Hi-Level 240GB Ultra SSD IDE ve AHCI Test Sonuçları

Mikael

Kilopat
Yer
Zürich/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba arkadaşlar.

Geçen hafta aldığım Hi-Level 240GB Ultra HLV-SSD30ULT SSD'yi eski kasama taktıktan sonra IDE ve AHCI modlarının testini yaptım sizlerle paylaşmak istedim. Olur da SATA 2 sistemine SSD takmayı düşünen varsa rehber olur diyerekten.

IDE VS AHCI.png

Sistem özelliklerim:
  • Intel(R) Core(TM) i5 CPU 750 @2.67 GHz
  • RAM: 7 GB (1333 MHz)
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce 9600 GT
  • Anakart: Asus P7P55D
  • SSD: Hi-Level 240GB Ultra HLV-SSD30ULT SSD
  • HDD: 1 TB Toshiba 7200RPM

Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sözde 500 MB yazma hızı var. Bende 4 farklı teste tabii tuttum. Sonuç 230-260 MB i5 7500 ile çok vasat kaldı. Almayı düşünmeyin tavsiye etmiyorum. Elinize sağlık faydalı paylaşım.

Sözde 500 MB yazma hızı var. Bende 4 farklı teste tabii tuttum. Sonuç 230-260 MB i5 7500 ile çok vasat kaldı. Almayı düşünmeyin tavsiye etmiyorum. Elinize sağlık faydalı paylaşım.
Flaş bellekten SSD'ye neredeyse her ürün aynı sorunu yaşatmıyor mu zaten? Kutusunda yazan hızı veren bi' depolama aygıtı görmedim ben henüz. Bu size olan saldırım değil, yarı hızını veren ürünlerin saçmalığına olan sitemim.

Flaş bellekten SSD'ye neredeyse her ürün aynı sorunu yaşatmıyor mu zaten? Kutusunda yazan hızı veren bi' depolama aygıtı görmedim ben henüz. Bu size olan saldırım değil, yarı hızını veren ürünlerin saçmalığına olan sitemim.
Flash bellekleri zaten ayrı bir konu kitap bile yazılabilir. Ben arkadaş tavsiyesi üzerine aldım pişmanım bir daha hi-level ürünleri benim için bitmiştir. Yorumunuz için teşekkürler.

@HakkıBakır Hi-Level'ın ürünleri aslında oldukça iyi. Ben burada söz verilen hızı alamadığımı değil, sata kontrolcüsünün farkından doğan test farkını ortaya koydum.

İlk mesajda da belirttiğim gibi SATA 2 olan bir sistemde bile IDE modunda o hızları almak muazzam. :)

Flash bellekler de, SSD'ler de, doğru bağlantı sağlandığında yazdıkları hızı vereceklerdir, nitekim bunlara kopyalanan/bunlardan okunan dosyaların tipine göre de okuma/yazma hızları farklılık gösterir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı