler vardır. Neler önerirsiniz?

Artık cidden bıktım. Mesela ders çalışacağım ayın bitmesine 3 gün kalmış ve ben bugün de dinleneyim yarın başlarım diyerek başlıyorum. Sonra yarın oluyor. Tarihe bakıyorum ve ay başından itibaren başlıycam düzenli olarak diyorum. 2 gün daha dinleniyorum. Ay başı oluyor günlere bakıyorum cumartesi. Pazartesiden itibaren diyorum ve bu uzayıp gidiyor. Ders konusunu çözdüm yaklaşık 3 aydır ama diğer her şeyi erteliyorum. (durumu daha kolay anlatabilmem için ders çalışma örneği verdim.)

Not: En sonunda psikolojik destek falan almayı düşünüyordum. Virüs muhabbeti çıktı. Mümkünse psikolog önermeyin. En azından şu anlık kendim uğraşacağım. Virüs geçene kadar gidemem.

Zeki insanların sorunu budur. Zihni eğitirler ve zihin kendilerinden daha güçlü olduğu için düşman olarak saf alır. Zihin eğitme meselesine her şey mazeret olabilir. Oyun oynamak, ders, etrafı gözlemek vs vs.
Bunun çözümü kendini eğitme. Zihin yerine kendini eğitirsen düşmanla arandaki ateşkese irade girer ve zihninle barışırsın. Bu sayede hayatta daha başarılı olurken, aklını ve sağlığını da korumuş olacaksın.

Benim bütün eğitim hayatım bu şekilde geçti. Üniversite hariç. Gerçi üniversitede de buna yakındı ama daha ciddi düştüm derslere. Hep yumurta kapıya gelince ders çalıştım.

Hiçbir kaybım olmadı. Çünkü benim aklım hep çalışıp, para kazanma modundaydı. Bunun için minimum sınıf geçme notları neyse o puanları alacak kadar çalıştım. Zorlamadım.

Özetle öyle psikolog tavsiyesi verecek bir durum falan değil. İsteyerek, hadi ders çalışayım diye dersin başına oturan öğrenci sayısı %10 - 15 falandır.

Önemli olan son dakikaya bıraktığın ya da ertelediğin ders çalışma hikayelerinin sonunda sınav zamanı geldiğinde bir oturuşta "öğrenerek" (ezberleyerek değil) çalışıp yeterli ya da yüksek puanlar alıyor musun?

Eğer böyleyse aklından çıkart bu düşünceyi. Zaten zamanı gelince yapıyorsun demektir. Zeki insanlarda böyle oluyor. ;)

Benim bütün eğitim hayatım bu şekilde geçti. Üniversite hariç. Gerçi üniversitede de buna yakındı ama daha ciddi düştüm derslere. Hep yumurta kapıya gelince ders çalıştım.

Hiçbir kaybım olmadı. Çünkü benim aklım hep çalışıp, para kazanma modundaydı. Bunun için minimum sınıf geçme notları neyse o puanları alacak kadar çalıştım. Zorlamadım.

Özetle öyle psikolog tavsiyesi verecek bir durum falan değil. İsteyerek, hadi ders çalışayım diye dersin başına oturan öğrenci sayısı %10 - 15 falandır.

Önemli olan son dakikaya bıraktığın ya da ertelediğin ders çalışma hikayelerinin sonunda sınav zamanı geldiğinde bir oturuşta "öğrenerek" (ezberleyerek değil) çalışıp yeterli ya da yüksek puanlar alıyor musun?

Eğer böyleyse aklından çıkart bu düşünceyi. Zaten zamanı gelince yapıyorsun demektir. Zeki insanlarda böyle oluyor. ;)
Evet sınavlarda vs. sıkıntı olmuyor. Bir gecede çalıştığım şeyi 1 ay rahatça unutmuyorum. Fakat keşke sadece derslerimde olsa bu olay, her şeyde bugün 6 aydır ertelediğim ödevim geldi aklıma. 2 dakikalık diş fırçalamayı bile akşam fırçalarım deyip salıyorum. Üşengeçlikten değil pek anlatamıyorum ama cidden çok farklı bir psikolojiye girdim son 7 8 aydır.

Evet sınavlarda vs. sıkıntı olmuyor. Bir gecede çalıştığım şeyi 1 ay rahatça unutmuyorum. Fakat keşke sadece derslerimde olsa bu olay, her şeyde bugün 6 aydır ertelediğim ödevim geldi aklıma. 2 dakikalık diş fırçalamayı bile akşam fırçalarım deyip salıyorum. Üşengeçlikten değil pek anlatamıyorum ama cidden çok farklı bir psikolojiye girdim son 7 8 aydır.
Bende öyleyim. Şu anda pandemi döneminde olduğumuz için bezginlik, bıkmışlık, yılmışlık var.

Sabah işe giderken bile 80 kere öflüyorum. Çoğumuzun bu dönemde yaşadığı sorunlar bunlar.

Geri
Yukarı