Hızlı kilo verme (yağ yakma) ve antrenman programı

eyupayilmaz

Hectopat
Yer
Radyatör Kasabası
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. 16 yaşında 148 kilo, 1.97 boyundayım. Kara Harp Okulu'na gitmek istediğim için 1 haftadır spora falan gidiyorum. Biraz bisiklette ısındıktan sonra 3 tane makine var isimlerini tam bilmiyorum ama onlarda çalışıyorum. 1 hafta içinde 148'den 143'e düşüp tekrar 148'e yükseldim bir anlığına. Ben de bu böyle olmaz deyip program yapmaya çalıştım fakat internette yeterli şeyleri bulamadım. Örneğin işte bench press 4x11 veya incline dumbell pres 3x11 diyor ama kaç kiloda yapılması gerektiği yazmıyor kafam karışıyor haliyle ki bu konularda da yeniyim zaten. Sabah yarım ekmek arası peynir falan yiyorum, öğlen yemek yemiyorum, akşam da 1 tabak yiyip kalkıyorum kalori almamak için. Her yere yürüyerek gitmeye çalışıyorum. Okula, salona vesaire. Demem o ki öyle bir program yapmam lazım ki çakı gibi olmam gerekiyor, var mı şöyle program ayarlayabilecek bir beyefendi, hanımefendi, ya da görüşlerini söylemek isteyen Technopat kullanıcıları? Bu arada yarın spora gidince fotoğraf atarım arkadaşlar hangi aleti kaç set kaç tekrar yapıyorum diye.

hareketleri kaç kiloda yapacağın tamamen sana bağlı. Ayrıca yemeği kafana göre değil kalori ve makro takibine göre yiyeceksin.

Program yapma işini bilgili bir spor hocasına danışın.

Arkadaşlar merhaba. 16 yaşında 148 kilo, 1.97 boyundayım. Kara Harp Okulu'na gitmek istediğim için 1 haftadır spora falan gidiyorum. Biraz bisiklette ısındıktan sonra 3 tane makine var isimlerini tam bilmiyorum ama onlarda çalışıyorum. 1 hafta içinde 148'den 143'e düşüp tekrar 148'e yükseldim bir anlığına. Ben de bu böyle olmaz deyip program yapmaya çalıştım fakat internette yeterli şeyleri bulamadım. Örneğin işte bench press 4x11 veya incline dumbell pres 3x11 diyor ama kaç kiloda yapılması gerektiği yazmıyor kafam karışıyor haliyle ki bu konularda da yeniyim zaten. Sabah yarım ekmek arası peynir falan yiyorum, öğlen yemek yemiyorum, akşam da 1 tabak yiyip kalkıyorum kalori almamak için. Her yere yürüyerek gitmeye çalışıyorum. Okula, salona vesaire. Demem o ki öyle bir program yapmam lazım ki çakı gibi olmam gerekiyor, var mı şöyle program ayarlayabilecek bir beyefendi, hanımefendi, ya da görüşlerini söylemek isteyen Technopat kullanıcıları? Bu arada yarın spora gidince fotoğraf atarım arkadaşlar hangi aleti kaç set kaç tekrar yapıyorum diye.

Aga program hazırlama öyle rastgele yazmak kolay değil ama mantıken hem kas çalışıp hem de yarım ekmek peynirle geçiştirmeye çalışırsan hızlı kilo verirsin ama kaslardan da verirsin. Sabah 3-4 yumurta yesen hem tok tutar hem protein verir. Öğlende de abartmayacak biçimde bir şeyler atıştırırsın, akşama da durum uygunsa et, tavuk bakliyat yemekleri yiyip yine protein alırsın. Tatlı niyetine protein barlar falan var onlardan atıştırsan abur cuburadan uzak kalıp protein alırsın. Her fırsatta doğal yolla protein almaya çalış, kilo da olduğu için senin bayağı bir proteine ihtiyacın var, ne kadar ihtiyacın olduğunu protein hesaplama sitelerinden öğrenebilirsin. Spor salonunda da koşu bandı ve bisiklete öncelik vermen lazım. Eğer tüm aletlere giriyorsan, yani ful body çalışıyorsan 1 gün gidip 1 gün ara vermen lazım.

Ne kadar koşmam gerek, ne kadar bisiklet süreyim? İlk gittiğimde hoca 20 dakika bisiklet sürdürdü ısının dedi, sonra 1-2 makine gösterdi onları yaptım 1 hafta boyunca. Başından savıyormuş gibime geldi

Ağırlıkları boşver RPE sistemi nedir ve nasıl kullanılır bunu öğrenmelisin. Daha sonra RPE sistemine göre hazırlanan güray hypertrophy gibi programları kullanabilirsin zaten amacın zayıflamak bodybuilding yapıp yarışmayacaksın.

Ne kadar koşmam gerek, ne kadar bisiklet süreyim? İlk gittiğimde hoca 20 dakika bisiklet sürdürdü ısının dedi, sonra 1-2 makine gösterdi onları yaptım 1 hafta boyunca. Başından savıyormuş gibime geldi
Hocalar eğer PT değilse seninle ilgilenmek zorunda değiller. Ekstra para ödersen ancak. Ne kadar koşman gerektiği bisiklet sürmen gerektiği gibi bir şart yok var diyeninde aklı yoktur. Odaklanmak gereken tek şey kalori açığı ve aldığın kaloriden fazla kalori yakman. Kalori alımını takip edip o güne göre bisiklet süresini arttırabilirsin. Ne kadar çok yapabilirsen o kadar fazla kalori yakarsın şimdi ben burada 5 saat sür desem gününün 5 saatini ona ayırmayacaksın herhalde.

Gittiğin zaman bazı klasik ısınma hareketleri var, onları yap. Sonra bisiklet koşu bandı bunlara gir. Sana kalmış, istersen 2 dk hafif yürüyüş, 2 dk koşu, 5 dk mola, sonra tekrar aynı seti yaparsın. Zamanla koşu süreni uzatmaya çalışırsın. 20 dk ısınma için biraz fazla ama yağ yakma için gerekli. Yani ilk gittiğinde bu iki alette iyice yorulmaya, kalori yakmaya çalış. Sonra dinlene dinlene diğer aletlere girersin.

Geri
Yukarı