Çözüldü HP 5ZU98AA 23.8" vs Acer KG241PBMIDPX 24"

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alpay Bozel

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, oyun için monitör alacağım fakat aklımda iki monitör var ve kararsızım.

HP 24X 5zu98aa ve Acer KG241PBMIDpx.

Aralarında dinamik kontrast farkı var. Acer 100.000.000:1 HP ise 10.000.000:1 hangisini seçmeliyim? Acer olan kuzenimde var ve deneyimledim, renkleri de güzel ama HP istiyorum çünkü G-Sync'e teknolojisi var ve eğilip döndürülebiliyor.
Kuzenimde Acer KG241QPbiip modeli var yanlış yazmışım!

Son düzenleme:
Çözüm
Teknik dökümanında yazan bu: "Kontrast oranı1000:1 statik; 12000000:1 dinamik ".

Varsayalım ki dinamik oran dediğiniz gibi düşük çıksın. Panel özellikleri aynı. Özünde 1000'e 1 orana sahipler. Birkaç hile ile oranı milyonlara çıkarıyorlar. TN panelde kontrast ve renk beklentiniz çok yüksek olmasın. (Zaten benzer bir monitörde deneyiminiz olmuş) Modeller arasında da devasa fark aramayın. Hızlı tepki, iş görür bir kontrast ve kör etmeyecek bir renk dengesi olur o panellerde. İkisi arasında bunu dert etmeyin. Hoşunuza gideni ve cebinizi delmeyeni alın gitsin.
İkisinde de FreeSync teknolojisi var. İkisi de TN panel. Acer 24" demiş ama kullanılabilir alan 23.8 olabilir, 0.2" daha fazla olsa bile yine de önemli bir avantaj değil bence. İkisinin de statik kontrast değeri 1000:1. Dinamik kontrast değerine gelince Acer 100.000.000 diyor ve HP ise 120.000.000. Sonuç olarak HP daha avantajlı duruyor. Zaten sizin de gönlünüz ondan yana gibi duruyor. Acer için avantaj bulamadım. Sizin için hareketli olma imkanı da öne çıkmış. HP alın geçin o zaman. Zaten birbirlerine büyük bir üstünlük sağlayamıyorlar.

İkisinde de FreeSync teknolojisi var. İkisi de TN panel. Acer 24" demiş ama kullanılabilir alan 23.8 olabilir, 0.2" daha fazla olsa bile yine de önemli bir avantaj değil bence. İkisinin de statik kontrast değeri 1000:1. dinamik kontrast değerine gelince Acer 100.000.000 diyor ve HP ise 120.000.000. sonuç olarak HP daha avantajlı duruyor. Zaten sizin de gönlünüz ondan yana gibi duruyor. Acer için avantaj bulamadım. Sizin için hareketli olma imkanı da öne çıkmış. HP alın geçin o zaman. Zaten birbirlerine büyük bir üstünlük sağlayamıyorlar.

HP 120.000.000 değil sanırım 10.000.000 olması gerek öyle biliyorum. Ama zaten gönlümde HP vardı fakat 10.000.000 ise fark olur mu aralarında.

Teknik dökümanında yazan bu: "Kontrast oranı1000:1 statik; 12000000:1 dinamik ".

Varsayalım ki dinamik oran dediğiniz gibi düşük çıksın. Panel özellikleri aynı. Özünde 1000'e 1 orana sahipler. Birkaç hile ile oranı milyonlara çıkarıyorlar. TN panelde kontrast ve renk beklentiniz çok yüksek olmasın. (Zaten benzer bir monitörde deneyiminiz olmuş) Modeller arasında da devasa fark aramayın. Hızlı tepki, iş görür bir kontrast ve kör etmeyecek bir renk dengesi olur o panellerde. İkisi arasında bunu dert etmeyin. Hoşunuza gideni ve cebinizi delmeyeni alın gitsin.

Çözüm

Geri
Yukarı