Hiperhidroz (aşırı terleme) nasıl çözülür?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Selam, son 1 senedir yaz kış fark etmez, terliyorum. Ne alnım ne ellerim ne de bacaklarım terlemezken sadece koltuk altlarım "damla damla" terliyor.
Bu konuyu başta çok ciddiye almamıştım ama günde 2-3 tişört kirletmek/değiştirmek ve dışarıda sadece siyah tişörtler giymek zorunda kalınca, üstüne bir de o tişörte geçen ıslaklık devam edince konuyu ciddiye aldım.

Rexona clinical protection aldım ve onu kullanan çoğu kişinin bu tarz ter sorunları çözülürken benimki çözülmedi. Evet büyük oranda terlemeyi kesiyor ama halen damla damla terliyorum.
Daha doğrusu koltuk altının alt kısmından çıkacak ter biraz daha üstünden çıkıyor yine de çıkıyor.

Olay şu şekilde. Hava sıcak olmamasına rağmen koltuk altlarım özellikle vücut stres haline girince (bunu kısaca Valorant oynarken veya dışarıda gezerken tarzında niteleyebiliriz) koltuk altlarımdan adeta su akarmışcasına ter akıyor. Damla damla.
Haliyle bu olay tişörtü de etkiliyor ve süreç boyunca koku da yapıyor.

Fazla sıcak havaya maruz kalmak, egzersiz yapmak, heyecanlanmak, ani korku yaşamak gibi durumlara vücut normalden fazla terleyerek tepki verebilir. Fakat vücudun terleme mekanizması bu tarz bir etken yokken de aşırı çalışarak kişinin özel ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Neyse ki, tıptaki ilerlemelerle birlikte aşırı terleme nedenlerinin anlaşılması ve tedavisi konusunda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar.

Sırf bu olay yüzünden nisan ayından sonra sıcak havada sweatshirt giymek zorunda kalıyordum. O da özellikle mayıs sonu - Haziran başı gibi çekilmez konuma gelince rapor alıp okula gitmemeye başladım.

Bende az da olsa hiperaktivite var. Kahve uyku yapıyor vs. ufak tefek belirtiler var.

Ve bu hiperaktivite dahilinde vücudum gereksiz yere strese giriyor. Örneğin dışarı çıktığımda müziğimi dinleye dinleye metroda otururken bile aslında strese giriyorum ama bunu fark etmiyorum. Tek sıkıntı şu ki hissetmediğim stresin acısını ter ile çekiyorum.
Bu yüzden bu tarz damla damla terleme olayları bir tek işte oyun vs. oynarken, bilgisayar başında bir iş yaparken ve dışarıda gezerken oluyor. Hissetmediğim stresimi de kontrol altına alamadığım için istemsizce terlemeye devam ediyorum.

Dışarıda doğru düzgün gezemez olduğumdan ve kendimi çok rahatsız hissettiğimden özel hastaneye başvurup çözüm isteyeceğim.
Botox veya ameliyat seçenekleri var. Botox ortalama 6-12 ay civarı dayanıyor. Eğer yaptırmak istersem 6 ayda bir toplam 3 seansla yapıyorlar. Bu 1.5 yıllık süreçten sonra da etkisi 1 yıl civarı kalıcı olduğundan yılda bir yaptırınca yine çözüme kavuşuluyormuş.
Aynı zamanda ilaç seçeneği de varmış ama onu doktorla konuşmam lazım.

Ya da ETS ameliyatı olup tüm hayatım boyunca kurtulacağım ama ergenlik sonrası dönemde yapılması istenebilir. Bilmiyorum.
Kısacası sorum şu. Bu tarz bir şey yaşayan oldu mu, olduysa nasıl çözüm buldu?
Not: Henüz dünden bu yana kullandığım krem roll-on'da bu şekilde bir ibare var ancak halen çözüm olmadı.

Screenshot_667.png

sadece koltuk altının terliyor olması çok büyük bir nimet. benim kafamdan aşağı sular akıyor.

botox'un ücreti nedir öğrenebildiniz mi?
Botox'u henüz danışmadım ama biraz tuzlu duruyor. Sonuçta kalıcı bir işlem olmadığından tuzlu. Onun harici fena değildir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı