Hızlı Şarjın Zararı Var mı?

Hızlı sarj hızlı dolduruyor. Ama bir o kadarda hızlı boşalmasını sağlıyor.
Bu durum şarj döngüsünü de azaltıyor.
Aynı zamanda gereğinden fazla kapasite azalmasına sebep oluyor.
Ben hızlı şarjı acil bir durum olmadıkça kesinlikle önermiyorum.
Bak aşağıdaki linkte güzelce açıklamışlar. Okumanı öneriyorum.
"" Hızlı Şarj Zararları ve Batarya Kullanım Önerileri ""

Yazı o kadar saçma bir üslup ile yazılmış ki okumakta zorlandım, verilen bilgilerin çoğu yanlış zaten. Hızlı şarj pile zarar vermez, verse neden bu teknoloji günümüzde kullanılsın-geliştirilsin?

Yazılan yazıda pili en hızlı şekilde şarj etmek için sürekli yüksek akım verildiğinden bahsedilmiş, böyle bir şey yok telefonlarda, 2 tane kalem pil şarj eder gibi şarj edilmiyor telefonlar. Pil içerisindeki gerilime göre akım veriliyor, pil içerisindeki gerilim arttıkça telefon içerisindeki kontrolcü akımı kademeli şekilde düşürüyor, bunu kendiniz test edebilirsiniz. Telefon pilini bitirip %60'a kadar şarj etmeye çalıştığınızda yarım saatte %60'a ulaşabiliyorsanız 1 saat içerisinde ancak %100 değerine ulaşıyor pil yüzdesi.

Yanlış bilgileri teker teker neresi yanlış açıklayın beraber tartışalım. Karara bağlayalım
Laf atıp çekilmeyin.
Yazıda sürekli akım verildiğine dair bir şey bulunmuyor.
Temiz bir kafa ile okumanızı öneriyorum.
Sorunun cevabı zaten yazıda var. Eleştiriyi de üslupla yapalım lütfen.

Son düzenleme:
Siz 5v 1 amper ile şarj olması gereken bir bataryaya belirli teknolojiler ile 5v 2 amper verirseniz bataryanın ömrü gereğinden hızlı kısalacaktır.

Neden bir pil 5v 1A ile şarj edilmesi gerekiyor?

Benim önerim 4000mAh lik batarya için uygun değer 2 amper ile 2.4 amper arası bir şarj olacaktır.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

Basite indirgersek bir bataryanin 800 kere şarj döngüsüne sahip olduğunu varsayalım. Siz hızlı şarj ettiğinizde batarya bir o kadar hızlı boşalacaktır. 1.5 günde şarja takıyorsanız 1 günde takmaya başlayacaksınız. Bunu bariz fark edersiniz.

Neden hızlı şarj edilmiş bir pil, 1A ile şarj edilmiş bir pilden daha hızlı boşalıyor?

Hem şarj döngünüzü gereğinden fazla tüketeceksiniz hemde fazladan voltajla veya akımla bataryayı daha fazla yıpratacaksınız.

Karar verin, fazla gerilim mi akım mı pili yıpratıyor?

Hızlı şarj kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Normal şarjlar bile şuan 1 saatte falan dolduruyor. Gayet iyi bir süre bana göre. Sabırlı olmak lazım biraz.

Tüm yazıyı okumadan belirli kesitler koyarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmışsınız bence yaptığınız yanlış. Ki alıntıları bile okurken fark ediliyor. S
1. Farz edelim ki bir örnek basite indirgenmiş. (Gereken Yazıyor)
2. Yazarın Önerisi. (Önerim Yazıyor.)
3.Tecrübe edebilirisiniz diye belirtiyor basitleştirilmiş bir örnek sende dene
4.Telden tele değişiyor. Kesin bilgi değil farkındaysan yazar boşluk bırakmış. Belli ki oda yoruma açık olsun istemiş
Takıldığınız yerler gerçekten bir hayli garip 😂 Ama saygı duyuyorum. Cevaplar üste buyrun.
Belki dikkat etmemişsinizdir diye kalın yazayım.
Yineliyerek, Az daha özen, dikkat ve temiz bir kafa ile okumanızı öneriyorum.
Gerçekten kendimden şüphe duymaya başladım.
Aklınızda başka soru var mı?

Haklısınız. Teknoman bey. Şu an gerçekten katılıyorum. Ben çöp olur demedim. Ömrünü azaltır dedim. Zararlı dedim.
İmzanızda da yazıdığı gibi:
Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde ‘beni anlamıyorlar’ diye üzülmek niye?

Okuyacağınızı vakit ayıracağınıza bir inansam.
Okumayacağınız bir şey için ben kendimi sizin için yıpratacağıma tekrardan saatlerimi vereceğime siz kendiniz için açın makaleleri okuyun lütfen hem açılırsınız.
Doktora tezi yazmıyoruz forum kurallarındada okumadım açıkçası. Tehtidle bu forumda düşünceler paylaşılyorsa bilemiyorum.
Google için size sihirli kelimeleri vereyim belki zorlanabilirsiniz.
"Fast Charging, damage, article," Damage yerinde harm vs kullanabilirsiniz.
İng bilmiyorsaniz üzülmeyin translte yapmış Google bu durumlar için.
Hatta aksini makalelerle kanıtlamak size düşer bence. Kanıtlayın bende bana düşeni yapayım.
İyi çalışmalar. İyi öğrenmeler. Fazla uzatmayacağim.

Son düzenleme:
@G.Sahi Yani bana dolaylı yoldan aptal demiş oldunuz öyle mi? Peki, bravo egonuzu iyi okşadınız. Bu olayla nasıl o sözü bağdaştırdığınızı düşünsem de kafa yormaya değmeyeceğinin farkına varmamla birlikte konuya geçiyorum. Burada sizin savunduğunuz şeyin makalesiyle gelmeniz doğru olurdu. Sonuç olarak bir şeyin olduğunu savunuyorsunuz. Olmadağını kanıtlamak saçma. Ayrıca bu firmalar defalarca bu özelliği test etmişler ve ona göre yayınlamışlar diye düşünürüz ilk başta. Hem de bu yeni bir özellik de değil. Yıllardan beri kullanılan, üzerinde uzun süreler algoritma geliştirilen bir teknoloji. Ben de benzetme yaparak Tesla arabalarını örnek verdim. Siz yazın merak etmeyin uzun uzun okurum. İngilizce de biliyorum merak etmeyin. Sanırım forumda da yeni birisiniz. Evet, doktora tezi yazın diye bir kural yok. Ama keşke biraz daha dikkatli okusaydınız da forum kurallarını böyle yazım hataları yapmasaydınız.

Ben kullanıyorum diye size örnek verdim. O sizin düşünceniz, ifadeniz saygı duyarım.
Öle bir şey kast etmedim. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.
Uslubunuza dikkat etseydiniz aynı sekilde karşılık alırdınız.
Tez, Anti tez vardır.
Siz sadece "yanlış" kelimesi ile yanıtlarsanız bu tek yönlü tartışma olur lütfen. Çok yavan kaçar
Kendi düşüncenizi baz alarak "yanlış bilgilendirme" demek son yorumunuza yakışmadı.
Hepimiz sizin sayenizde öğrenmiş oluruz ucu açık kalmasın. Bende özür dilerim.
Beklemedeyim.

" Şarj işlemini hızlandırmak için gereken yüksek akımların enerji verimliliğini azalttığı ve hızlandırılmış kapasitenin ve gücün azalmasına neden olduğu bilinmektedir. " Yazının girişine dikkat. Türkçesi

Fast-charging can damage electric car batteries in just 25 cycles - Burada Türk araştırmacı yeni geliştirdiği algoritmayla hasarı azalttıgını belirtiyor. 12 Mar 2020 tarihinde

Scientists find fast charging destroys electric vehicle batteries (mart ayında gelişitirilen algoritma ile %20 daha az hasar verdiği belirtiliyor)

Son 3 haber farklı kaynaklardan benzer. Düşüncemin dayandığım noktaların bazılari. Sizden farkli birşey yazmadım. Google yazdım sırayla okudum. Örnekleri çoğaltabilirim.

Bakın şu önemli noktayı atlıyorsunuz. Sarj algoritmalari değişse bile batarya teknolojileri güncel değil. Halen eski Lion Lipo bataryalar var.

D6603 yanlış olduğunu düşündüğünüz yerler olması da yazının çoğunu yanlış yapmaz. Bir insanla aynı fikirde olmayışınız, eksik bilgiye sahip olmanız, ya da konuyu tam anlayamamış olmanız bir yazının düşüncenin yanlış (yada çoğunun yanlış) olduğu anlamına gelmez. İnsanları yargılamadan önce uslupla nereleri anlamadığınızı açıklayın bir bakın arkadaşın ne derdi varmış da buraya yazmış. ""Ben şuranın yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü....""

Öne çıkma düşüncene veriyorum.

Benim düşüncem hızlı şarj'in bataryaya fazla yüklenmesi ve ısıya maruz kaldığı için bataryayı yıpratması doğrultusunda. Saygılarımla.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı