Hosting süresi bitince ne yapılmalı?

Furkan 42

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar WordPress ile site yapıp satmayı düşünüyorum aklıma takılan bir soru var domain ve hosting alırken belirli bir sürelik alıyoruz. Diyelim ki 1 yıllık aldım. 1 yıl dolduktan sonra müşteriye tekrar ulaşıp parasını alıp tekrardan mı satın almamız gerekiyor. Kafam karıştı bayağı. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar WordPress ile site yapıp satmayı düşünüyorum aklıma takılan bir soru var domain ve hosting alırken belirli bir sürelik alıyoruz. Diyelim ki 1 yıllık aldım. 1 yıl dolduktan sonra müşteriye tekrar ulaşıp parasını alıp tekrardan mı satın almamız gerekiyor. Kafam karıştı bayağı. Yardımcı olur musunuz?
Evet yenilenmesi gerekiyor. Senin sunucunsa sen yenileyeceksin paranla.

Domainler 1 Yıllık veya üstü şeklinde kiralanır, eğer süresi biterse yenilemeniz gerekir eğer yenilemek istemiyorsanız sağlayıcıyla iletişime geçilerek iptal edilir. Hosting için bu değişir 1 Ay ve üstü seçenekleriyle gelir, eğer süresi biterse yenilemeniz gerekir eğer yenilemek istemiyorsanız sağlayıcıyla iletişime geçilerek iptal edilir.

Şimdi sana iki yöntemden bahsedeceğim;

1- Hosting ve domainleri müşteri kendi adına satın alır. Sen önereceğin paketi müşteriye aldırırsın. Sitesini yaparsın her yıl müşteri peşinde koşmazsın kendisi ister yeniler ister yenilemez. İş yükün azalır.

2- Bir VDS kiralarsın ve centos işletim sistemi kurup plesk panel yüklersin. Genelde plesk bedavaya gelir. VDS satan firma halleder lisans konusunu. Müşterilerinin hostinglerini kendi sanal sunucunda barındırırsın ve her yıl yenileme ücretini kendin talep edersin. 5 - 10 müşteri buldunmu VDS artık bedavaya gelmeye başlar. Kendi sitelerin varsa onlarıda bedava barındırmış olursun. Böylece hem yapıp sattığın sitelerden hemde her yıl hosting yenilemelerinden para kazanırsın. VDS'den anlamam diyorsan bir bayi hosting satın alarakda bu işi yürütebilirsin. Domain içinde bir firma bulmana gerek yok kendin bedava domain bayiliği alabilirsin Böylece müşterilerinin hem hosting hem domain yenilemelerinden para kazanırsın.

2. yöntem birazdaha geliştirlebilir örneğin bir wisecp veya whmcs script edinerek bu işi daha profesyonel yönetebilirsin. Hosting firması gibi müşterilerin kayıt olur yenilemelerde sms ve mail alır sistem üzerinden ödemelerini yaparak otomatik hizmet uzatabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı