HP 250 G7 laptop tarayıcıda 95 dereceye çıkıyor

Ravenous0

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia-exceria SSD
Merhaba arkadaşlar, ikinci el olarak satın aldığım yükseltilmiş HP 250 G7 cihazım da bazı sıcaklık problemleri yaşamaya başladım. Belirli bir süre kullanımımı engelleyen bir sorun yaşamadım ancak bir gün tarayıcıda (Firefox) takılırken bile ani de 95 dereceye çıktığını ve fan hızının en sona geldiğini gördüm, cihaza zarar vermemek için yeniden başlattım. Açıldığında normal sıcaklık değerlerinde iken Firefox'a girdiğimde coşuyordu. Arkadaşıma laptopunda Firefox denemesini söyledim ve onda da işlemci kullanımı aniden %100e çıkıyordu. Laptoptan kaynaklı olmadığını düşünüp Chrome da takılmaya başlamıştım ki Windows hizmetleriyle yeniden 90-95 seviyelerine çıktığını gördüm.

Bakımını yaptırabileceğim bir dönemde olmadığım için 2 hafta gibi bir süre işlemci hızını sınırlayarak 1.3GHz de kullandım. Bir gün önce termal macun ve fan bakımını yaptırdım. Şu anda kullanırken bir problem yok gibi ancak HWMonitor ve Core Temp gibi uygulamalarla sürekli kontrol ediyorum. Tarayıcıda takılırken ortalama 45-55 sıcaklık değerlerinde seyretse de ani zıplamalarla saniyelik olarak 75 80 gibi değerler görüyor. ( Core Temp uygulamasına Max kısmı genelde 85 derece oluyor oradan biliyorum) bir işle uğraşırken sürekli bakıyorum aslında sabit şekilde 45-55 arasında ancak bu ani zıplamalar bir sorunun işaretçisi mi emin olamadım. Sizlere sormak istedim. Şu an da bu yazıyı yazarken 45-50 derece arasında gidip gelen sıcaklık değeri var ancak Core Temp uygulamasındaki maksimum değer 87.

Not: İlk laptop deneyimim bundan önce sürekli masaüstü bilgisayar kullandım. Bu sıcaklık değerleri ve bu ani zıplamalar bir laptop için normal mi bilemiyorum. Masaüstü bilgisayarımda en yoğun işimde bile 70 75derece maksimum olduğu için şu an laptop da yaşadığım sorun mu yoksa normal mi emin değilim.

Yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Laptop donanım bilgileri;
HP 250 G7.
i7-1065G7
16 GB RAM.
512 SSD Kioxia-Exceria

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar macun eridiği için ısınmıştır tam performansta çalışan bir cihaz için bence 75 derece makbuldur.
Teşekkür ederim yanıtın için, bakımını ve macum değişimini 1 gün önce yaptırdım. Ancak dediğim o ani zıplamalar devam ediyor. Yani aslında o sıcaklıkta çalışmıyor ama saniyelik artışlar var.
Örnek vermem gerekirse 2 saatlik tarayıcı gezintimde genelde 55 60 da çalışan laptopumun Core Temp kayıtları;

Maksimum sıcaklık değerlerinde 1 saniye gibi bir sürede kalmasına rağmen sizlere sormak istedim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    13,5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı