Hibrit Laptoplarda GPU Seçimi

OguzSFPY

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Dün itibariyle artık ben de Linux kullanmaya kesin olarak başladım. Şu anda Manjaro kullanmaktayım. Soruma gelecek olursak: Laptopumda hem Vega8 hem de Radeon 540X var. Windows'tayken düşük güç modu ve performans modu arasında geçerek ikisini kullanabiliyordum. Manjaro'da bunu nasıl yapabilirim? Hem de Windows görev yöneticisindeki performans grafiği gibi bir grafiği nereden görebilirim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarı ile Linux sistemlerde ekran kartları arasında geçişleri oturumu kapat aç yaparak sağlayabiliyorsun sadece. Nvidia ve Intel olanlarda öyle işliyor sistem, Nvidia arayüzünden hangi ekran kartını kullanacağını seçip oturumu kapa aç yaparak değiştiriyorsun.

Bence ilk olarak sürücünüzü kontrol edin. Komutu hatırlamıyorum ama default Radeon geliyor sanırım. AmdGpu olarak değiştirince neredeyse iki kat daha fazla performans veriyor. Sonrasında PRIME komutlarıyla oynaman gerekiyor az.

Aynı bileşenli cihaza sahibim. Sürücü olarak mhwd otomatik olarak amdgpu kuruyor. Elle performans-pil modu değiştirmenize gerek yok. 3D uygulamalarda otomatik yüksek performans karta geçiliyor.

Herhangi bir uygulamayı elle RX540X ile çalıştırmak isterseniz terminale DRI_PRIME=1 komutadi yazmanız yeterli.

Oturum kapatıp açma veya driver değiştirmek gibi girişimlerde bulunmayın. Yanlış bilgilendirmedir.

Aynı bileşenli cihaza sahibim. Sürücü olarak mhwd otomatik olarak amdgpu kuruyor. Elle performans-pil modu değiştirmenize gerek yok. 3D uygulamalarda otomatik yüksek performans karta geçiliyor.

Herhangi bir uygulamayı elle RX540X ile çalıştırmak isterseniz terminale DRI_PRIME=1 komutadi yazmanız yeterli.

Oturum kapatıp açma veya driver değiştirmek gibi girişimlerde bulunmayın. Yanlış bilgilendirmedir.
Nvidia + Intel kartlarda bu şekilde çalıştığını belirttim sadece. Yanlış bilgilendirme değildir.

Cevaplar için çok teşekkürler. Peki görev yöneticisi tarzında uygulama var mı acaba? Ya da Radeon Settings uygulaması gibi bişey...

Yeni konular

Geri
Yukarı