Hesap makinesi nasıl çalışır?

Orada bir yerde desem nasıl olur? Ne dememi bekliyorsun ki? i7 3770 falan mı görmeyi bekledin? Ufak bir şey vardır kartın üzerinde bir yerde. Kartın iki tarafının da fotoğrafını paylaşırsanız bulmaya çalışabilirim ama daha önce hiç bir hesap makinesinin içini açmadım.

Bu arada umarım paylaştığım videodaki gibi bilimsel hesap makinesinden bahsediyorsunuzdur. Çünkü tam emin olmasam da bakkal hesap makinesi deyince daha rahat anlaşılacak türdekiler sanırım sadece mantık kapılarıyla yapılabilir.
Küçük hesap makinesi. Fotoğraf:
Picture 4.jpg

"Fotoğrafı hesap makinesiyle mi çektiniz?" dememek için kendimi zor tutuyorum.
O fotoğrafdan pek bir şey göremiyorum ama siyahlı arkadaşın altında herhalde.

Wikipedia'da bunu (Görsel olarak sürprizbozana ekledim.) buldum. Orada işlemci güzelce görünüyor. Ama birkaç tane video izledim ve seninki gibilerdi.
Bir de böyle bir video var. Sendekini; artık parçalıyor mu dersin? İçine mi bakıyor dersin? Sana kalmış.

800px-Interior_of_a_calculator.jpg

Piyasada sizinde bulabileceğiniz mikro denetleyiciler var ATMEGA 328 gibi. Onları alıp programlıyorlar. Sonra bir ekran ve tuşlar aracılığı ile bir devre kuruyorlar. Evet elinizde bir hesap makinesi var.

"Fotoğrafı hesap makinesiyle mi çektiniz?" dememek için kendimi zor tutuyorum.
O fotoğrafdan pek bir şey göremiyorum ama siyahlı arkadaşın altında herhalde.

Wikipedia'da bunu (Görsel olarak sürprizbozana ekledim.) buldum. Orada işlemci güzelce görünüyor. Ama birkaç tane video izledim ve seninki gibilerdi.
Bir de böyle bir video var. Sendekini; artık parçalıyor mu dersin? İçine mi bakıyor dersin? Sana kalmış.

Hocam bunu nasıl programlıyorlar? O tellere lehim atmak insana göre değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk devrelerden soruyorsan lojik kapılar ile yapılıyordu. Daha sonra geliştikçe kapılar işlemcilere dönüştü ve son halinde küçük bir denetleyici ile çalışıyor. İstersen buraya en temel nasıl yapıldığını bırakıyorum.
How To Build a Calculator With Logic Gates Part 6 (Final) - YouTube
Bunları da öğrenmek istiyorsan sayısal mantık , lojik kapılar ve karno haritalarını araştır.

Geri
Yukarı