Hikayeli oyun oynayan biri için yüksek Hz'li monitör almak israf mı?

kombomekanize

Zeptopat
Makaleler
1
En iyi oyunların hepsi diyebilirim. Önce konsol için üretilir ve bu hikayeli oyunların oyun motoru yavaşlığı 60 FPS üstüne çıkmaz. Siz 150 FPS görseniz bile oyun size 60 FPS'den fazlasını vermez. Yani hikayeli oyun oynuyorsanız önceliğiniz IPS ve kaliteli bir panel olması olsun. CS ve Valorant oynamıyorsanız 200 Hz monitör almanıza gerek yok. Zaten 60 Hz ile 144 Hz arasında bile 1 ms saniye var ya da yok. Onu görmen için yılların tecrübeli refleksi gelişmiş E-Sporcu olman lazım ve monitörle aralarında 10 cm var, adamlar monitörün içine girecek şekilde bakıp oynuyor. Siz onu anlayamazsınız. Elinde 60-75 Hz monitör varsa ve iyiyse sadece Hz için gidip boşuna monitörlere para vermeyin derim. Test edilmiştir, araştırılmış ve karşılaştırılıp onaylanmıştır. GPU ve CPU'yu gereksiz yormamak için 60 FPS sabitlemenizde faydalı olur.

O monitör ile sadece oyun oynanacaksa gereksiz olabilir belki. Benim çalıştığım monitörüm 144hz, yan monitörüm 72hz ikisi arasında dünya kadar fark var. Sadece mause hareketlerinden bile farkı anlayabilirsin. 144hz monitör ile gün boyu çalışsamda göz yormuyor. 144hz akıcılığından sonra 60hz monitör ile bırak oyun oynamayı çalışması bile işkenceye dönüşüyor. Kısaca konfor amaçlı alınabilir.

O monitör ile sadece oyun oynanacaksa gereksiz olabilir belki. Benim çalıştığım monitörüm 144hz, yan monitörüm 75hz ikisi arasında dünya kadar fark var. Sadece mause hareketlerinden bile farkı anlayabilirsin. 144hz monitör ile gün boyu çalışsamda göz yormuyor. 144hz akıcılığından sonra 60hz monitör ile bırak oyun oynamayı çalışması bile işkenceye dönüşüyor. Kısaca konfor amaçlı alınabilir.
Ben PC'yi oyun ve film vb. için kullanıyorum fare biraz daha hızlı kayıp kaymaması umurumda değil fare DP yetiyor. Göz yorma meselesi hiçbir bilimsel alakası yok. Gözü yoran mavi ışıktır, mavi ışık filtreli gözlük alabilirsiniz. Hz. artınca yazılar daha kaliteli görünmez hareket etmiyorlar böyle bir şey nasıl olabilir. PSİKOLOJİK. :) 144 Hz. altı monitör artık satılması bulunması zor, sadece elinde FHD monitörü olan yüksek Hz için gidip boşuna para vermesin diye konu açtım.

RDR 2 gibi oyunlarda 60 FPS yeterli bence de ama biraz hızlı ve akıcı bir oyun oynanıyorsa 144 Hz ve üzeri monitör gerçekten fark ediyor bence. Sabit 144 FPS ile Doom Eternal veya Forza 5 oynamak 60 Hz monitörden sonra aşırı akıcı ve hafiflemiş geliyor. Ekran kartı ve diğer donanımlara o kadar para verdikten sonra 60 Hz monitör kullanmak, o donanımlara pranga takmaktan başka bir şey değil.

Ben PC'yi oyun ve film vb. için kullanıyorum fare biraz daha hızlı kayıp kaymaması umurumda değil fare DP yetiyor. Göz yorma meselesi hiçbir bilimsel alakası yok. Gözü yoran mavi ışıktır, mavi ışık filtreli gözlük alabilirsiniz. Hz. artınca yazılar daha kaliteli görünmez hareket etmiyorlar böyle bir şey nasıl olabilir. PSİKOLOJİK. :) 144 Hz. altı monitör artık satılması bulunması zor, sadece elinde FHD monitörü olan yüksek Hz için gidip boşuna para vermesin diye konu açtım.
Mause hareketlerini akıcı görmenin DP ile bir ilgisi yok. Benim çalışırken ki akıcılık için 2k 144hz kullanıyorum ve dediğim gibi 60hz görünce farkı bariz şekilde hissediyorum. 60hz'de pencere sürüklemesi bile sanki dona dona sürüklüyormuş gibi oluyor. Yazılar daha kaliteli görünmez doğru ama kaydırma sırasında bulanıklıklık gibi görünür buda göz yorar.

Ancak film izlerken kesinlikle bir fark göremezsiniz. Filmler genelde düşük kare çekilir.

Oyun oynarken hikayeli oyunda olsa oyundan yüksek fps alabiliyorsan farkı kesinlikle hissedersin ve tercih sebebi olabilir. Yüksek hz monitörler sadece rekabetçi oyunlarda bir avantaj olsun diye mi kullanılıyor yani? İmkanı olan alır hikayeli oyunda da tadını çıkartabilir.

Deneyimlerim sonucu şahsi fikimdir.

Geri
Yukarı