HP 15s EQ1040NT RAM ve SSD yükseltme

yezzrl

Decapat
Daha fazla  
Başlıkta da yazdığım gibi laptopumun RAM'i ve SSD'si yetersiz geliyor. Ben de yükseltme yapmak istiyorum bununla alakalı iki tane sorum var:

1: HP S1 2E2M5AA 8GB DDR4 3200 MHz CL22 Notebook Bellek Fiyatları ve Özellikleri bilgisayardaki takılı RAM 4x2 olduğu için 1 tanesini satıp yerine 8 GB'lık bu RAM'i almak istiyorum sizce uyumlu olur mu? RAM'in tüm özelliklerinin fotoğrafını attım.

2: Bilgisayarımdaki SSD 256 GB M.2 SSD, acaba tüm M.2 SSD'ler benim bilgisayarımla uyumlu olur mu?

Bilgisayar özellikleri:
  • HP 15s EQ1040NT)
  • Ryzen 3 4300u.
  • Radeon Vega 5 (paylaşımlı)
  • HP 8707 (anakart)
  • Samsung M471A5244CB0-CWE DDR4 3200MHz 4x2 RAM.
  • KBG40ZNV256g Kioxia M.2 256 GB SSD.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22,4 KB · Görüntüleme: 27
2. sorunuz için: NVMe desteği olup olmadığını bilmeniz gerekir. Her M.2 NVMe desteklememektedir maalesef, onun yerine M.2 SATA olan SSD'leri çalıştırıyor olabilir eğer ki desteklemiyorsa.

İlk soru için ise: Öncelikle almak istediğiniz RAM'in CL değeri çok yüksek ve aksine 3200MHz. Uyumluluğunu kontrol ettikten sonra tekrar yazarım.

Edit: Kendi sitesinden baktığımda üzerindeki SSD NVMe olarak gözüküyor.
Muhtemelen bilgisayarınız bu(Resmi sayfa)

• 8 GB DDR4-2666 SDRAM (2 X 4 GB)
  • Dahili sürücü256 GB pcıe® nvme™ M.2 SSD

Ramleriniz de 2666MHz imiş. Markasının illaki HP olmasını gerektiren bir kural yok. DDR4 notebook RAM'lerinden alabilirsiniz. Ama 8+4 takmak ne kadar sağlıklı olur, orası için bir bilgi veremeyeceğim maalesef.

Ki tek slot 8 GB çalışmasından daha iyi şu anda iki adet 4 GB RAM oluşu Dual çalışıyor olabilirler.

Son düzenleme:
Mesajımı düzenledim. Kuvvetle muhtemel hepsi. O 256 GB'lık SSD'nizin slotuna takacağınız çoğu NVMe destekli SSD çalışır diye düşünüyorum. Ama SSD alırken yorumlarına ve incelemelerine bakmanızı tavsiye ederim.

Vatan Bilgisayar- Kingston A2000 500GB piyasaya oranla bir tık ucuz ve budget sınıf bir SSD.

8+4'te bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum o konuda araştırma yapmıştım çünkü. Cevaplarınız için teşekkürler.

Rica ederim, sıkıntı değil ama iyi performans alıp alamayacağınız meçhul. Ayrıca eğer ki anakartınız desteklemiyorsa 3200 MHz RAM de çalışmayabilir.

Ben zaten 3200 MHz konusunda yanılıyormuşum görev yöneticisinden de baktım 2666 MHz yazıyordu o yüzden büyük bir hatadan döndüm😀 tekrardan sağ olun.

Hatanız büyük olmazdı, muhtemelen anakartınızın desteklediği en yüksek hızda çalışırdı ama 16 GB RAM gerektiren işlemler yapmayacaksanız elinizdeki RAM'ler işinizi görür diye düşünüyorum. Eğer ki yapacağım derseniz de illaki HP marka almanıza gerek yok, 2666 MHz olan RAM'lerden önerilen markalardan birini tercih edebilirsiniz.

16 GB yapardım ama 2 tane RAM'i satamam diye düşündüm 1 tanesini tanıdık birine satacağım diğerinin de satılmama ihtimali yüksek eğer tanıdığınız iyi fiyat verebilecek birisi olursa hayır demem.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı