Yağ yakma ve kilo vermenin kuralları nelerdir?

RedBereli

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, selamlar. 19 yaşındayım 1.80 boyunda 130 kilolarında seyreden bir bireyim. O yaşa kadar nasıl bu hale geldin vs. demeyin, çok uzun bir hikaye. Sürekli diyetler ile spora başlama ile belli bir kilo kaybettim ancak hepsi geçiciydi. Sizden bu konudaki ricam, bana yol göstermeniz ve cevabını tecrübeli kişilerin söyleyeceğini umduğum soruları yanıtlamanız. Bir tık motivasyon (benim gibi olan insanlarda var, hepsi zayıflayabilmiş) istiyorum ayrıca.
Hali hazırda bir spor salonu üyeliğim mevcut ancak ayrlardır gidemiyordum ve vaktimde bol. Kısacasi sıfırdan başlamak istiyorum bu serüvene.

-Açlığa dayanıklıyım. Günde 1.5 öğün yeterli midir sağlık açısından ? Örneğin; kahvaltıyı güzel yapıp akşam yemeğini seyrek tutmak, ya da tam tersi.
-İlla ki protein tozu kullanmam gerekiyor mu ? Protein ihtiyacımı haşlanmış etlerden ve baklalardan vs. karşılamam kiloma eksi etki yaratır mı ? (Günlük protein ihtiyacını öyle ya da böyle gıdalar ile karşılayabilirim ancak yine bir şeyler yemiş oluyorum yani zayıflamayı uzun vadeye aksatacağından şüpheleniyorum)
-Spor salonunda antrenmanda zayıflamak için kardiyo vb. hareketlerine mi yoksa ağırlığa mı ağırlık vermeliyim ?
-Haftada ne kadar kez tekrarlamam lazım spor günlerini ? İdeali 4-5 gün mü yoksa tamamen benim bünyeme ve isteğime göre mi değişiyor ?
-Sporu muhtemelen genelde gündüz vakitleri yapacağım bu yüzden sporu aç karnına mı yoksa bir şeyler yedikten sonra yapınca mı zayıflamaya yardımcı ?
-Günde iki kez fiziksel hareket yapabilir miyim ? Örneğin; gündüz ağırlığımı kaldırdım, kalori yakıcı hareketler yaptım ve günün akşamında dışarıda hızlı tempoda yürüyüp ya da evde yapılabilecek hareketlere devam edebilir miyim ? Vücudu çok yorar mı ?
-Hayatımdan belli başlı şeyleri çıkararak yememem gerektiğini biliyorum. Bu şeyler hangileridir ? Zayıflama sürecinde neleri 'kesinlikle' yememeliyim ?
-Spor salonunda kilo vermemde yardımcı olacak en iyi hareketler ya da cihazlar nelerdir ? Önceden spora giderken koşu bandını en yüksek eğimlere alıp ortalama bir hızda yokuş çıkar gibi tempolu olarak yürüyordum sonrasında da çoğu cihazda biraz vakit geçiriyordum. Bilgisizdim yani ne yapacağımı bilmiyordum ilk salona yazıldığımda bu sefer antrenör beylerden bana program çıkarmalarını vs. isteyeceğim. Sizin ek olarak paylaşacaklarınız nelerdir ?
-Az kalorili, az yağlı bol proteinli yiyecekler nelerdir ? Benim gibi hedefi olan insanlar için en uygun gıdalar nelerdir ?
-Kaçamak yapmadan, düzgün bir biçimde bu programları uygularsam ne kadar sürede gözle görülür sonuçlar alırım ?
-Yemek yemeyi baya bir kısıtlayacağım için ek takviye olarak almamı önerdiğiniz vitamin hapları vs. nelerdir ? Ya da almam gerkiyor mu ek takviye ?

Yazdıklarımda haksız olabilirim, cahilim bu konuda düzeltin beni bir de yazdıklarımdan başka neler söyleyebilirsiniz ?

Bu kadar yazıya tek cümle ile cevap veriyorum.

Aldığın kaloriden fazlasını yakarsan kilo verirsin yağ da yakarsın.

Bazı sorularını cevaplayayım.

Protein tozuna gerek yok besinlerden protein ihtiyacını karşılayabilirsin.
Ağırlık antrenmanından sonra 25 dakika civarı kardiyo yapabilirsin.
4-5 gün spor yapılabilir.
Aç karnına antrenman yerine aç karnına sabah yürüyüş yapabilirsin.
Meyve dışı şekerden uzak dur.
Zararlı yağlardan uzak dur bütün yağlardan değil.
Tok kalmak için sabah yumurta yulaf ezmesi akşam tavuk salata + bazı sebzeli yemekler yiyebilirsin.
Alacağın kalori miktarını çok kısıtlama 180 e 130 isen sağlıklı şeyleri çok yesen bile kilo verirsin.

5 ayda 95 civarına gelmen faydalı olacaktır.

Son tavsiyem kesinlikle ölüm orucu gibi saçma sapan diyetler yapma, sağlıklı beslen. Haftada bir kaçamak yapabilirsin kilo düştükçe 2 haftada bir sonra ayda bir yaparsın.

Son düzenleme:
En özet cevabı kalori açığı oluşturmak.

Bu kadar yazıya tek cümle ile cevap veriyorum.

Aldığın kaloriden fazlasını yakarsan kilo verirsin yağ da yakarsın.

