HP Compaq 6720S İşlemci değişirse Onboard GPU değişir mi?

Ali Kemal Özmen

Hectopat
Daha fazla  
Benim HP Compaq 6720S laptobum var. 10 yıllık bir laptop. Birkaç ay sonra yeni laptop almayı düşünüyorum. Hardisk'i çökmüştü. Format atıp sürücüleri kurdum, özellikleri şöyle;

Intel Celeron M530 1.73 GHz
1 GB RAM (2 GB artırdım)
Intel GMA X3100 251MB ekran kartı
Windows 7 ultimate
120 GB HDD
Sorum şu, şimdilik işlemcisini değiştirsem onboard ekran kartı değişir mi? Benim oynamak istediğim MTA San Andreas.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dahili GPU anakarta lehimlidir diye biliyorum. Bu gömülü GPU'yu sökebilen çok az başarılı bilgisayarcı var.
Gömülü GPUları anakarttan ayırmak için başarılı bilgisayarcı olmakla beraber BGA Rework Station da lazım.
HTB1hlK.FVXXXXX6XXXXq6xXFXXXi.jpg

Kuzey köprüsü sökülse bile yükseltilmesi imkansız. Mikro işlemci değişimi için BGA cihazları şart değil. Sıcak hava istasyonu ve SMD vakum kalemi gibi basit malzemelerle çok rahat bir biçimde değiştirilebiliyor. Tabi profesyonel cihazlar ve işçilik başarım oranına paraleldir.

Sıcak hava istasyonu ile her çipi değiştirmek olmuyor, değiştirseniz bile her 10 anakarttan 9u mahf olur.

Sıcak hava istasyonu ile her çipi değiştirmek olmuyor, değiştirseniz bile her 10 anakarttan 9u mahf olur.
Sıcak hava istasyonu ile mikro işlemci, emmc ve bellek yongaları gibi balling yapısına sahip olan bir çok bileşenin onarımını BGA cihazı olmadan rahatlıkla yapılabilir. El işçiliği iyi seviyede olduğu sürece başarım oranı her zaman yüksektir. Asla 10/9 gibi bir oran vermezsiniz. 10/9 yapacak kişi zaten elektronik işini bıraksın. En azından benim teknik servisimde böyle bir oran göremezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı