Hıtachı HDD nasıldır?

xspecty

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core I5 9300H - Nvidia GeForce GTX 1050 3GB - 8x2 (16GB) 2666 Mhz Ram - 480GB Kingston Sata SSD - 500GB KIOXIA M.2 Nvme SSD
Arkadaşlar evde dolapları dökerken bir HDD buldum linki aşağıya bırakacağım.
  • Acaba ben bu HDD'yi laptopa nasıl bağlarsam daha hızlı çalışır (laptopun SSD/HDD girişine takamam orada zaten takılı bir kart var)
  • Oyunlarda FPS düşüklüğüne sebep olur mu?
  • HDD üzerindeki bilgiler 5400 RPM ve SATA yazıyor (SATA 2 veya SATA 3 değil sadece SATA yazıyor) sorun çıkarır mı?
  • Hard disk laptopa bağlı iken sıcaklık sorunları VB. şeyler yaşar mıyım? (laptopu daha fazla zorlar mı?)
  • Yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.

İşte HDD linki:
(İki linkte aynı sadece şu an satışta olmayan eski bir HDD olduğu için siteler yeterli gelmez belki diye iki link bıraktım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar evde dolapları dökerken bir HDD buldum linki aşağıya bırakacağım.
  • Acaba ben bu HDD'yi laptopa nasıl bağlarsam daha hızlı çalışır (laptopun SSD/HDD girişine takamam orada zaten takılı bir kart var)
  • Oyunlarda FPS düşüklüğüne sebep olur mu?
  • HDD üzerindeki bilgiler 5400 RPM ve SATA yazıyor (SATA 2 veya SATA 3 değil sadece SATA yazıyor) sorun çıkarır mı?
  • Hard disk laptopa bağlı iken sıcaklık sorunları VB. şeyler yaşar mıyım? (laptopu daha fazla zorlar mı?)
  • Yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.

İşte HDD linki:
(İki linkte aynı sadece şu an satışta olmayan eski bir HDD olduğu için siteler yeterli gelmez belki diye iki link bıraktım)
Verdiğin linklerden üstteki IDE giriş, diğeri SATA giriş, aynı değiller.
Seninki SATA diyelim (HTS541080G9SA00). Hitachi Japon malı ve kaliteli bir HDD çeşidiydi. Sonradan 2012'de Amerikalı Western Digital, Hitachi'nin disk bölümünü satın aldı ve HGST olarak devam ediyor.

Ancak.
80 GB'lık diskler artık tarih öncesi kadar eskiler.
Mesele kapasite değil, teknolojisi çok eski. Kullanabilirsin, oyunlar güncel 500 GB SATA bir HDD'ye göre 2-2.5 kat kadar yavaş yükleme yapar ama arızası yoksa sorunsuz çalışır.

USB 2.5 inç HDD kutusu al bağla.

Oyundaki FPS neredeyse tamamen ekran kartına, bir parça işlemcine ve çok az da RAM'lerin hızına bağlıdır. HDD sadece ilk yükleme kısmında yavaşlık yapar, asla FPS'ye etki etmez.
Sıcaklık falan olmaz, yavaş çalışır sadece.

Verdiğin linklerden üstteki IDE giriş, diğeri SATA giriş, aynı değiller.
Seninki SATA diyelim (HTS541080G9SA00). Hitachi Japon malı ve kaliteli bir HDD çeşidiydi. Sonradan 2012'de Amerikalı Western Digital, Hitachi'nin disk bölümünü satın aldı ve HGST olarak devam ediyor.

Ancak.
80 GB'lık diskler artık tarih öncesi kadar eskiler.
Mesele kapasite değil, teknolojisi çok eski. Kullanabilirsin, oyunlar güncel 500 GB SATA bir HDD'ye göre 2-2.5 kat kadar yavaş yükleme yapar ama arızası yoksa sorunsuz çalışır.

USB 2.5 inç HDD kutusu al bağla.

Oyundaki FPS neredeyse tamamen ekran kartına, bir parça işlemcine ve çok az da RAM'lerin hızına bağlıdır. HDD sadece ilk yükleme kısmında yavaşlık yapar, asla FPS'ye etki etmez.
Sıcaklık falan olmaz, yavaş çalışır sadece.
hocam bilgisayarın hangi usb girşine takıyım?
iki giriş var ikiside fotodaki gibi

birde hocam hep takılı kalsa sorun yaratır mı hdd

Dosya Ekleri

• 16680327048948847627374737795787.jpg
    16680327048948847627374737795787.jpg
    66,4 KB · Görüntüleme: 18
hocam bilgisayarın hangi usb girşine takıyım?
iki giriş var ikiside fotodaki gibi

birde hocam hep takılı kalsa sorun yaratır mı hdd
Mavi renk olan USB 3.0, alacağın kutu da USB 3.0 olursa disk tam kendi hızında çalışır.
Tabi eski olduğundan en çok 60 MB/saniye gibi bir hız olmalı.
Diğer USB 2.0 ise 25-30 MB/saniye hızda kalır.

Takılı kalması sorun olmaz ama çalışırken sallanmasın, darbe almasın ve yine çalışırken güvenli kaldır seçmeden kabloyu çıkarma. Çünkü mekanik disklerde okuyucu kafa olur, bu durumlarda diskin yüzeyine çarpıp Bad Sector (bozuk alan) oluşturur. Kapalıyken sorun yok ama okuma yaparken dikkat et.

Yeni konular

Geri
Yukarı