HP EliteDesk G1 5 kere kısa bipliyor

ShackShucka

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, elimde HP EliteDesk G1 800 SFF kasa var ve 5 kisa bip yapıyor ,sonra fan hızlanıyor. HP'nin sitesinde benim kasa için bu hata Pre Video Memory Card deniyor. Çözümü de yazıyor da ben çok anlamadım. Acaba ekran kartı mı takmalıyım çünkü kendi ekran kartı Intel HD Graphics 4600'du, dahili yani? Kasanın içiyle de hiç oynamamıştım, sadece 4 GB RAM takmıştım ilk geldiğinde. Kendi kendine ne olmuş olabilir? Bilen biri yardım etse olur mu? Yeni aldım PC'yi. Sinir oldum, kaç gündür bununla uğraşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızda iki RAM çubuğu varsa, birini çıkarın ve bilgisayarı başlatmayı deneyin.

Gerekirse kalan çubuğu çıkarın ve ilk çıkarılan çubuğu tekrar takın.

Yalnızca bir RAM belleğiniz varsa, başka bir bilgisayarda test edin veya yenisini satın alın.

Kendiniz de yazmışsınız, ram taktım diye. Muhtemelen uyumsuz bir ram takmaya çalıştınız, video öncesi bellek hatası vermiş bu yüzden. Kasadaki gücü kesip güvenli biçimde taktığınız rami çıkarın. Sonra tekrar açmayı deneyin.

Kendiniz de yazmışsınız, ram taktım diye. Muhtemelen uyumsuz bir ram takmaya çalıştınız, video öncesi bellek hatası vermiş bu yüzden. Kasadaki gücü kesip güvenli biçimde taktığınız rami çıkarın. Sonra tekrar açmayı deneyin.
Ama ben o ramla kullanıyordum 4gb ram vardi bende 4 gb ram taktım 8 gb olmuştu kullanmıştım hem şuan onu çıkardım sadece kasanin kendi rami takili yine hata veriyor
Bu arada buydu

Dosya Ekleri

• touchmaster_20210508-42712.jpeg
    touchmaster_20210508-42712.jpeg
    105,8 KB · Görüntüleme: 34
Sorunsuz şekilde kullandıysanız ramleri söküp silgi yardımı ile pinlerin olduğu kısmı temizleyin. Uyumlu iki adet ram varsa eğer ikisiyle de ayrı ayrı bilgisayarı çalıştırmayı deneyin. Bu sırada farklı slota takmayı da deneyebilirsiniz. Bunları uyduladıktan sonra sorun çözülmezse farklı çözüm yollarını denersiniz.

Sorunsuz şekilde kullandıysanız ramleri söküp silgi yardımı ile pinlerin olduğu kısmı temizleyin. Uyumlu iki adet ram varsa eğer ikisiyle de ayrı ayrı bilgisayarı çalıştırmayı deneyin. Bu sırada farklı slota takmayı da deneyebilirsiniz. Bunları uyduladıktan sonra sorun çözülmezse farklı çözüm yollarını denersiniz.
Onları denedim ya olmadı
Demin bir şey fark ettim iki rami birden takınca o bip sesi 5 5 devam ediyor ve güç tuşu kırmızı oluyor sadece ramlarin birini takarsam guc tuşu Beyaz oluyor yanıp sönmüyor hem 5 beep yapip duruyor

Ramleri yerine tam oturttuğundan emin misin? Bazen biraz zor geçiyor. Tam oturmuyorsa da bu hatayı verebilir. Normalde kolay bozulan parçalar değildir ama gücü kesmeden herhangi bir işlem yapmaya çalışmış mıydın?

Ayrıca burada aynı sorunu yaşayanlar var. Göz atmanı tavsiye ederim.

Ramleri yerine tam oturttuğundan emin misin? Bazen biraz zor geçiyor. Tam oturmuyorsa da bu hatayı verebilir. Normalde kolay bozulan parçalar değildir ama gücü kesmeden herhangi bir işlem yapmaya çalışmış mıydın?

Ayrıca burada aynı sorunu yaşayanlar var. Göz atmanı tavsiye ederim.

Bilmiyorum ki yapmadım sanırım ama ram bozuk olamaz çünkü baska kasada kullanıyorum bu kasada kullanamıyorum tam da oturuyor yani yandaki şeyler tık ediyor. İngilizcem iyi değil pek anlamıyorum ondan bak ben benim pc için bunu bulmuştum hp de sen anlar mısın bak resimde.
Bir de bir süre sonra fan neden çok hızlanır onu biliyor musun

Dosya Ekleri

• touchmaster_20210508-42712.jpeg
    touchmaster_20210508-42712.jpeg
    105,8 KB · Görüntüleme: 27
Pre–video memory error, yani video öncesi bellek hatası veriyor. Anakart sırayla donanımları kısa sürede test eder, grafik biriminden önce de ramler test edilir.
–Ramde sorun yok, başka anakartta kullandım, anakart ile uyumlu, temizledim, yerine oturtuyorum, farklı slotlarda deniyorum diyorsan eğer ya slot ya da anakartta problem olabilir. Normal şartlarda çalışması gerekiyor çünkü.

Bu videoda slot arızasına bir örnek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam genelde gücü kestiğiniz zaman pek bir sorun olmaz. Hatta ben donanım değişikliği yapacağım sırada gücü kestikten sonra o an sistemde olan statik elektriğin de boşalması için birkaç saniye güç tuşuna basarım. Donanım değişikliği yaptıktan sonra veya yapmadan evvel bios pilini söküp biraz bekledikten sonra tekrar takarım. Şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. 4 slotun birden arızalanması pek olası değil ancak bir slottaki arıza nedeniyle açılmıyor da olabilir.

Denemeyi kurt yemedi derler bizim burada. Gücü kesip, açma düğmesine bir süre basılı tutun. Sonra bios pilini dikkatli şekilde çentik kısmından çıkarın. Birkaç dakika kadar bekleyin. Ardından pili takın, gücü verin. Açmayı deneyin. Bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum ama sorunun devam etmesi durumunda aynı şekilde gücü kesip açma tuşuna birkaç saniye basılı tutun. Ardından varsa harici grafik kartını söküp onboard grafik kartıyla sistemi çalıştırmayı deneyin.

Anakart yalnızca çiplerden oluşan bir bileşen olmadığı için farklı sebeplerden dolayı bozulabilir. Bazen kullanıma bağlı olarak da bozulabilir. Arkadaşımın anakartı hiç ısınmadan, hata vermeden, donanım değişikliği, nem, toz, sıvı teması vs olmadan bozulmuştu bir kez.

Yeni konular

Geri
Yukarı