Hırsız şikayet edilince ne gibi bir ceza alır?

“Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında, ceza kovuşturması yapılamaz; ancak, çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilir.” Kaynak: (TCK madde 31/1)

Konu sahibi uğraşmak istiyor. Dolayısıyla uğraşabilir.
Hapise girer mi yada ceza alır mı diye sorulmuş; cevabım hayırdı. Sizin yazdığınız gibi, ceza sorumluluğu yok.

@298784 ayrıca bu şahıslar bizim apartmandaki küçük bir çocuğu da sıkıştırıp dövmüş. İkimiz beraber şikayet edip uğraşırsak ceza alır diye düşünüyorum.

Fiili işlediği sırada on iki yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur.

Kaynak Google.
Çocuklar ceza almaz zaten? Ailesi çeker suçun kefaletini diyorum ya. Yoksa 12 yaşına kadar suç sayılmaz, 18 yaşına kadar da çok ağır suç işlemediği sürece hapse girmez. Ama her şekilde ailesinin başı ağrır.
Hocam çocuklar 10 yaşındaymış bu arada. Bir şey değiştirmez değil mi?
Siz şikayetinizi edin. Deneyin. Denemekten zarar gelmez.

Selam dostlar. Bugün annemin kredi kartları ve telefonu çalınmış. Kartından bir miktar harcama yapılmış ve telefonuna birkaç oyun indirilmiş vesaire. Çalan kişiler de 7-8 yaşında çocuklar bu arada. Polise söyleriz vs. deyince çocukların ablası telefonu ve kartları getirmiş. Polise bu şahısları şikayet etsek anne babaları veya kendileri ne gibi ceza alırlar? Ablalarının telefon numarasını ve evlerini biliyoruz.

Hocam garip ama size benzer bir anı yaşadım. MC alırken Discord'da 1 saniyeliğine kredi kartı bilgilerim gözükmüştü. Arkadaşlarımla konuştuğumdan iyidirler görmezden gelirler dedim. Sonra bundan 1 ay geçti ve arkadaşım gece 3'te sahurda kalkıp tam 3 günde oyunlara 30 bin TL harcamıştı. Sonra dava açacağız tehtidiyle paraları ailesi kredi çekip geri vermişti. Ailenin bile haberi yoktu öyle diyeyim. Geri aldıktan sonra şikayetçi olmadık zaten olay çözülmüştü. Eğer dava açsaydık belki parayı hala alamamış olacaktık.

@Ahmsef hocam harcadıkları parada sıkıntı yok zaten 1 cips 2 kola almışlar. Benim amacım bu çocuğun yanlış yaptığını anlayıp karşılığını alması. Bugün marketten kamera kayıtlarını istedik kimin yaptığı belli oldu ve ailem polisi aramış polis kart ve telefon geldiğine göre sıkıntı yok zaten yaşı da küçük olduğu için bir şey yapamayız demişler sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı