James Donkey 240GB SSD Test Sonuçları

Kötüye kötü demeyeceksek ne diyelim? Konu sahibi mutlu olsun diye iyi mi diyelim yani. Kötü işte, DRAMless dandik bir model. İade şansı da varmış, iade etsin geçsin işte.
İade süresi geçtiyse desek ne olacak? Adam kullandığı süre boyunca SSD'ye sürekli kötü bakacak, ki elden bir şey gelmeyecek. İade süresi varmış. Etsin o zaman iade. Ben James Donkey önermiyorum ki.

İade süresi geçtiyse desek ne olacak? Adam kullandığı süre boyunca SSD'ye sürekli kötü bakacak, ki elden bir şey gelmeyecek. İade süresi varmış. Etsin o zaman iade. Ben James Donkey önermiyorum ki.
Biz de zaten iade imkanı var diye iade et diye diretiyoruz, iadesi geçince zaten yapacak bir şey yok. Mecbur kullanmak zorunda.

CrystalDiskMark üzerinde gerçek SMART verilerini görmek için ondalık yapmanız gerekiyor.
Varsayılan olarak onaltılık geliyor. Onaltılık veriler doğru göstermiyor. Ayrıca iade edin gitsin. Bütçenizi belirtin daha iyisini önerelim. Verileriniz eşeğe emanet edilecek kadar değersiz olamaz. SM2258XT kullanan hiçbir SSD alınmamalı. James Donkey açıklamalarında Samsung MGX (yersen) dese de SM2258XT çıkıyor. Bu kontrolcü "Crap Controller" olarak geçiyor. Yani berbat ve leş bir kontrolcü.
Neden alınmaması gerektiği de burada çok güzel bir şekilde kanıtlandı. Almayın aldırtmayın!

Yukarıda da dediğim gibi daha yeni geldiyse iade edilebilir. Ürünü beğenmedim demeniz yeterli ki geçerli sebebi var. Olması gereken hızı veremiyor. Bu hız dalgalanması da devam edecek. Her testte farklı sonuç görürseniz şaşırmayın. Yine de önemli veri saklamayacaksanız ve oyun falan kuracaksanız bu sizin kullanımınıza olumsuz yansımaz. Azıcık daha verip iyisini almak da var. Size kalmış.

İyi ve "sürekli" performans istiyorsanız evvela DRAM içeren yoksa da kaliteli kontrolcüsü olan model tercih edilmeli. Aşağıda dünya genelinde bilindik (elbette James Donkey içinde yok) SSD modellerinin bir listesi var. Çoğu modeli koymuşlar ve günceldir. Hangisinde DRAM, HMB var, kontrolcü, bellek yonga modelleri ve üreticileri nedir görürsünüz.

Adata SU630 sahibi olarak yaşadıklarım rahatsız etti ama çok da kötü değildi. 13 aylık kullanımda 24 yeniden konumlandırma oldu. Hiç bad sector yok. Ancak aşırı derecede ısınma (yük altında kolayca 60-62 derece oluyor. Rekor 70 °C) var. Ayrıca hız çok değişiyor. Bir yüzey taramasında bazen 450 MB/s oluyor bazen 200 MB/s oluyor. Böyle şeylerin yaşanmaması için kötü olduğu bilinen modelleri tercih etmeyip, iade şansı varsa iade edilmeli. Benim gibi nispeten şanslı çıkarsanız yukarıda bahsettiğim bilgileri gözlemleyip gittiği yere kadar kullanırsınız.

SSDs - Google Drive

docs.google.com
docs.google.com
Bu listenin bize ait versiyonunu koyarsanız daha iyi olur hocam.
Sadece bizim ülkemizde satışta olan modeller var. Daha doğru bir liste yani. :)

En fazla 350. Samsung 860 EVO düşünüyorum 330 TL kendisi.
860 EVO almayın. Çok daha yeni ve güçlü modeli 870 EVO'yu alın. 860 EVO'nun devri kapandı artık.
Ayrıca daha ucuz 860 EVO'dan. Almayın sakın 860 EVO falan 870 EVO varken.

Yeni konular

Geri
Yukarı