Hocanın bilgisayarından USB belleğe virüs bulaştı

bursali

Hectopat
Yer
Bursa
Final projemin teslimi için flash belleğimi hocanın bilgisayarına takmıştım ve eve geldiğinde USB belleğin sekmesini açtığımda tekrardan USB bellek olarak göründüğü bir kısayol var. Açtığımda dosyalara gidebiliyorum ama ayrı bir sekmede açılıyor. Araştırdığımda virüs olduğunu gördüm ne yapabilirim? Bilgisayarı Malwarebytes ile tarattım bir şey çıkmadı. O flash belleğin içindekiler de benim için çok önemli.

resim_2024-01-15_212828616.png

Not: Hoca flashı taktığında tarama gibi bir şey yapmıştı ondan olabilir mi? Nasıl düzeltebilirim?

Final projemin teslimi için flash belleğimi hocanın bilgisayarına takmıştım ve eve geldiğinde USB belleğin sekmesini açtığımda tekrardan USB bellek olarak göründüğü bir kısayol var. Açtığımda dosyalara gidebiliyorum ama ayrı bir sekmede açılıyor. Araştırdığımda virüs olduğunu gördüm ne yapabilirim? Bilgisayarı Malwarebytes ile tarattım bir şey çıkmadı. O flash belleğin içindekiler de benim için çok önemli.

Eki Görüntüle 2085594

Not: Hoca flashı taktığında tarama gibi bir şey yapmıştı ondan olabilir mi? Nasıl düzeltebilirim?
Genelde büyük zararı olmuyor bu cins virüslerin, her şeyi taratın tam teşekküllü bir antivirüs ile eğer sorun yok derse yedekleyin formatlayın geçin.

Okul için de yazma izni kapatılabilen flaşlardan almaya çalışın bulursanız.

Eki Görüntüle 2085594

Kısayol virüsü diye biliyorum adını, ortaokul bilişim hocam öyle derdi hatta benim flaşıma da bu tarz virüsler için koruma yapmıştı. Flaşı açınca ilk klasöre tıklayıp ikinci bir klasöre daha tıklayınca kendi verilerime ulaşıyorum. Gayette işe yarıyor.

Arkadaşlar ben bu kısayolu istemeden açtım. Yarın teslim etmem gereken bir final projem daha var. Dosya aktarımında sıkıntı yaşatır mı? Kısayolu açınca galiba bilgisayara bulaşıyormuş. Dediğim gibi malwarebytes ile tarattım bir şey çıkmadı. Şimdi kaspersky free yüklüyorum onunla deneyeceğim.

Arkadaşlar ben bu kısayolu istemeden açtım. Yarın teslim etmem gereken bir final projem daha var. Dosya aktarımında sıkıntı yaşatır mı? Kısayolu açınca galiba bilgisayara bulaşıyormuş. Dediğim gibi malwarebytes ile tarattım bir şey çıkmadı. Şimdi kaspersky free yüklüyorum onunla deneyeceğim.
Bu tarz virüsler çok sıkıntı değil diye biliyorum. Sorunda yaşayacağınızı sanmıyorum. Buna benzer bir virüsle karşılaşmıştım windows defenderde icabına bakmayı becermişti.

Dosya kopyalama yapıştırmada da sıkıntı yaşamazsınız.

Geri
Yukarı