Hızlı biçimlendirme yapmak mining, trojan ve RAT gibi virüsleri siler mi?

lakebodom

Hectopat
Daha fazla  
Selam günaydınlar. Bilgisayarıma virüs girdiği için format atacağım ama kafama takılan şu ki hızlı biçimlendirme yapmak bir diskteki virüsleri siler mi? Yoksa normal (yavaş) biçimlendirme mi yapılması gerekir virüslerin silinmesi için? Yardımlarınız için minnettar olurum.

Hocam rica etsem biraz hızlı onaylar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Verilerin geri getirilemeyecek kadar silmesi amacınız ise Gutmann Metoduna kadar pek çok farklı yöntem var. Temelde basit bir temiz kurulum işlemi yeterlidir. EFI ve boot sektörlerini de tek tek silip tek diskte toplayın.

Partisyonu uçurursanız boot sektörüne gizlenmiş virüs malware vs. varsa hepsi gider. Quick format ile tamamen gitmeme riski var.

Quick format sonrası mı uçurayım ve tam olarak nasıl uçurmamız gerekli anlatabilir misin?

Verilerin geri getirilemeyecek kadar silmesi amacınız ise Gutmann Metoduna kadar pek çok farklı yöntem var. Temelde basit bir temiz kurulum işlemi yeterlidir. EFI ve boot sektörlerini de tek tek silip tek diskte toplayın.
Nasıl silecegim EFI ve Boot sektörlerini

Partisyonu uçurursanız boot sektörüne gizlenmiş virüs malware vs. varsa hepsi gider. Quick format ile tamamen gitmeme riski var.

Bir de ASUS sitesinde okumuştum yavaş format atmak ile quick aynı şeymiş sadece yavaş olan bad sector taraması da yaptığı için yavaş yazıyor. Ben quick format yapıp partisyon silsem aynı olay olur mu?

Son düzenleme:
Quick format sonrası mı uçurayım ve tam olarak nasıl uçurmamız gerekli anlatabilir misin?

Nasıl silecegim EFI ve Boot sektörlerini

Bir de ASUS sitesinde okumuştum yavaş format atmak ile quick aynı şeymiş sadece yavaş olan bad sector taraması da yaptığı için yavaş yazıyor. Ben quick format yapıp partisyon silsem aynı olay olur mu?
Partisyonu uçurmanız yeterlidir, zaten M2 SSD disklere low level format önerilmiyor.

Windows USB'sini takıp format atar gibi disk seçim ekranına geldikten sonra ilgili diski "Sil" diyeceksiniz. Daha sonra "Yeni" diyerek partisyon oluşturabilirsiniz.
Haa öyle tamam hocam onu zaten ben hep yapıyorum sanırım CMD üzerinden

diskpart>select disk>clean>create partition primary>format fs quick>assign yapmak da aynı olay oluyordu

Yeni konular

Geri
Yukarı