HP laptopa Overclock yapılabilir mi?

LightSelami

Kilopat
Daha fazla  
Soğutucu ile kullandığımda laptop işlemcisi 80 dereceyi çok geçmiyor. GPU 70-75 derece arasında oluyor. Ben GPU'ya mümkünse zarar vermeden overclock yapmak istiyorum. Oyunlarda 5 FPS bile fazla alsam yeter.

İşlemci: Intel i7 7500U
Ekran kartı: R7 M440(2 GB)
RAM: 8 GB DDR4 2133MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda hele ki oyun için tasarlanmamış son derece düşük bir güç kapasitesi olan bunun gibi laptoplarsa overclock yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Merhaba,

Özellikle HP laptoplar ısı sorunları nedeni ile ortaya çıkan GPU / BGA problemleri ile bilinir. Yani fazla ısıdan dolayı ekran kartı çipi bozulur, ve yeniden lehimlenmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu işlemde pahalı ve her zaman iyi sonuçlar vermeyen bir işlemdir.

Bu nedenle ekran kartını daha fazla zorlamanızı veya ısınmaya müsama etmenizi tavsiye etmem. Kaldı ki Radeon M440 ekran kartının verebileceği performans bellidir; overclock ile öyle çok büyük farklar elde edemezsiniz.

Umarım kendiniz için iyi bir karar verirsiniz.

Not:
R7 M440 mobil GPU, 2016 yılının ortalarında çıkmış ve 28nm üretimi olan eski bir GPU ve performans olarak Intel 7500U işlemcinin içerisinde bulunan dahili Intel HD Graphics 620'den pek de bir farkı yok. İkisi de hemen hemen aynı kulvardalar. Sadece R7 M440 daha çok ısınıyor, daha çok elektrik tüketiyor okadar. İnternet üzerindeki karşılaştırma testlerine bakabilirsin.

Son düzenleme:
Ayrıca i7 7500U, R7 M440 işlemcinizi rahatlıkla besliyor olması lazım. Eğer AMD ekran kartı sürücüsünde overclock sekmesi varsa ekran kartına yapın. Eğer yoksa şansınızı MSI afterburner ile deneyebilirsiniz.

Merhaba,

Özellikle HP laptoplar ısı sorunları nedeni ile ortaya çıkan GPU / BGA problemleri ile bilinir. Yani fazla ısıdan dolayı ekran kartı çipi bozulur, ve yeniden lehimlenmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu işlemde pahalı ve her zaman iyi sonuçlar vermeyen bir işlemdir.

Bu nedenle ekran kartını daha fazla zorlamanızı veya ısınmaya müsama etmenizi tavsiye etmem. Kaldı ki Radeon M440 ekran kartının verebileceği performans bellidir; overclock ile öyle çok büyük farklar elde edemezsiniz.

Umarım kendiniz için iyi bir karar verirsiniz.

Not:
R7 M440 mobil GPU, 2016 yılının ortalarında çıkmış ve 28nm üretimi olan eski bir GPU ve performans olarak Intel 7500U işlemcinin içerisinde bulunan dahili Intel HD Graphics 620'den pek de bir farkı yok. İkisi de hemen hemen aynı kulvardalar. Sadece R7 M440 daha çok ısınıyor, daha çok elektrik tüketiyor okadar. İnternet üzerindeki karşılaştırma testlerine bakabilirsin.

Hocam aksine R7 M440 daha az isiniyor. İslemci sogutma olmadan 90-95 derece gorurken ekran karti sabit 80 derece.
Soğutma sistemi ile işlemci 80 dereceyi geçmiyor. Acaba Intel xtu sistemi ile zarar vermeden performansı arttırmam mümkün mü? Biraz kurcaladım ve 1-2 FPS fark etti sadece. Zarar verir diye eski haline döndürdüm.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı