Hiçbir şey yapmayan bir bilgisayar hacklenebilir mi?

pwleredal

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir bilgisayar düşünün. İnternete bağlı kalmak ve açık olmaktan başka hiçbir eylem yapmıyor. Hacklenebilir mi? İlla bir program veya uygulama çalıştırılmak zorunda mı bilgisayarın hacklenebilmesi için? Çok merak ettiğimden sordum malum bu tarz sanal şeylerden pek anladığım söylenemez.

İnternete bağlanan her cihaz hacklenme riski taşıyor.

Neden senin bilgisayarın hacklensin ? Bu sorunun cevabını verirsen ona göre yanıt verebiliriz, önemli ve zengin bir insansan mümkün, piyasada çok tanınan yada dikkat çeken biriysen evet mümkün, ama duran bir bilgisayarı ve özellikle bağlı olduğu internetin de hiç kullanılmadığı ve başka cihazların bağlı olmadığını da varsayarak söylüyorum çok çok düşük bir ihtimal. İmkansız diyemem fakat milyarda bir ihtimal.
Ayrıca mümkün diyorum ama bu da düşük bir ihtimal.

Evet, düşük bir ihtimal olsa da. Modemdeki açık portlarda güvenlik açığı olabilir. Ağdaki başka bir bilgisayar saldırı yapıp modeme erişiminizi geçici de olsa kesebilir. Aynı şekilde eğer bir siteye girip IP adresinizi kötü niyetli kişi aldığında ağda olmasa da DDoS, botnet tarzı saldırılarla da internet sıkıntısı yaşayabilirsiniz, internet ortamında %100 güvenli diye bir şey yok. Örneğin burası, evet yetkililer ve site güvenilir fakat sistemdeki bir açık ile siteye sızıp size bildirim yollayıp oltalama tekniği ile bazı bilgilerinizi de çalabilirler.

Veya XSS açığı da mümkün. Mesela birisi size technopat.com ile ilgili bir link gönderdi (technopat.com/bilmemne.php?asdasf=asdeqqr3) ve tıkladığınızda ise sitede yaptığınız işlemler, cookie bilgileri gibi şeylerde saldırganın eline gidebilir. Tam olarak o bilgisayarda internet üzerinden ne yapacağınız ile alakalı ihtimaller saymakla bitmez.

Evet, düşük bir ihtimal olsa da. Modemdeki açık portlarda güvenlik açığı olabilir. Ağdaki başka bir bilgisayar saldırı yapıp modeme erişiminizi geçici de olsa kesebilir. Aynı şekilde eğer bir siteye girip IP adresinizi kötü niyetli kişi aldığında ağda olmasa da DDoS, botnet tarzı saldırılarla da internet sıkıntısı yaşayabilirsiniz, internet ortamında %100 güvenli diye bir şey yok. Örneğin burası, evet yetkililer ve site güvenilir fakat sistemdeki bir açık ile siteye sızıp size bildirim yollayıp oltalama tekniği ile bazı bilgilerinizi de çalabilirler.

Veya XSS açığı da mümkün. Mesela birisi size technopat.com ile ilgili bir link gönderdi (technopat.com/bilmemne.php?asdasf=asdeqqr3) ve tıkladığınızda ise sitede yaptığınız işlemler, cookie bilgileri gibi şeylerde saldırganın eline gidebilir. Tam olarak o bilgisayarda internet üzerinden ne yapacağınız ile alakalı ihtimaller saymakla bitmez.
Dediğim gibi sadece açık kalacak. Hiçbir şeye tıklamayacak öyle masaüstünde duracak.

Dediğim gibi sadece açık kalacak. Hiçbir şeye tıklamayacak öyle masaüstünde duracak.
Anladım, o zaman seçenekleri daralttığımızda modem portları ve DDos gibi saldırılar kalıyor. Modem portlarında da sorumluluk internet sağlayıcısında olur diye düşünüyorum emin değilim.

Neden böyle bir şeye ihtiyacını var öğrenebilir miyim?

İlla bir şey yüklenmesi gerekmiyor, ağa bağlı olması yeterli. Hatta internete bağlı olmayan bir çevrimdışı ağa dahi bağlansa saldırı gerçekleşebilir. Herhangi bir ağa bağlı olması yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı