Herhangi bir uygulama açınca R5 5600X işlemci ısınıyor

elricstein

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Palit RTX 4060 OC | ASUS Pro B550M-C | XPG Gammix D30 2x8 GB 3200 MHz | Kingston SNV2S 1 TB | Twinmos 512GB | Cooler Master CMP520 TG | Cooler Master Elite Nex 700W 80 Plus
İşlemcim R5 5600X.

Normalde tarayıcı içinde 45 derecelerde takılan işlemci, Chrome başlatınca anlık 70 dereceyi bile görebiliyor. Nedeni nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendisini boostladığından ötürü. Yani frekans değerleri birden yükseliyor. Anlık olması normal bir durum. Sürekli o derecede olması çok normal değil.

Stok soğutucu kullanıyorsanız boşta böyle ani zıplamalar yaşanabiliyor. Soğutucu almak sorunu kökten çözer ancak geçici olarak Ryzen Master üzerinden Curve Optimizer yapmanızı öneririm, boşta 10-15 derece daha serin çalıştırırsınız ve ani sıcaklık artışlarının önüne geçersiniz.

İşlemcim R5 5600X.

Normalde tarayıcı içinde 45 derecelerde takılan işlemci, Chrome başlatınca anlık 70 dereceyi bile görebiliyor. Nedeni nedir?
Normal. Chrome açıp herhangi bi websitesine girdiğinde oradaki içerikleri yüklemesi için frekans yükseltiyor anlık ve sonra düşüyor. Hepsiburada mesela çok fazla içerik var 75'e vuruyordu bende. İçerikler yüklendikten sonra düşüyor sıcaklığı.

Stok soğutucu kullanıyorsanız boşta böyle ani zıplamalar yaşanabiliyor. Soğutucu almak sorunu kökten çözer ancak geçici olarak Ryzen Master üzerinden Curve Optimizer yapmanızı öneririm, boşta 10-15 derece daha serin çalıştırırsınız ve ani sıcaklık artışlarının önüne geçersiniz.
Sıvı soğutucu ile de anlık yükselmeler oluyor. Frekans değerleri yükseldiği için. 7600X işlemcimi curve optimizer ile kullanıyorum. Anlık yine 65-68⁰ çıkıyor. Tabii avantajı o kadar yükselmiyor.

Termal macunu yeniliyor musunuz?
Kasa 1 aylık.
Kendisini boostladığından ötürü. Yani frekans değerleri birden yükseliyor. Anlık olması normal bir durum. Sürekli o derecede olması çok normal değil.
Yok sürekli bu değerde değil. 50 derece gördüm maksimum.
120mm sıvı soğutmam mevcut ve halihazırda Ryzen Master'dan Curve Optimizer'ı bütün çekirdekler olacak şekilde yaptım.

Sıvı soğutucu ile de anlık yükselmeler oluyor. Frekans değerleri yükseldiği için. 7600X işlemcimi Curve Optimizer ile kullanıyorum. Anlık yine 65-68⁰ çıkıyor. Tabii avantajı o kadar yükselmiyor.

Frekans değerinin yükselmesi ile ille de sıcaklık artacak diye bir şey yok, voltaj artışı olursa sıcaklık artar. Ryzen işlemcilerin boştaki frekans hızları zaten dengesiz, en ufak bir şey yapsan bile frekans artar. Doğru düzgün soğutucun varsa boşta bu kadar uçmaz sıcaklıklar.

120mm sıvı soğutmam mevcut ve halihazırda Ryzen Master'dan Curve Optimizer'ı bütün çekirdekler olacak şekilde yaptım.

PBO ayarı açık mı? 120mm soğutucular muhteşem soğutma performansı sergilemiyor.

Frekans değerinin yükselmesi ile ille de sıcaklık artacak diye bir şey yok, voltaj artışı olursa sıcaklık artar. Ryzen işlemcilerin boştaki frekans hızları zaten dengesiz, en ufak bir şey yapsan bile frekans artar. Doğru düzgün soğutucun varsa boşta bu kadar uçmaz sıcaklıklar.

PBO ayarı açık mı? 120mm soğutucular muhteşem soğutma performansı sergilemiyor.
PBO açık ama sıcaklık değerleri için herhangi bir değişiklik olmamıştı PBO ile.

Geri
Yukarı