Hesaplarım eskiden çalınmış olabilir mi?

Yedinci Mühür

Decapat
Çoğu hesabıma(Facebook, Yahoo, LOL, vb.) girildiğini fark ettim. Belirtileri 2019'un ortalarında oldu. Aklıma takılan şey bunun daha önceden olma ihtimali var mıdır? Biliyorsunuz internet manyak dolu. Bazı hesaplarımı kurtarıp ekstra güvenlik önlemlerini aldım ama hâla anlamadığım şey bu hesaplara nasıl girildiği, ne yapıldığı ve girildiyse neden çalınmadığı.
Örneğin Facebook hesabıma girildiğinin farkına vardığımda hesapta hiçbir şey gözükmüyordu. Ama sürekli giriliyormuş.
Keza bazı oyun hesaplarına da aynı şekil.
Bundan 3 yıl önce eski bilgisayara çok aptalca bir hevesle darkomet indirmiştim. Gerçi indirdiğimin ertesi günü de sildim.
Bundan olabilir mi?

Not: Buna benzer birçok konu açtığımın farkındayım ama sürekli yeni şeyler aklıma takılıyor ve korkuyorum. Şu ana kadar bir şey olmadı. Ama bu kadar çok hesabıma girilmesi acaba kişisel bilgilerim de ellerinde mi diye düşündürtüyor.
Not 2: Böyle şeylerin başa gelmesi normal mi? Çünkü sadece benim başıma gelmiş gibi hissediyorum.

Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu hesabıma(Facebook, yahoo, LOL, vb.) girildiğini fark ettim. Belirtileri 2019'un ortalarında oldu. Aklıma takılan şey bunun daha önceden olma ihtimali var mıdır? Biliyorsunuz internet manyak dolu. Bazı hesaplarımı kurtarıp ekstra güvenlik önlemlerini aldım ama hâla anlamadığım şey bu hesaplara nasıl girildiği, ne yapıldığı ve girildiyse neden çalınmadığı.
Örneğin Facebook hesabıma girildiğinin farkına vardığımda hesapta hiçbir şey gözükmüyordu. Ama sürekli giriliyormuş.
Keza bazı oyun hesaplarına da aynı şekil.
Bundan 3 yıl önce eski bilgisayara çok aptalca bir hevesle darkomet indirmiştim. Gerçi indirdiğimin ertesi günü de sildim.
Bundan olabilir mi?

Not: Buna benzer birçok konu açtığımın farkındayım ama sürekli yeni şeyler aklıma takılıyor ve korkuyorum. Şu ana kadar bir şey olmadı. Ama bu kadar çok hesabıma girilmesi acaba kişisel bilgilerim de ellerinde mi diye düşündürtüyor.
Not 2: Böyle şeylerin başa gelmesi normal mi? Çünkü sadece benim başıma gelmiş gibi hissediyorum.

Ne yapmalıyım.

Darkometi paylaşan adam içine keylogger koyarak paylaşıyor yani siz başkalarını kurban etmek isterken kendinizi buluyorsunuz çukurda.

Bundan olabilir mi?
Neden olmasın? Bu tarz bir programı indirme amacınız neydi peki?
Sürekli konu açtığınızı artık takip edemiyorum. Artık yakın zamanda paronayak olabilirsiniz gibi. Şu ana kadar birden fazla hesabınıza girildiyse onların şifrelerini güçlü bir şifre ile değiştirebilir, 2FA veya yedek kodlar oluşturarak daha güvenli hale getirebilirsiniz. Tüm girilen yerlerden oturumunuzu kapatabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi korumak için de ne olduğu bilinmeyen veya zararlı şeyler oluşturabilecek şeyler kullanmamaya özen gösteriniz.
Güvenlik önlemlerini almayan birisinin başına bunların gelmesi gayet normaldir. Sadece sizin başınıza gelmiyor. Dünya üzerinde belki de şu anda bile birçok kişinin hesaplarına girilip, bilgileri çalınıyor olabilir.
Ne yapmalıyım?
Bahsettiğim şeyleri yapabilirsiniz, sakin kalmaya çalışabilirsiniz ve bu durumu yaşayan kişinin siz olmadığını düşünebilir ve daha iyi önlemler alabilirsiniz.

3 yıldır aynı şifreyi mi kullanıyorsunuz? Ve daha önemlisi tüm hesaplanızda aynı şifreyi mi kullanıyorsunuz?
Çoğu hesabım aynı şifre ve kolay. Ama çoğuna girilmesi korkutucu. Hani bir şey de yapılsa anlarım gir-çık'ın mantığı ne anlamadım. Mesela Transformice diye bir oyun var orada son girişler loglanıyor diye oraya bakayım dedim. Hiç hatırlamadığım zamanlarda giriş yapılmış. Bir insan neden TFM hesabına girer ki?

Çoğu hesabım aynı şifre ve kolay. Ama çoğuna girilmesi korkutucu. Hani bir şey de yapılsa anlarım gir-çık'ın mantığı ne anlamadım. Mesela transformice diye bir oyun var orada son girişler loglanıyor diye oraya bakayım dedim. Hiç hatırlamadığım zamanlarda giriş yapılmış. Bir insan neden TFM hesabına girer ki?

Kardeşim uzun süre MT2 oynadım hesap çalmak için darkomet tarzı keylogger programı kullanılıyor çalınan hesaplar itemci diye bir sitede satılabiliyor para karşılıgı adamda senin oynadıgın oyunlara girmiştir para edecek bir şey varsa hesabı üstüne yapar gider o sitede para karşılıgı satmayı düşünmüştür benimki bir tahmin sadece.

Neden olmasın? Bu tarz bir programı indirme amacınız neydi peki?

Sürekli konu açtığınızı artık takip edemiyorum. Artık yakın zamanda paronayak olabilirsiniz gibi. Şu ana kadar birden fazla hesabınıza girildiyse onların şifrelerini güçlü bir şifre ile değiştirebilir, 2FA veya yedek kodlar oluşturarak daha güvenli hale getirebilirsiniz. Tüm girilen yerlerden oturumunuzu kapatabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi korumak için de ne olduğu bilinmeyen veya zararlı şeyler oluşturabilecek şeyler kullanmamaya özen gösteriniz.

Güvenlik önlemlerini almayan birisinin başına bunların gelmesi gayet normaldir. Sadece sizin başınıza gelmiyor. Dünya üzerinde belki de şu anda bile birçok kişinin hesaplarına girilip, bilgileri çalınıyor olabilir.

Bahsettiğim şeyleri yapabilirsiniz, sakin kalmaya çalışabilirsiniz ve bu durumu yaşayan kişinin siz olmadığını düşünebilir ve daha iyi önlemler alabilirsiniz.
Olayın bu kadar endişelendirmesinin sebebi olayı çözümleyemem. Ne zaman oldu nasıl oldu gibi. Kullandığım şifreler çok basit. İsmim+123 kombinasyonunu kullanıyorum. Anlamadığım şey eğer zararlı yemişsem neden hesaplarım çalınmadı? Giriş yapmanın mantığı nedir. Olayın belirtileri 2019'un ortalarında oldu. Daha eski olabilir mi diye düşündüm. Yani açıkçası işin içinden çıkamadım ve düşüne düşüne kafayı yemek üzereyim.
Kardeşim uzun süre MT2 oynadım hesap çalmak için darkomet tarzı keylogger programı kullanılıyor çalınan hesaplar itemci diye bir sitede satılabiliyor para karşılıgı adamda senin oynadıgın oyunlara girmiştir para edecek bir şey varsa hesabı üstüne yapar gider o sitede para karşılıgı satmayı düşünmüştür benimki bir tahmin sadece.
Hesaplarımın hiçbir değeri yok çalsalar gram üzülmem. Lakin çoğu hesabıma girilip çıkılmasına anlam veremiyorum. Geçen yıl Lol hesabıma girip açıklama kısmına küfür yazılıp 1 oyun atmış giren. Tanıdık olabilir mi diye düşünüyorum aklıma gelmiyor çünkü hiç arkadaşım veya benden nefret eden biri yok. Bu kadar gereksiz hesaplara girilip çıkılması acaba değerli bilgilerim de ellerinde mi acaba diye düşündürtüyor sonuçta.

Olayın bu kadar endişelendirmesinin sebebi olayı çözümleyemem. Ne zaman oldu nasıl oldu gibi. Kullandığım şifreler çok basit. İsmim+123 kombinasyonunu kullanıyorum. Anlamadığım şey eğer zararlı yemişsem neden hesaplarım çalınmadı? Giriş yapmanın mantığı nedir? Olayın belirtileri 2019'un ortalarında oldu. Daha eski olabilir mi diye düşündüm. Yani açıkçası işin içinden çıkamadım ve düşüne düşüne kafayı yemek üzereyim.

Kardeşim senin hesabında yasal olarak seni sıkıntıya düşürecek paylaşımlar yapılmadıysa adamın senin adını soy adını bulması telefon numarasını bulması hiçbir şeyi degiştirmez onu yapan adam 100 lerce kişiye yapmıştır tek sen degilsin yani unutup gitmiştir belki senin bu süreçte yapman gereken paylaşım yapılabilen sitelerdeki hesaplarını kontrol etmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı