Herhangi bir uygulama açınca R5 5600X işlemci ısınıyor

Frekans değerinin yükselmesi ile ille de sıcaklık artacak diye bir şey yok, voltaj artışı olursa sıcaklık artar. Ryzen işlemcilerin boştaki frekans hızları zaten dengesiz, en ufak bir şey yapsan bile frekans artar. Doğru düzgün soğutucun varsa boşta bu kadar uçmaz sıcaklıklar.
Frekans değerleri artınca işlemcinin çektiği güç miktarı artıyor, doğal olarak sıcaklık artıyor. Ayrıca Arctic LF2 kullanıyorum, anlık değerlerin yükselmesi soğutucu ile ilgili bir durum değil. Kaliteli soğutucu/lar ile sıcaklık değerleri daha aşağıya çekilebilir ama anlık boost yükselmelerine engel olmaz.

Son düzenleme:
FurMark CPU Burner testinde 80 derece gördü işlemci. Normal midir?
Hocam anlık yükselmesi gayet normal. Sıcaklık değeri de teste göre iyi. Ben Arctic LF2 soğutucu ile per core negatif ayarları ile prime 95 testinde 74⁰ alıyorum.

Ek olarak daha düşük sıcaklık değerleri isterseniz; TDP değerini düşürebilirsiniz. Ama performans kaybınız da olur.

7600X işlemciyi soğutmak gerçekten zor.
TDP 95 olarak kullanıyorum. CPU boost override +100Mhz ve per core negatif ile bu değerleri elde ediyorum.

Son düzenleme:
Frekans değerinin yükselmesi ile ille de sıcaklık artacak diye bir şey yok, voltaj artışı olursa sıcaklık artar. Ryzen işlemcilerin boştaki frekans hızları zaten dengesiz, en ufak bir şey yapsan bile frekans artar. Doğru düzgün soğutucun varsa boşta bu kadar uçmaz sıcaklıklar.

PBO ayarı açık mı? 120mm soğutucular muhteşem soğutma performansı sergilemiyor.

Dediğiniz de haklısınız. 5600 işlemcisini kullanıyorum. Herhangi bir şey açmadan, masaüstünde mouseyi hareket ettirsem bile frekansı artıyordu. Stok soğutucudan, sıvı soğutmaya geçtim sıcaklık artışı 1-2 dereceye kadar düştü. Stok soğutucu ile 7-10 derece arasında artış oluyordu.

Dediğiniz de haklısınız. 5600 işlemcisini kullanıyorum. Herhangi bir şey açmadan, masaüstünde mouseyi hareket ettirsem bile frekansı artıyordu. Stok soğutucudan, sıvı soğutmaya geçtim sıcaklık artışı 1-2 dereceye kadar düştü. Stok soğutucu ile 7-10 derece arasında artış oluyordu.
1-2 derece az değil mi hocam? Doğru montajladığınıza emin misiniz?

Geri
Yukarı