HOI 4 nasıl oynanır?

AngryKebab

Hectopat
İyi akşamlar arkadaşlar. Yıllardır strateji oyunlarına bayılırım ama genelde hep rts türünü oynadım. Turn-based oyunlara karşı hep ön yargım vardı ama bu ön yargıyı da Age of History 2'yi oynayarak aştım. Artık her türü de seviyorum. Zaman geçtikçe daha komplike strateji oyunları oynamak istiyorum ve karşıma HOI4, EU4, realpolitiks gibi oyunlar çıkıyor ve bu oyunları öğrenmek de işkence gibi görünüyor. Yt de bu oyunlar için rehber videoları 1 saat civarında. Bunları izlemek sıkıntı değil, 200 saat oynadım hala öğrenemedim diyen insanlar var. Ne yapmalıyım? Hiç olmasa bu oyunlara gelinceye kadar oynayabileceğim daha basit oyunlar var mı? Age of History 2 oynadım ama o çok basitti.

200 saatte öğrenemeyen yalan söylüyordur muhtemelen. Oyun o kadar da zor değil. 10 saate falan anlarsınız sonra geliştirirsiniz. Başlangıç için Almanya oynayabilirsiniz.

200 saatte öğrenemeyen yalan söylüyordur muhtemelen. Oyun o kadar da zor değil. 10 saate falan anlarsınız sonra geliştirirsiniz. Başlangıç için Almanya oynayabilirsiniz.
10 saatte anca temel şeyleri öğrenirsiniz. Oyunu öğrenmek için rahat 100 saatten fazla lazım. Her DLC oyuna yeni mekanik kattığı içinde bu süre daha da uzun oluyor.

Bende şu ara ilk defa strateji oynamaya kara verdim ve eu4 oynamaya başladım. Bir iki öğretici video izledikten sonra anladım. O kadar da zor değil gibi. Tabii ben osmanlıyı seçtim tam da yükseliş dönemlerinde :D

Oyunu öğrenmek kolay gelişmek zor. Önce temel şeyleri kavramaya bakın. Hangi fabrikadan ne kadar basmalıyım? Hangi birlik düzenini kullanmalıyım? En çok ne üretmeliyim? Ne zaman hangi ülkeyle savaşmalıyım? Bunları öğrenmek de tabiki tecrübe gerektirir. Tavsiyem Fransa gibi bir ayağı çukurda olmayan, Almanya gibi de belli bir zamanda savaş açması gereken ve uçağından tankına kadar her şeyi basması gerekmeyen bir ülkeyle başlamanız. Örneğin Macaristan olabilir, Hollanda olabilir, Romanya olabilir. Daha da uzatılır liste. Minor seçip güçlü bir devletin (tercihen Almanya) ittifakına katılıp cephe tutma derdi olmadan oynamanız. Bu sayede ihtiyacınıza göre ne üretmeniz gerektiğini ve birlikleri nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Onun dışında temel şeyleri öğrendikten sonra ülkelerin "makrolarını" öğrenmeniz gerekli. Makro dediğimiz şey bir ülkenin genel olarak nasıl oynandığıdır. Oyunun en başında bastığınız fabrika, gittiğiniz focus, ürettiğiniz ekipman, political powerinizi nereye harcadığınız makrodur. Bunu yapmakta başta çok zorlanacaksınız. Şimdi ne yapmalıyım diye kararsız kaldığınız olacak. 39 yılından da başlayabilirsiniz oyuna temelleri öğrenme aşamasında, ama bu oyundaki en önemli şey makrodur ve makro yapmayı bildikten sonra güzel bir şekilde oynarsınız o ülkeyi. Uzun oldu biraz. Özetle; oynayarak ve araştırarak öğreneceğiniz bir oyun. Emek vermeniz lazım. Ayrıca 200 saatte öğrenememe olayı gayet olası bir durum. O kadar fazla detay var ki oyunda 1000 küsür saatim olmasına rağmen her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Merak etmek ve araştırmak lazım. Başta öğrenmek zor gelecek ama öğrenince gerçekten çok zevkli.

Ayrıca İngilizceniz varsa güzel kanallar önerebilirim, yoksa başlangıç için Maxmarine'nin rehberleri iyidir.

Geri
Yukarı