Hoparlör ve Kulaklığı Aynı Anda Kullanamamak

SonVendetta

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhabalar, bu gün Amazon.com'dan aldığım Logitech G35 kulaklığım elime ulaştı fakat USB portundan bağladığımda sadece kulaklıktan veya sadece hoparlörümden ses geldiğini fark ettim. Benim istediğim ise ikisinden de aynı anda sesin gelmesi. Bu sorunumu nasıl çözebilirim?

Biraz araştırdım. Kulaklığınız 3.5 mm jak ile bağlıysa yapmak mümkün, ya da hep hoparlörden hem de monitörden ses getirmek mümkün. USB kulaklıkla yapmayı denedim olmadı, monitör ve ses sistemiyle yaptım. Yöntem çalışıyor demek ki.
  1. Başlat çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın.
  2. Kayıt Cihazları (Recording Devices) tıklayın.
  3. Mikrofon ayarlarının olduğu pencere açılacak. Listede beyaz boşluğa sağ tıklayın.
  4. Devre Dışı Bırakılmış ve Bağlantısı Kesilmiş aygıtları göster seçeneklerinin "ikisini de" işaretleyin.
  5. Listede belli belirsiz şekilde Stereo Mix diye bir aygıt gözükmeli.
  6. Stereo Mix'e sağ tıklayın ve Etkinleştir'e basın. (Enable)
  7. Tekrar Stereo Mix'e sağ tıklayın ve Özellikler'i açın.
  8. Açılan pencerede Dinle sekmesine gelin. "Bu aygıtı dinle" kutucuğunu işaretleyin.
  9. Kutucuğun hemen altındaki "Bu aygıtla kayıttan yürüt" listesinden, sesi duymak istediğiniz diğer donanımı seçin. Örneğin varsayılan ses aygıtı hoparlör ise, başka hangisinden aynısı gelsin istiyorsanız onu seçin. Monitör ya da kulaklık gibi.
  10. Bu pencereyi kapatabilirsiniz. Stereo Mix'e dönün ve onu varsayılan olarak seçin.
Özet olarak varsayılan ses aygıtı hoparlör, varsayılan mikrofon da Stereo Mix olacak. Stereo Mix, kulaklık/monitör için köprü vazifesi görecek. Bu şekilde yapmak mümkün. USB ses kartlı kulaklıkla da denedim ancak sanırım USB'li olduğu için aynı anda ses vermedi, tahminim o yönde.

Buna benzer bir Kulaklik çoklayici Kablosu GittiGidiyor'da 227303395 ile birden fazla ses kaynağından ses alabilirsin. Buna benzer bir ürünü arkadaşım almıştı. Ona atıyorum 2 tane farklı kulaklık taktın sesi alıyorsun. 1 kulaklığın birini sen takıp diğerini arkadaşın takmış olmuyor. Ancak gelen ses biraz daha az oluyor. O yüzden enerjisini başka yerden alan hoparlörde daha iyi işe yarar.

Biraz araştırdım. Kulaklığınız 3.5 mm jak ile bağlıysa yapmak mümkün, ya da hep hoparlörden hem de monitörden ses getirmek mümkün. USB kulaklıkla yapmayı denedim olmadı, monitör ve ses sistemiyle yaptım. Yöntem çalışıyor demek ki.
  1. Başlat çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın.
  2. Kayıt Cihazları (Recording Devices) tıklayın.
  3. Mikrofon ayarlarının olduğu pencere açılacak. Listede beyaz boşluğa sağ tıklayın.
  4. Devre Dışı Bırakılmış ve Bağlantısı Kesilmiş aygıtları göster seçeneklerinin "ikisini de" işaretleyin.
  5. Listede belli belirsiz şekilde Stereo Mix diye bir aygıt gözükmeli.
  6. Stereo Mix'e sağ tıklayın ve Etkinleştir'e basın. (Enable)
  7. Tekrar Stereo Mix'e sağ tıklayın ve Özellikler'i açın.
  8. Açılan pencerede Dinle sekmesine gelin. "Bu aygıtı dinle" kutucuğunu işaretleyin.
  9. Kutucuğun hemen altındaki "Bu aygıtla kayıttan yürüt" listesinden, sesi duymak istediğiniz diğer donanımı seçin. Örneğin varsayılan ses aygıtı hoparlör ise, başka hangisinden aynısı gelsin istiyorsanız onu seçin. Monitör ya da kulaklık gibi.
  10. Bu pencereyi kapatabilirsiniz. Stereo Mix'e dönün ve onu varsayılan olarak seçin.
Özet olarak varsayılan ses aygıtı hoparlör, varsayılan mikrofon da Stereo Mix olacak. Stereo Mix, kulaklık/monitör için köprü vazifesi görecek. Bu şekilde yapmak mümkün. USB ses kartlı kulaklıkla da denedim ancak sanırım USB'li olduğu için aynı anda ses vermedi, tahminim o yönde.
USB'den 3.5 mm jaka çevirici var mıdır?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı