HP 17-AN005nt açılmıyor

ŞevKo

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Vatan Bilgisayar'dan HP Omen serisi (Omen by HP 17-AN005nt Core i7 7700HQ 2.8GHz-16 GB-2TB+256SSD-17.3-GTX1050 TI-Windows 10) oyuncu dizüstü bilgisayarı 2 sene önce 7.000 TL civarında satın almıştım. Bir anlık sinirle ekranı kapama istikameti aksine bastırdım ve ekran geriye doğru açılma son noktasından da geriye giderek fotolarda görüldüğü şekliyle kırıldı. Şimdi PC'yi açtığımda fanlar çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. 15-20 saniye sonra fanlarda çalışmayı yavaşlatıyor. İlk açılıştaki o heybetli fan çalışmaları olmuyor.

Ekran alt makaslarından kanırtılmış. Görüntü gelen kısmında gözle görünür bir hasar yok. İçini açtığımda anakart üzerinde gözle görünür bir hasar yok. M.2 diski masaüstü bilgisayarımda denedim sorun yok Win açılıyor. Sorun ekrandadır diye TV'ye HDMI ile bağladım ancak yine görüntü yok ve PC yine şahlanarak açılmıyor.

RAM'leri test edecek ortamım olmadı. Ekran kartı ve işlemci ana karta dahil olduğundan ne durumdalar bilmiyorum ama ekranı ters yöne iktirmek suretiyle kırmanın da bu parçalara zarar vereceğine pek ihtimal vermiyorum. Ekrana ait kablo ekran bağlantı yerine yakın geçtiğinden biraz ezilmiş ama sıyrık kopuk yok. Bundan dolayı kısa devre ya da korumaya geçebileceği düşüncesiyle ekrana kablosunu soketinden çıkardım ama sonuç aynı :(
uzman arkadaşlardan istediğim yardım konuları ise;

1-) sorunun ne olabileceği (kısa devre, koruma, RAM, anakart vs.)
2-) HP servisine götürüp ücretli/ücretsiz hasar tespiti yaptırabilir miyim? (tamiratın ücreti yüksek olursa ki sorun anakartta ise tamirat ücreti yüksek olur. En azından arızasını tespit edip satış için rakam verebilirim. Araştırdığım kadarıyla HP Omen'in M.2 diskine kadar tüm parçaları Amerika'dan geliyor. Ana kartı özel üretimmiş herhalde. Bilindik Kingston vb gibi markalar değil. Yanılıyor olabilirim)
3-) HP servisi bu hizmeti sunmuyorsa sadece hasar tespiti için nereye gösterebilirim? Köklü ve güvenilir olması gerek. Bu konuda çekincelerim var. Maalesef ki parça çalma, değiştirme vs.)
4-) tespit yapıldığında sorun ana kartta ise internetten yaptığım araştırmalardan anakart tamirine gidilebiliyormuş. Bu işe girilir mi?

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

Ekran kartında problem olduğunu düşünüyorum eğer ram veya anakartta olmasa bile muadil ekran kartı takıp dene demek isterdim ama laptop :( Olur mu bilmiyorum bu yüzden sana tavsiyem eğer ekran kartını deneyemiyorsan servise götürmen ve kesecekleri faturayı ödemen.

Ekran kartında problem olduğunu düşünüyorum eğer ram veya anakartta olmasa bile muadil ekran kartı takıp dene demek isterdim ama laptop :( Olur mu bilmiyorum bu yüzden sana tavsiyem eğer ekran kartını deneyemiyorsan servise götürmen ve kesecekleri faturayı ödemen.

İşte önce problemi öğrensem ona göre yaptırma yada arızalı haliyle ne verirlerse satma yoluna gideceğim. Ramleri satmak için letgo ya koymuştum birisi aradı bu işleri yapıyormuş. Ana kartta arıza varsa ramler hariç 600 e alırım dedi. Heralde onlar parça parça satıyolar. Klevye fan felan.. Ramlerde 400 etse 1000. Ama ya ana kartta sorun yoksa o zamanda hurda niyetine vermiş olacağım. Bi ekranla pc canlanır. O yüzden ilk yapmam gereken hp servisine verip arıza tespiti yaptırmak olacak heralde 😔

Geri
Yukarı