Hisse senetleri temettü nedir?

OMERTA

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar hisse senetlerindeki bu temettü nedir? Yıllık olarak dağıtılıyormuş galiba hangi şirketin ne kadar temettü vereceğini nereden hesaplayabilirim? Şu an 21 yaşındayım düzenli olarak doğru hisse senetlerine yatırım yaparak bu temettüyle geçinmek mümkün mü?

Bunu siz hesaplayamazsınız. Temettü ile geçinmek için çok yüklü bir miktar birikmişinizin olması gerekir. Temettü, kar dağıtımı demektir. Şirketler yıl sonlarında açıklanan bilançolara göre yönetim kurulu olarak toplanır. O yıl önce temettü verilecek mi eğer verilecekse yüzde kaç oranında verilecek diye tartışır. Belli bir oranda karar kılınınca da kamuoyuna açıklanır.

Bunu siz hesaplayamazsınız. Temettü ile geçinmek için çok yüklü bir miktar birikmişinizin olması gerekir. Temettü, kar dağıtımı demektir. Şirketler yıl sonlarında açıklanan bilançolara göre yönetim kurulu olarak toplanır. O yıl önce temettü verilecek mi eğer verilecekse yüzde kaç oranında verilecek diye tartışır. Belli bir oranda karar kılınınca da kamuoyuna açıklanır.

Hmm anladım. Peki bu açıklamaları temettü dağıtılacak mı, dağıtılacaksa ne kadar dağıtılacak vs takip edebileceğim bir resmi site var mıdır acaba?
Bir de benim aklımda şöyle bir düşünce var ne kadar mantıklı sizce.
30-40 yaşıma kadar düzenli olarak hisse senedi almayı planlıyorum örneğin bu yaz 3 ay çalışacğaım 40-45k gibi bir birikimle alacağım. Her yıl bu şekilde hisse senedi aldığımı düşünürsek vs tabii ki geçinmek mümkün görünmüyor ama hiç değilse ufak bir gelir kapısı oluşturur muyum?

Hmm anladım. Peki bu açıklamaları temettü dağıtılacak mı, dağıtılacaksa ne kadar dağıtılacak vs takip edebileceğim bir resmi site var mıdır acaba?
30-40 yaşıma kadar düzenli olarak hisse senedi almayı planlıyorum örneğin bu yaz 3 ay çalışacğaım 40-45k gibi bir birikimle alacağım. Her yıl bu şekilde hisse senedi aldığımı düşünürsek vs tabii ki geçinmek mümkün görünmüyor ama hiç değilse ufak bir gelir kapısı oluşturur muyum?
Evet hocam pasif gelir dedikleri bu oluyor. Bence borsaya-hisselere temettü gözüyle değil yatırım gözüyle bakın. Yaşınız yatırım yapmak için çok güzel. Bu yaştan itibaren düzenli şekilde büyüme potansiyeli olan hisseler alırsanız ileride erken yaşta çok rahat emeklilik yaşarsınız. İşte temettü tam olarak da bu yönden güzel. Birçok borsayla ilgili sayfa bulunuyor hepsine itibar etmeyin. Finansçı Baba hesabını öneririm.

Temettü demek paranızı çalıştırmak demek. Önemli olan her yıl dağıtılan kârıda tekrar hisseye yatırmaktır. Böylece paranız sürekli katlanır. 40 yaşında falan temettü ile yaşarsınız böyle giderse.

Evet hocam pasif gelir dedikleri bu oluyor. Bence borsaya-hisselere temettü gözüyle değil yatırım gözüyle bakın. Yaşınız yatırım yapmak için çok güzel. Bu yaştan itibaren düzenli şekilde büyüme potansiyeli olan hisseler alırsanız ileride erken yaşta çok rahat emeklilik yaşarsınız. İşte temettü tam olarak da bu yönden güzel. Birçok borsayla ilgili sayfa bulunuyor hepsine itibar etmeyin. Finansçı baba hesabını öneririm.

Ben 19 yaşındayken thyao 18TL'ydi bugün 170TL civarlarında takılıyor dolardan daha büyük bir yükseliş sağladığı için çok ilgimi çekmişti o dönem. Bende her yıl belki de gelirimin %90'ını bu yönde harcamayı planlıyorum. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

Temettü demek paranızı çalıştırmak demek. Önemli olan her yıl dağıtılan kârıda tekrar hisseye yatırmaktır. Böylece paranız sürekli katlanır. 40 yaşında falan temettü ile yaşarsınız böyle giderse.

Evet benim de düşüncem o yönde hocam. Temettü geliriyle de hisse senedi alarak parayı olabildiğince çabuk katlamak.

Ben 19 yaşındayken thyao 18TL'ydi bugün 170TL civarlarında takılıyor dolardan daha büyük bir yükseliş sağladığı için çok ilgimi çekmişti o dönem. Bende her yıl belki de gelirimin %90'ını bu yönde harcamayı planlıyorum. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

Evet benim de düşüncem o yönde hocam. Temettü geliriyle de hisse senedi alarak parayı olabildiğince çabuk katlamak.
Yolunuz açık olsun hocam.

Youtube'de Dr. Hakan Özerol var. Özellikle Flu TV kanalına konuk olduğu videoları hiç kaçırmadan izliyorum. Kesinlikle tavsiyemdir.

Geri
Yukarı