Arkadaşların cevaplarına ek olarak. Kalori açığını oluştururken vücutta su tutmayacak gıdalar tüketirseniz iyi olur. Protein tozu şart değil. İmkan varsa öğün yerine kullanılabilir. Öğünleri seyrek tutmanın bir mantığı olması iyi olur. Mesela 16/8 fasting gibi. Kahvaltı aman aman gerekli bir öğün değil, eğer sabah saatlerinde ağırlık çalışma durumunuz yoksa ilk öğünü öğlen 12 gibi son öğünü akşam üzeri 6 gibi yaparsanız olur. Haftada 4 gün ağırlık 2 gün kardiyo olabilir. Iyi bir ağırlık seansı uzun vadede kardiyo diyetle birlikte kardiyordan daha etkili olur. İlk amaç kilo vermekse aç karna spor olabilir. Fakat aç yaparsanız spor sonrasında proteinli iyi bir öğün şart. Günde 2 kez spor yapmak çok iyi olmayabilir. Örneğin sabah ağırlık yaptıysanız akşam yürüyüş hafif koşu olabilir fakat sabah ağırlık akşam Full kardiyo sürekliliği olan bir çalışma tarzı olması zor. Kasların da toparlanması için dinlenmeye ve enerjiye ihtiyacı var. Ağırlık çalışılacaksa karb tamamen kesmek iyi bir tercih değil. Az da olsa alınması gerekir. Şunu unutmayın, eğer amacınız fit olmak ve öyle kalmak ise, sabırlı olun ve planınızı nispeten uzun vadeli yapın. 2 ayda verilen 10 kilo 1 ayda geri alınır. Spor ve diyet düzeninde alışkanlık için zamanı sürece yayın. Protein ihtiyacınızı bütçenize uygun seçeneklerden karşılamanız kilo vermenizi aksatmaz fakat 1000 kalorilik öğünden 50gr protein almak verimli değil. Hangi saatler arasında yediğiniz ve ne kadar yediğiniz önemli. Buna ek olarak ne kadar yaktığınız da. Kan şekeri düzeni için en azından 14-16 saat yemeden zaman geçirmeniz iyi olur.

Çok teşekkür ettim bilgiler için. 16/8 yöntemi benim için ideal gibi gözüküyor ancak bu yontemde 16 saat aç kaldıktan sonra ki 8 saatlik zaman diliminin sonunda mı yiyeceğiz yoksa yiyeceklerimizi 8 saate yayarak azar azar, sık sık mı yiyeceğiz ?
Arkadaşların cevaplarına ek olarak. Kalori açığını oluştururken vücutta su tutmayacak gıdalar tüketirseniz iyi olur. Protein tozu şart değil. İmkan varsa öğün yerine kullanılabilir. Öğünleri seyrek tutmanın bir mantığı olması iyi olur. Mesela 16/8 fasting gibi. Kahvaltı aman aman gerekli bir öğün değil, eğer sabah saatlerinde ağırlık çalışma durumunuz yoksa ilk öğünü öğlen 12 gibi son öğünü akşam üzeri 6 gibi yaparsanız olur. Haftada 4 gün ağırlık 2 gün kardiyo olabilir. Iyi bir ağırlık seansı uzun vadede kardiyo diyetle birlikte kardiyordan daha etkili olur. İlk amaç kilo vermekse aç karna spor olabilir. Fakat aç yaparsanız spor sonrasında proteinli iyi bir öğün şart. Günde 2 kez spor yapmak çok iyi olmayabilir. Örneğin sabah ağırlık yaptıysanız akşam yürüyüş hafif koşu olabilir fakat sabah ağırlık akşam Full kardiyo sürekliliği olan bir çalışma tarzı olması zor. Kasların da toparlanması için dinlenmeye ve enerjiye ihtiyacı var. Ağırlık çalışılacaksa karb tamamen kesmek iyi bir tercih değil. Az da olsa alınması gerekir. Şunu unutmayın, eğer amacınız fit olmak ve öyle kalmak ise, sabırlı olun ve planınızı nispeten uzun vadeli yapın. 2 ayda verilen 10 kilo 1 ayda geri alınır. Spor ve diyet düzeninde alışkanlık için zamanı sürece yayın. Protein ihtiyacınızı bütçenize uygun seçeneklerden karşılamanız kilo vermenizi aksatmaz fakat 1000 kalorilik öğünden 50gr protein almak verimli değil. Hangi saatler arasında yediğiniz ve ne kadar yediğiniz önemli. Buna ek olarak ne kadar yaktığınız da. Kan şekeri düzeni için en azından 14-16 saat yemeden zaman geçirmeniz iyi olur.

Çok teşekkür ettim bilgiler için. 16/8 yöntemi benim için ideal gibi gözüküyor ancak bu yontemde 16 saat aç kaldıktan sonra ki 8 saatlik zaman diliminin sonunda mı yiyeceğiz yoksa yiyeceklerimizi 8 saate yayarak azar azar, sık sık mı yiyeceğiz?

Mesela bugün son öğünü 20:00'da yaptınız ve günü kapattınız diyelim. Bir sonraki açılış öğünü 16 saat sonra. 16 saatin sonundaki ilk öğünden kapanış öğününe kadar 8 saatlik bir zaman diliminde tüm öğünlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Daha sonrasında çay kahve soda gibi içecekleri içerisinde şeker tuz vs olmadan bu 8 saatlik dilimin dışında da içebilirsiniz.

Mesela bugün son öğünü 20:00'da yaptınız ve günü kapattınız diyelim. Bir sonraki açılış öğünü 16 saat sonra. 16 saatin sonundaki ilk öğünden kapanış öğününe kadar 8 saatlik bir zaman diliminde tüm öğünlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Daha sonrasında çay kahve soda gibi içecekleri içerisinde şeker tuz vs olmadan bu 8 saatlik dilimin dışında da içebilirsiniz.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı