Hızlı başlat ayarı diske zarar mı veriyor?

Alikaplan801

Decipat
Makaleler
7
'Hızlı başlat' ayarı açık olduğu takdirde bilgisayar daha hızlı açılıyor fakat internette bu ayarın bilgisayarı tamamen kapatmadığını tam tersi uyku moduna geçirdiğini okudum.

Peki söylenildiği gibi bu ayar sonucu bilgisayar uyku moduna geçiyor ise, bataryası olmayan dizüstü ve masaüstü bilgisayarların fişi çekildiği takdirde bu ayar sonucu SSD/HDD hasar mı alıyor?

Son düzenleme:
SSD ve HDD zaten gücün bir anda kesilmesinde hasar alıyorlar fast boot ayarı bilgisayarı biraz daha hızlı açar ama kapatılmasını geciktirir.

Artı -3 Eksi
'Hızlı başlat' ayarı açık olduğu takdirde bilgisayar daha hızlı açılıyor fakat internette bu ayarın bilgisayarı tamamen kapatmadığını tam tersi uyku moduna geçirdiğini okudum.

Peki söylenildiği gibi bu ayar sonucu bilgisayar uyku moduna geçiyor ise, bataryası olmayan dizüstü ve masaüstü bilgisayarların fişi çekildiği takdirde bu ayar sonucu SSD/HDD hasar mı alıyor?

Hızlı başlat demek sizin yaptığınız tüm işlemleri bir dosyaya kayıt ediyor, bilgisyarı geri açarken o dosya üzerinden okuyor. Bunun amacı bilgisyarı daha hızlı açmaktır. Teorik olarak bilgisayar tam kapanmaz. Görev yöneticisi üzerinden çalışma süresine bakarsanız anlarsınız.

Windows 8.1'de de var mı bu ayar? Çünkü Linux 40 saniyede açılırken Windows 8.1 beş saniyede açılıyor.
Evet, var.

Bu durumu ben de fark ettim. Hızlı başlat ayarı kapalı olduğu takdirde HDD'den kapanma sesi geliyor fakat açık olunca gelmiyor.

Fakat bilgisayarın fişinin çekilmesi HDD'yi zora mı sokuyor? Emin değilim.

Bunu uyku moduna değil, "Hazırda Beklet" özelliğine benzetmek daha doğru olur. Uyku modunda bilgiler RAM'de tutulurken bu özellikte öyle değil. Bazı bilgiler diske yazılıyor ve oradan başlatılıyor. Dolayısıyla gücün kesilmesi bir şeyi değiştirmiyor.

Peki bu durumun dolayı yoldan harici diske etkisi yok mu? Bataryası olmayan bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarın gücünü kestiğimiz takdirde disk hasar almıyor mu?

Windows kapanmadan önce diski durdurur bu sayede hasar görmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı