Hidrolik fren diskine yağ bulaştı

TalhaM

Decapat
Daha fazla  
Carraro Sportive 227 bisikletimde hiçbir sorun yok iken geçen gün arka frene bastığımda ses gelmeye başladı. Araştırma yaptığımda yağ bulaştığını söylediler. Buradaki bir bisikletçiye götürdüğümde yağ kaçağı yok büyük ihtimal bulaşmıştır sadece dediler. YouTube'dan gördüğüm bir videoyla alıp sileceğim doğru olur mu?

Diske bulaşan yağı silseniz bile sorun çözülmez hocam balataları tavaya koyup kızartıp yağı yakmanız gerekiyor, diskten alsanız bile balatada olduğu için yine diske bulaşacak.

Balata organik ise yağı emmiş olabilir. Eğer emdiyse zımpara yapabilirsiniz, yakabilirsiniz. Olmazsa balata değiştirmeniz lazım. Organik değilse deterjanla yıkasanız geçer.
O balatalar tam bir sünger gibi çalışıyor... En uygun yöntem bir yokuştan aşağıya uzun süre frenle inmek, balataları şişirene kadar frenlemek... Hem aşınma da eşit olacaktır.

Carraro Sportive 227 bisikletimde hiçbir sorun yok iken geçen gün arka frene bastığımda ses gelmeye başladı. Araştırma yaptığımda yağ bulaştığını söylediler. Buradaki bir bisikletçiye götürdüğümde yağ kaçağı yok büyük ihtimal bulaşmıştır sadece dediler. YouTube'dan gördüğüm bir videoyla alıp sileceğim doğru olur mu?
Yağ bulaşmışsa önce kaliperin vidalarını sök.
Sonra kaliperin içine bolca yağ çözücü sık.
Balataların organik yani Resin ise yağı emmiş olma ihtimali var. Bu yüzden öter.

Kaliperde devamlı bir yağ kaçağı yoksa anlık olmuştur, paçayı kurtarırsın :)

Geçenlerde frenlerim zayıf tuttuğu için balata aldım.
Ön ötüyordu. Kaliperin vidalarını söktüm, sonra yerinden çıkarıp balataları ayırdım.
Bol bol yağ çözücü sıktım ve iyice temizledim.

Fren diskini ve kaliperi bol yağ çözücü ile temizle, ama o sprey tarzı olanlardan olsun.
Cillit Bang gibi.

Geri
Yukarı