HEUR: Trojan-Dropper.AndroidOS.Hqwar.cf ne yapar?

İndirildiği kadarı zararlı kod içeriyorsa tespit edebilir, şakaya benzer bir durumu yok.
Hocam haklısınız. Hem kendi telefonumda (benim telefonumda da virüs vardı) hemde annemin telefonunda AVG, Kaspersky, Bitdefender ve Malwarabytes ile tarattım ve temiz çıktı. Bütün şifrelerimi değiştirdim. Annem ise değiştirecek. Başka yapmamız gereken bişey var mı?

Arkadaşlar, benim telefonuma virüs bulaşmıştır konu açtım. Konu: AndroidOS.GenericML nedir? bunun üzerine annemin telefonunu da taramak istedim ve tarattım. Kaspersky mobil bir virüs buldu ve hemen sil dedim, sildi.

Sorularım;

1. Bu virüs hangi çeşit Trojan?
2. Bu virüs ne yapar?

Eki Görüntüle 764597Eki Görüntüle 764601
Bu program Dropper yani bunu kurup çalıştırdıktan sonra AntiVirüs'e yakalanmamak için bu program zararlı dosyayı farklı bir yerden indiriyor ya da indirip kuruyor. (Örnek olarak Trojan, Reklam yazılımı gibi)

Bu program Dropper yani bunu kurup çalıştırdıktan sonra AntiVirüs'e yakalanmamak için bu program zararlı dosyayı farklı bir yerden indiriyor ya da indirip kuruyor. (Örnek olarak Trojan, Reklam yazılımı gibi)
Hocam bir çok program ile tarattım. Hala var mıdır cihazda? Ayrıca bu virüsün görevi nedir?

Hocam birçok program ile tarattım. Hala var mıdır cihazda? Ayrıca bu virüsün görevi nedir?

Önbellek dosyalarını sildi isen ve tam tarama yaptıysan için rahat olabilir cihaz yöneticilerini kontrol etmeni öneririm ekstra olarak görevi dediğim gibi bunu kurup çalıştırdıktan sonra asıl zararlı dosyayı indirmek ve çalıştırmak (kurulum gerekmeyecek bir dosya ise) ya da indirmek kurmak ve çalıştırmak.

Önbellek dosyalarını sildi isen ve tam tarama yaptıysan için rahat olabilir
Hocam Kaspersky ile tam tarama, AVG ile dosya taraması yaptım temiz. Sanırım virüs sistemden tamamen gitti. Zaten hızlı tarama yaptığımda Kaspersky bulamadı.
cihaz yöneticilerini kontrol etmeni öneririm ekstra olarak görevi dediğim gibi bunu kurup çalıştırdıktan sonra asıl zararlı dosyayı indirmek ve çalıştırmak (kurulum gerekmeyecek bir dosya ise) ya da indirmek kurmak ve çalıştırmak.
Hocam cihaz yöneticisini nasıl kontrol edeceğim? Ayrıca dediklerinizi tam anlamadım.

Hocam Kaspersky ile tam tarama, AVG ile dosya taraması yaptım temiz. Sanırım virüs sistemden tamamen gitti. Zaten hızlı tarama yaptığımda Kaspersky bulamadı.

Hocam cihaz yöneticisini nasıl kontrol edeceğim? Ayrıca dediklerinizi tam anlamadım.

Sonuçlar temiz ise için rahat olabilir cihaz yöneticisi ayarlar güvenlik bölümünde olur çoğu sürümde.

Görevini ise şöyle özetleyeyim.
Bu program dropper yani asıl zararlı yazılımı indirmek için.
İndireceği dosya kurulum gerekmiyorsa indirip arka planda çalıştırıp işini yapar.
Eğer indireceği dosya kurulum gerektiriyorsa indirip kurabilir ama kurulum onayı gelir önünüze (APK kurarken olduğu gibi) zaten virüslü doya olduğunu anlarsınız o yüzden.

Geri
Yukarı