Hikayeli oyunlar ve film-dizi için monitör önerisi

leanbeefpatty

Kilopat
Başlıkta da belirttiğim gibi oyun olarak sadece hikayeli oynuyorum. CS veya PUBG tarzı oyunları belki 1 ayda 1 oynarım sonra silerim zaten. Bol bol da dizi ve filmler izlerim. İnç olarak 27'yi uygun buldum. Panel olarak VA ve IPS panel arasında kaldım. Bir de PLS panel gördüm o nasıldır? Ekran kartı RX 5500 XT olacak. O yüzden 75 Hz 1080P'yi uygun gördüm. Bol bol da bilgisayarda vakit geçireceğim çünkü bilgisayar mühendisliği istiyorum son senem. Böyle daha uygun gibi sanki ama tam bilemediğim için sormadan almak istemedim. Curved ekranlarda renk sızması oluyormuş OLED hariç. O yüzden o topa hiç girmeyeceğim. Flat işimi görür diye tahmin ediyorum. Not: Daha önce hep laptop kullandım. İlk defa masaüstüne geçeceğim.

Bütçe nedir? Competitive oyunlarda çok takılmıyorum diyorsan 75Hz güzel seçim hem fiyatı uygun hem de yeterince "smooth" olacaktır. Hız o kadar önemli olmadığı için IPS panel öneririm renkler ve görüş açısı diğerlerinden daha iyidir (günümüzde yaklaşmaya başladılar ama hala bir fark var). Monitöre olan uzaklığınıza göre değişmekle birlikte 27" 1080p için üst sınır olacaktır yani monitörü biraz yakından kullanıyorsanız çözünürlük düşük gelebilir. Eğer daha önce kullandığınız laptoplar 15.6 ise 23.8 bile büyük bir atlama gibi hissettirecektir. Masanızın boyutunu vs. hesaba katarak bi düşünün derim. Diğer yandan 27"te immersiveness dediğimiz olay daha iyidir filmler vs. daha etkileyici olur. Her türlü pişmanlık yaşamazsınız ben de yakın zamanda laptoptan monitöre geçtim ve artık laptoptaki her şey küçücük geliyor nerdeyse gözüm göremeyecek :).

27" Acer
23.8" Asus

Bütçe nedir? Competitive oyunlarda çok takılmıyorum diyorsan 75Hz güzel seçim hem fiyatı uygun hem de yeterince "smooth" olacaktır. Hız o kadar önemli olmadığı için IPS panel öneririm renkler ve görüş açısı diğerlerinden daha iyidir (günümüzde yaklaşmaya başladılar ama hala bir fark var). Monitöre olan uzaklığınıza göre değişmekle birlikte 27" 1080P için üst sınır olacaktır yani monitörü biraz yakından kullanıyorsanız çözünürlük düşük gelebilir. Eğer daha önce kullandığınız laptoplar 15.6 ise 23.8 bile büyük bir atlama gibi hissettirecektir. Masanızın boyutunu vs. hesaba katarak bir düşünün derim. Diğer yandan 27"te immersiveness dediğimiz olay daha iyidir filmler vs. daha etkileyici olur. Her türlü pişmanlık yaşamazsınız ben de yakın zamanda laptoptan monitöre geçtim ve artık laptoptaki her şey küçücük geliyor neredeyse gözüm göremeyecek :).

27" Acer
23.8" Asus

Evet laptoptan hangi monitöre geçsem büyük gelecek zaten :D masam ile aramda mesafe olur. Çünkü ben rahat bir adamım. Yazı yazarken falan arkama yaslanırım. Bir de dediğim gibi rekabetçi oyunlar oynamadığım için ekranın dibine girmeme gerek yok. Üst sınır olduğunu duydum, doğru diyorsun. 24" daha uygun dediler ama ben bıktım artık küçük ekran görmekten. Almışken büyüğünü alayım dedim. Hikayeli oyunları da arkama yaslayarak oynayacağım dizi ve filmleri de zaten. Bütçem 1500 TL bu arada. Araştırdım, bu fiyata istediğim ürünü alabilirim galiba. Bu arada marka olarak bana ne önerirsiniz? Yani almışken bu marka al, seni yarı yolda bırakmaz dediğin marka varsa rica edebilir miyim?

Evet laptoptan hangi monitöre geçsem büyük gelecek zaten :D masam ile aramda mesafe olur. Çünkü ben rahat bir adamım. Yazı yazarken falan arkama yaslanırım. Bir de dediğim gibi rekabetçi oyunlar oynamadığım için ekranın dibine girmeme gerek yok. Üst sınır olduğunu duydum, doğru diyorsun. 24" daha uygun dediler ama ben bıktım artık küçük ekran görmekten. Almışken büyüğünü alayım dedim. Hikayeli oyunları da arkama yaslayarak oynayacağım dizi ve filmleri de zaten. Bütçem 1500 TL bu arada. Araştırdım, bu fiyata istediğim ürünü alabilirim galiba. Bu arada marka olarak bana ne önerirsiniz? Yani almışken bu marka al, seni yarı yolda bırakmaz dediğin marka varsa rica edebilir miyim?
O zaman başka önerileri de bekleyip 27" bir monitör alabilirsiniz. Marka olarak Everest ve Casper gibi marklara yaklaşmayın diyebilirim monitörlerinde bir sorun olduğundan değil ama marka kalitesiz ürünleriyle meşhur olunca :) Şu markalar çok iyidir diyecek bir tecrübem yok. Şu an HP kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim. Monitör piyasasında Asus, Acer, Samsung, AOC, BenQ sıkça tercih edilen, sorun yaşama ihtimalinizin çok düşük olduğu markalar.

O zaman başka önerileri de bekleyip 27" bir monitör alabilirsiniz. Marka olarak Everest ve Casper gibi marklara yaklaşmayın diyebilirim monitörlerinde bir sorun olduğundan değil ama marka kalitesiz ürünleriyle meşhur olunca :) şu markalar çok iyidir diyecek bir tecrübem yok. Şu an HP kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim. Monitör piyasasında ASUS, Acer, Samsung, AOC, BenQ sıkça tercih edilen, sorun yaşama ihtimalinizin çok düşük olduğu markalar.

Dostum çok teşekkür ederim. Kafamda ki sorular netleşti en azından. Şimdi ders çalışmaya dönebilirim. Malum YKS :(

Geri
Yukarı