Her yağmur yağdığında bilgisayar kapatılmalı mı?

Yağmurlu, gök gürültülü havalarda bilgisayar kullanmak sakıncalı mıdır? Her yağmur yağdığında bilgisayarı kapatmalı mıyız?

Düşünüyorum da havayı kontrol edemeyiz, bizim elimizde değil ki, yani her gün uyandığımızda "Bugün yağmur yağacak mı, bugün şimşek çakacak mı?" diye kontrol edip o gün bilgisayar açıp açmayacağımıza öyle mi karar vermeliyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazen şimşek çaktığında vs lambalar dalgalanıyor, voltaj dalgalanıyor ama elektrikler kesilmiyor.

Elektrikler kesilse bilgisayarı prizden çekersin de voltaj dalgalanması aniden olduğunda ne yapılır bilmiyorum.

Hocam akım korumalı priz yukarıda arkadaşlar belirtmişti. Onu kullandığınızda akımda değişiklik olduğunda priz kendini off moda alıyor. Bu da prize takılı cihazların zarar görmesini engelliyor.

Bazen şimşek çaktığında vs lambalar dalgalanıyor, voltaj dalgalanıyor ama elektrikler kesilmiyor.

Elektrikler kesilse bilgisayarı prizden çekersin de voltaj dalgalanması aniden olduğunda ne yapılır bilmiyorum.
Voltaj dalgalanmasında genelde voltaj bir anlık düşer, arttığı çok nadirdir. Ama bunun önüne geçmek istiyorsanız dedikleri gibi akım korumalı priz almalısınız.

Eğer şimşek falan çakıyorsa tedbir olarak kapatabilrsin, birinde arkadaşımın evine şimşek çaktığında bilgisayar yangına sebebiyet vermişti. Zar zor kurtuldular, camlar falan patlamıştı evlerinde en son tekrar bakmaya gittiğinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Eğer şimşek falan çakıyorsa tedbir olarak kapatabilrsin, birinde arkadaşımın evine şimşek çaktığında bilgisayar yangına sebebiyet vermişti. Zar zor kurtuldular, camlar falan patlamıştı evlerinde en son tekrar bakmaya gittiğinde.
Anlayamadım bilgisayar mı yangına sebep verdi yoksa camları bile patlacak kadar kuvvetli bir yıldırım düştü de o mu yangına sebebiyet verdi?

Anlayamadım bilgisayar mı yangına sebep verdi yoksa camları bile patlacak kadar kuvvetli bir yıldırım düştü de o mu yangına sebebiyet verdi?

Camları patlatacak kadar kuvvetli bir yıldırım düştü, evleri eski olduğu işin elektrik sistemleri çok iyi değildi ve ondan kaynaklı akım yedi bilgisayarı ve yangın çıktı.

Çok anlatıcı bir video olmuş, izlemenizi tavsiye ederim arkadaşlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı