Çözüldü HP 15-DA2010NT Hackintosh Kuruluma Geçmiyor

• Konuyu başlatan mvm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 737
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mvm

Zeptopat
Daha fazla  
Selamlar. Diğer bir başlıkta belirttiğim gibi, Windows 10 içeren "HP 15-DA2010NT 9CN02EA i7-10510U 8 GB 256 GB 4 GB VGA" cihazıma dual boot macOS yüklemeye çalışıyorum, konunun çok acemisi olarak ve boottan kurulum aşamasına geçemedim. Bu konuda ilgililerin, bilgililerin yardımına, önerilerine ihtiyacım var.

Cihazın parçalarının bu geçiş için uygunluğunu bilmiyorum maalesef.

• SSD: NVMe M2 "KIOXIA KBG30ZMV256G"
  • Ekran kartları: Onboard Intel UHD ve harici NVIDIA MX130
  • Wi-Fi Realtek (Wi-Fi çalışmasa da olur.)

Technopat'taki Monterey imajını USB'ye yükleyip boot edince, bu mesaja eklediğim görüntülerdeki sonuçlarla (hatalarla?) karşılaştım.

İlk resim (son satırı "AppleCredentialMana" olan), ilk boot denememde takılan yer. İkinci resimdeki sonuç ise, tekrar boot edip önce "CleanNvram"i çalıştırdıktan sonraki bootta karşılaştığım sonuç.

EFI/OC config dosyam ve bu boot girişimlerimde USB kök dizinde oluşan iki adet log dosyası şu şekilde:

config.plist
log 1
log 2

Tam olarak nasıl bir sorundan dolayı kurulumun takıldığını bilmiyorum ve her türlü çözüm önerisine açığım. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    107,2 KB · Görüntüleme: 77
  • 2.jpg
    2.jpg
    127,7 KB · Görüntüleme: 72
Çözüm
Merhabalar. Önceki konunuzda evde değildim, kusura bakmayın. Üstteki config çalışmazsa bir de bununla test edersiniz:
Test etmeden önce Reset NVRAM'ı unutmayın.
Merhabalar. Önceki konunuzda evde değildim, kusura bakmayın. Üstteki config çalışmazsa bir de bununla test edersiniz:

Çözüm
Deneyiniz:

Hocam, çok teşekkür ederim, bu config dosyasını kullanarak ilk kez kuruluma geçebildim ve hatta kurulumu tamamlayıp Monterey masaüstüne ulaşabildim ama sistemde genel olarak bir ağırlık, kasıntı var.

İki kez de oturumun aniden kapanmasına neden olan WindowServer hatası aldım. Bu hataya dair görüntülenen çok uzun hata mesajının üst kısımlarındaki temel bazı bilgileri txt dosyası olarak kaydettim: WindowServer Hata Logu

Teşekkür ederim, deneyeceğim. Yiğit Gençer'in config dosyasıyla kurulum yapmadan önce Reset NVRAM yapmamıştım sanırım, acaba bunun da sistemsel yavaşlık/kasıntıya etkisi olmuş olabilir mi? Şimdi sizin paylaştığınız config dosyasıyla da bir kurulum deneyeceğim ve bu sefer önce Reset NVRAM yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurulum öncesi çeşitli EFI/config denemeleri sonrası, kuruluma geçmeden önce yapılması önerilir. Kasıntı sebebi UHD ekran kartınızın değerleri, Yiğit'in attığı configte bulunmaması. Log ise bellek ile alakalı dursa da, müsait bir vaktinizde bir de benim attığımı denemenizde fayda var. Log'daki hata devam ederse başka çözümler deneriz.

Kurulum öncesi çeşitli EFI/config denemeleri sonrası, kuruluma geçmeden önce yapılması önerilir. Kasıntı sebebi UHD ekran kartınızın değerleri, Yiğit'in attığı configte bulunmaması. Log ise bellek ile alakalı dursa da, müsait bir vaktinizde bir de benim attığımı denemenizde fayda var. Log'daki hata devam ederse başka çözümler deneriz.

Teşekkür ederim açıklama için. macOS "Dikte" özelliğinin çevrimdışı ve sürekli çalışmasının, Mojave'den sonraki sürümlerde devre dışı bırakıldığı veya zorlaştırıldığına dair bir şey okudum, bu nedenle sizin config dosyanızla birlikte Mojave kurulumu denemek istedim.

Windows'ta Paragon yazılımında, Monterey kurulu sürücüyü macOS formatında formatladım (yanlış hatırlamıyorsam). Sonra USB'yle boot ettim, kurulum sorunsuz ve hızlı/akıcı başladı ama "Mojave'nin kurulabileceği sürücü bulunamadı" gibisinden bir hatayla karşılaştım kurulumun grafik arayüz kısmında, disklerin görüntülendiği bir bilgi ekranında. Windows disklerim görünüyordu (C ve D ama isimleri farklıydı, Disk1 ve Disk2 gibi bir şey) ve USB sürücü de görünüyordu ama yaklaşık 40 GB olan ve az önce Windows'tayken formatladığım macOS diski pasif görünüyordu, onun üzerine sağ tıklayıp orada listede verdiği (şu an adını unuttuğum, macOS'a özgü olduğunu tahmin ettiğim) bir formatta biçimlendirdim (veya formatladığımı sanıp başka bir işlem yaptım). Ama yine tanımadı sürücüyü ve Windows'a dönüp orada tekrar Paragon'la formatlayayım diye çıkış yaptıktan sonra USB boot seçeneklerinde artık Windows'un görünmediğini fark ettim. Sadece USB kurulum sürücüsü görünüyordu (ne windows, ne mac). USB'yi çıkarıp cihazı yeniden başlattım, boot edilebilecek bir sürücü bulunamadığı hata mesajıyla karşılaştım. (boot device not found 3F0 error)

Sanırım Mojave kurulumu sırasında "mac kurulacak disk bulunmadı" hatasıyla karşılaştığım yerde o disk yönetim arayüzündeki formatlama (veya her ney yaptıysam) onu yapmamalıydım, hemen Windows'a dönüp Paragon'da yapmalıydım bunu. Orada yaptığım işlem (pasif/gri görünen mac sürücüsüne sağ tıklayıp biçimlendirme) sonrası Windows boot sorunu başladı. Şimdi bu sorunu çözmeye çalışıyorum, çözdükten sonra Mojave kurulumunu tekrar deneyeceğim. Çözemezsem buradan, sizlerden yardım istemem gerekecek.

Bu arada, Monterey'de olduğunu söylediğim yavaşlık/kasıntı bugünkü boot sorunu öncesindeki son kullanışımda epeyce düzelmişti, ben bunun için özel bir şey yapmadığım halde. Açılıştan (oturum açtıktan) bir süre sonra kasıntı yok denecek kadar azaldı. Sistem (monterey) kendi kendini düzelten bir şeyler yaptı belki bilmiyorum.

İlginiz, yardımlarınız için çok teşekkürler.

Hocam, evet, sizin paylaştığınız config dosyasıyla kasıntısız çalışan bir Monterey kurmayı başardım, çok teşekkür ederim.

USB kulaklık/mikrofon otomatik olarak tanındı ama onboard Realtek (a4lc236) sürücü tanınmadı, bununla ilgili bir çözüm öneriniz varsa denemek isterim.

Bir de, bana sunduğunuz config dosyası özel olarak Monterey'e göre mi yoksa diğerleri için de kullanılabilir mi? Dikte özelliğinin süre sınırı olmadan ve çevrimdışı çalıştığı son versiyon Mojave imiş bir kaynakta okuduğuma göre ve bu nedenle onu kurmayı denemek istiyorum. Sizin sağladığınız config dosyasıyla denediğimde "Bu macOS işletim sistemi bu platformda desteklenmiyor" gibisinden bir hata mesajı verdi, konuyu araştırınca config dosyasındaki boot argümanları arasına -no_compat_check ibaresini eklemek gerektiği bilgisine rastladım ve bunu deneyince o hata çıkmadı ama başka kernel hatalarıyla karşılaştım.

Aynı bilgisayar için Mojave kurulumuna yönelik olarak, daha önce verdiğiniz config dosyasında benim yapabileceğim basit bir düzenleme var mıdır yoksa çok farklı bir config mi gerekir? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Comet Lake'i, Mojave veya High Sierra'da kullanabilmek için SPOOF lazım. -no_compat_check birnevi ölü, en son Clover'da gördüğüm komut. Aşmanı sağlamaz, sağlasa bile kurulumda/kurulum sonrasında sorun yaşarsın SPOOF gerektiği için. Config'i Mojave'de de kullanabiliyor olman gerek. Ek soruların için yeni konu aç, oradan devam edelim. Çözüldü olarak işaretliyorum.

Geri
Yukarı